Redakcja Polska

Antoni Macierewicz: w poniedziałek zawiadomimy prokuraturę ws. podejrzenia zamachu na prezydenta

17.04.2023 09:55
Poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji smoleńskiej, poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że zawiadomienie podkomisji do prokuratury powinno wpłynąć do godziny 16.00. Jest to zawiadomienie o podejrzeniu przeprowadzenia zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego i morderstwa 95 osób, które podróżowały z nim do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.
Audio
  • Antoni Macierewicz: do godz. 16.00 zawiadomimy prokuraturę ws. zamachu na prezydenta ("Sygnały dnia" / Jedynka)
Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Antoni Macierewicz
Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Antoni MacierewiczWojciech Kusiński/Polskie Radio

Antoni Macierewicz poinformował, że zawiadomienie o podejrzeniu zamachu na prezydenta w katastrofie smoleńskiej, włącznie z 17 załącznikami, ma ponad 1500 stron. W treści zawiadomienia znajdują się m.in. materiały wynikające z ustaleń podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, które zostały opublikowane w raporcie z prac podkomisji.

- Mam nadzieję, że dziś złożymy zawiadomienie. To jest problem tylko techniczny, dlatego że tam jest masa załączników, które muszą zostać dodrukowane. Ale postaramy się zrobić tak, żeby do dzisiaj do godziny 16.00 zostały do prokuratury przekazane wszystkie materiały. Tak być powinno, im szybciej prokuratura się tym zajmie, tym lepiej - mówił Antoni Macierewicz.

Jak wyjaśnił gość Programu 1 Polskiego Radia, znaczna część zawiadomienia, to materiały nowe, dotąd niepublikowane. - Jest tam - licząca blisko 800 stron - bardzo precyzyjna analiza, pokazująca, jak bardzo służby rosyjskie ingerowały w sprawy polskie, w jak dużym stopniu uzależniały od siebie zarówno media, jak i poszczególnych polityków - zaznaczył przewodniczący podkomisji smoleńskiej.

Antoni Macierewicz po raz pierwszy poinformował o zamiarze złożenia takiego zawiadomienia w niedzielę w rozmowie z Polskim Radiem 24. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego m.in. w artykule 134 Kodeksu karnego, który mówi o zamachu na życie Prezydenta RP. Ponadto chodzi także o zabójstwo 95 pozostałych osób na pokładzie prezydenckiego Tu-154M oraz o zamach na konstytucyjne organy RP, czyli o art. 148 par. 2 pkt. 3 i 4 oraz art. 128 Kodeksu karnego.

Posłuchaj
15:15 PR1 [STUDIA]S4_(PCM) 2023_04_17 08_15_17_for_media.mp3 Antoni Macierewicz: do 16.00 zawiadomimy prokuraturę ws. zamachu na prezydenta ("Sygnały dnia" / Jedynka)

IAR/PAP/dad

"Polska proponuje strategiczne partnerstwo z USA". Wizyta premiera Morawieckiego w Waszyngtonie

16.04.2023 09:52
Polska proponuje strategiczne partnerstwo na wszystkich możliwych poziomach ze Stanami Zjednoczonymi. To najlepsza droga dla Polski na kolejne lata – mówił  w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki.

Pamięć o ofiarach. Trwają obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej

16.04.2023 10:00
W Warszawie trwają obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele rządu i rodzin ofiar katastrofy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu marsz. Józefa Piłsudskiego.

Piotr Gliński w "El Espanol": w czasie II wojny światowej Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami

16.04.2023 18:00
Warszawa stała się podczas II wojny światowej miastem dwóch powstań, w których Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami - napisał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego tekst w niedzielę publikuje hiszpański portal El Espano.