Redakcja Polska

Ukraińcy składają Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego

15.08.2022 16:32
Premier Ukrainy Denys Szmyhal, wicepremier tego kraju Iryna Wereszczuk, a także przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, minister obrony Ołeksij Reznikow oraz Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.
Trwają obchody Święta Wojska Polskiego
Trwają obchody Święta Wojska Polskiegotwitter.com/MON_GOV_PL

"Drodzy Polacy, w imieniu rządu Ukrainy oraz swoim własnym składam najserdeczniejsze życzenia narodowi polskiemu z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej" - zwrócił się do Polaków w języku polskim ukraiński premier Denys Szmyhal w nagraniu opublikowanym w poniedziałek w mediach społecznościowych.

"Ukraina i naród ukraiński z wdzięcznością uznają ważną rolę swoich polskich sojuszników, krok po kroku posuwając się naprzód do zwycięstwa nad rosyjskim okupantem" - powiedział zaznaczając, że okupant najechał na jego ojczyznę mordując ludność cywilną, bezbronne kobiety i dzieci, niszcząc miasta, infrastrukturę oraz niosąc wielkie zagrożenie Europie i całemu cywilizowanemu światu.

Jedność i solidarność wobec agresji

Szmyhal zwrócił uwagę, że wspólnota europejska zachowuje jedność i solidarność wobec rosyjskiej agresji w dużej mierze dzięki aktywnej pozycji Polski, jako pełnoprawnego członka Unii Europejskiej, NATO, ONZ, OBWE i innych stowarzyszeń międzynarodowych i regionalnych.

Zaznaczył, że dzisiejsza rocznica jest też ściśle związana z ukraińsko-polskim braterstwem wojskowym, ponieważ to ważna karta wspólnej walki o wolność i niepodległość w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy naszym wspólnym wrogiem była bolszewicka Rosja. "Wojsko Polskie ramię w ramię z Armią Ukraińską Republiki Ludowej, przelewając razem krew na polach bitw, ponad 100 lat temu uchronili Europę przed zagrożeniem bolszewickim" - mówił Szmyhal. "Był to Cud nad Wisłą" - podkreślił.

"Dzisiaj podobnie, jak 100 lat temu neoimperialna polityka Kremla zagraża suwerenności i integralności terytorialnej nie tylko niepodległego państwa ukraińskiego, ale także próbuje zachwiać jednością i solidarnością całego demokratycznego świata" - zaznaczył. Dodał, że w dobie współczesnych zagrożeń i agresji niesionych przez Rosję, Ukraina i Polska bezinteresownie nadal bronią europejskich wartości, przede wszystkim: życia, wolności i godności człowieka.

"Agresja Rosji spotyka się ze zdecydowanym oporem, a to wszystko dzięki naszej jedności - Ukrainy i Polski - która opiera się na zwycięskiej historii, wspólnej walce za wolność wasza i naszą, która nauczyła nas być razem, aby zwyciężyć" - kontynuował. Podkreślał, że tylko razem będziemy w stanie zagwarantować pokój, stabilność i dobrobyt naszych narodów oraz całej zjednoczonej Europy. "Dzisiaj razem ramię w ramię bronimy Europy przed rosyjskim imperializmem. Jesteśmy gotowi iść dalej, pomagać nawzajem godnie broniąc wolność waszą i naszą" - zadeklarował ukraiński premier. "Chwała Ukrainie, Chwała Polsce. Razem zwyciężymy" - zapewnił.

Wicepremier Ukrainy: teraz bitwa toczy się ponownie

Najserdeczniejsze życzenia "odważnemu i potężnemu Wojsku Polskiemu" z okazji jego święta złożyła również wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, która dziękowała Polakom za pomoc, braterstwo i wsparcie. "Za to, że jesteśmy razem" - dodała. Podkreśliła, że "teraz bitwa toczy się ponownie" i wyraziła przekonanie, że razem zwyciężymy. "W imię Boga za naszą i waszą wolność" - powiedziała.

Życzenia wszystkiego najlepszego dla "zaprzyjaźnionej" Polski i Wojska Polskiego skierował też na ręce Polaków minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Z pozdrowieniami zwrócił się również przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk oraz Głównodowodzący Sił Zbrojnych gen. Wałerij Załużny.

"W imieniu sił zbrojnych Ukrainy i swoim gratuluje Państwu z okazji święta Wojska Polskiego" - powiedział Załużny. Zaznaczał, że w Bitwie Warszawskiej nasz naród obronił państwowość i uratował Europę przed najazdem Bolszewików, a sojusznikiem w tej wojnie była Ukraińska Republika Ludowa. "Dzisiaj, podobnie jak 102 lata temu, stajemy razem przeciwko wspólnemu wielowiekowemu wrogowi. Jestem szczerze wdzięczny Polakom za pomoc i wsparcie w tym trudnym czasie. Walczymy o naszą i waszą wolność. Razem wygramy" - powiedział w filmie opublikowanym na Twitterze Załużny.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.


PAP/IAR/dad

Przedstawiciele ukraińskiej armii dziękują Polsce. "Uratowaliście Europę przed bolszewikami"

15.08.2022 13:24
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oraz naczelny dowódca sił zbrojnych generał Wałerij Załużny złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego, nawiązując m.in. do wspólnej walki polsko-ukraińskiej przeciwko Rosji bolszewickiej.

"Razem jesteśmy silniejsi". Życzenia z całego świata dla polskich żołnierzy

15.08.2022 14:18
Ministerstwo Obrony Narodowej dziękuje żołnierzom z innych krajów za życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia obchodzimy je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nad bolszewikami z 1920 roku.