Redakcja Polska

Szczyt B9 z udziałem Andrzeja Dudy. "Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę"

10.06.2022 15:28
W stolicy Rumunii rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. - Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę, wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię opartą na synergii działań między NATO i UE, aby powstrzymać imperializm Putina - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja DudyJakub Szymczuk/KPRP

W stolicy Rumunii obradują przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli krajów położonych na wschodniej flance NATO. Celem spotkania jest przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie.

Rozpoczynając obrady, prezydent Andrzej Duda mówił o prowadzonej przez Rosję imperialnej ekspansji i próbach poszerzania strefy wpływu. Podkreślał przy tym, że Ukraina jest zdolna obronić się i odepchnąć rosyjski atak. - Aby uniknąć błędów przyszłości musimy poważnie zastanowić się, jak do tego mogło dojść - mówił Duda.

- Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę i wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię, aby powstrzymać imperializm Putina - oświadczył prezydent. Jak mówił, strategia ta powinna być oparta na synergii działań między NATO i UE; wskazywał też na potrzebę wykorzystania potencjału Bukaresztańskiej Dziewiątki.


Posłuchaj
00:51 11784955_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

Nowa rzeczywistość

Gospodarz szczytu, prezydent Rumunii Klaus Iohannis zwracał uwagę, że od 24 lutego nasz region mierzy się z zupełnie nową rzeczywistością w dziedzinie bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że choć Rumunia – spośród państw NATO – ma najdłuższą granicę z Ukrainą, to wszyscy mają poczucie zagrożenia euroatlantyckiego bezpieczeństwa, wywołanego przez – jak mówił – nielegalną i niemoralną agresję rosyjską na Ukrainę.

Stolica Rumunii to ostatni przystanek na europejskiej trasie prezydenta Andrzeja Dudy, który wczoraj w Rzymie rozmawiał z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, a we wtorek w Bradze z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą. Te spotkania były poświęcone budowaniu poparcia dla przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Polska chce, by taka decyzja zapadła już na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej.


PAP/IAR/dad

"Ruski mir to pustynia". Trwają zaciekłe walki o Siewierodonieck

10.06.2022 11:58
Siewierodonieck się trzyma, ale Rosjanie niszczą wszystko na swojej drodze – poinformował w piątek rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W regionie są nowe poważne zniszczenia, a z Lisiczańska udało się ewakuować 16 mieszkańców. Z kolei jak podało w codziennym komunikacie brytyjskie ministerstwo obrony, Rosja kontroluje większość Siewierodoniecka, jednak nie jest w stanie okrążyć i zająć okolicznych terenów z północy i południa.

Kreml kontynuuje ataki propagandowe na Polskę. Liczy na skłócenie Polaków i Ukraińców

10.06.2022 13:28
Kreml kontynuuje ataki propagandowe na Polskę osadzone w kontekście wojny w Ukrainie - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że w ostatnim czasie rosyjska propaganda koncentrowała się na szerzeniu narracji o rzekomych zakusach terytorialnych Polski.

Kongres Polska Wielki Projekt. Mateusz Morawiecki: Ukraińcy bohatersko bronią swojej i naszej wolności

10.06.2022 13:57
- Wygrywa ten, który jest gotów ponieść ofiarę. Wygrywa zwykle ten, kto ma więcej determinacji. Nie sama tylko siła techniczna, przewaga technologiczna i nie tylko same pieniądze się liczą. Wygrywa często ten, kto ma więcej odwagi - mówił premier Mateusz Morawiecki na Kongresie Polska Wielki Projekt.