Redakcja Polska

W białoruskiej doktrynie wojennej znalazł się rozdział o taktycznej broni jądrowej

19.01.2024 14:28
Białoruś zmieniła doktrynę wojenną. W dokumencie znalazł się zapis dotyczący rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej. Chodzi o rosyjskie systemy rakiet wyposażonych w głowice atomowe, które według oficjalnych informacji przekazywanych przez Mińsk i Moskwę są już na terytorium Białorusi.
Białoruskich żołnierzy szkolono w Rosji z obsługi iskanderów, w tym z ładunkami jądrowymi
Białoruskich żołnierzy szkolono w Rosji z obsługi "iskanderów", w tym z ładunkami jądrowymiKarasev Viktor/Shutterstock

Białoruska doktryna wojenna, w nowym wydaniu jest naszpikowana zwrotami o konieczności pokojowego współistnienia, współpracy z sąsiadami i roli międzynarodowych organizacja w utrzymaniu globalnego bezpieczeństwa. Między tymi zdaniami, pod pretekstem "powstrzymywania konfliktów wojennych" znalazł się zapis dotyczący rozmieszczenia na Białorusi taktycznej broni jądrowej. - To nasz wymuszony środek - stwierdził na konferencji prasowej w Mińsku białoruski minister obrony Wiktar Chernin. Jak dodał, chodzi o powstrzymywanie potencjalnych przeciwników, którzy chcieliby napaść na Białoruś.


Posłuchaj
00:50 12769545_1.mp3 W białoruskiej doktrynie wojennej znalazł się rozdział o taktycznej broni jądrowej. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Część niezależnych analityków zwraca uwagę, że to nie Mińsk będzie podejmował decyzje w sprawie użycia broni jądrowej, ale Moskwa. I to w Moskwie będą tak zwane "guziki atomowe". Analitycy dodają, że Aleksander Łukaszenka godząc się na rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej wystawił Białoruś na możliwe ataki nuklearne, częściowo odsuwając bezpośrednie zagrożenie od Rosji.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Rosja

Negocjacje w sprawie bezcłowego handlu z Ukrainą - pierwsze propozycje niekorzystne

19.01.2024 11:02
Przedłużają się negocjacje w Komisji Europejskiej w sprawie przepisów o przedłużeniu do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia najnowsze propozycje są niekorzystane dla unijnego rolnictwa.

Białoruski reżim uznał Wolny Uniwersytet Białoruski za "formację ekstremistyczną"

19.01.2024 12:55
Wolny Uniwersytet Białoruski na cenzurowanym służby specjalnej. KGB podlegające Łukaszence uznało placówkę, która prowadzi kształcenie online, za "formację ekstremistyczną".

Estonia nie przedłuży zgody na pobyt zwierzchnikowi Kościoła Prawosławnego

19.01.2024 13:11
Estonia nie przedłużyła zgody na pobyt zwierzchnikowi Estońskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uważa, że jego działalność stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Polacy we Lwowie: ludzie chcą pokoju i końca wojny

20.01.2024 13:21
Dziś uchodźców ze wschodnich, objętych walkami rejonów Ukrainy nie widać na lwowskich dworcach, ale oni są w mieście. Tylko lwowianie wiedzą gdzie są rozlokowani. Bardzo trudna jest jednak sytuacja materialna zarówno mieszkańców miasta jak i przesiedleńców. Pomoc państwa wygasła, ludzie teoretycznie powinni znaleźć pracę ale pracy nie ma. A nawet jak jest to zarobki ledwo wystarczają na życie – mówi Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów.