Redakcja Polska

Jest wstępna zgoda w UE na 13. pakiet sankcji wobec Rosji

21.02.2024 11:14
Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na 13.pakiet sankcji wobec Rosji. Decyzję podjęli ambasadorowie 27 krajów członkowskich, w tym także Węgier, które wcześniej zgłaszały zastrzeżenia. 
Audio
  • Jest wstępna zgoda w UE na 13.pakiet sankcji wobec Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Donald Tusk: Polska domaga się możliwie obszernego 13. pakietu sankcji wobec Rosji.
Donald Tusk: Polska domaga się możliwie obszernego 13. pakietu sankcji wobec Rosji.Pukhov K/VanderWolf Images/ Shutterstock

Procedury mają być sfinalizowane do piątku i wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym wejdą w życie, czyli dzień przed 2.rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. Potwierdzają się informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, że 13 pakiet nie zawiera sankcji gospodarczych. Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że będą tylko restrykcje indywidualne.

Posłuchaj
00:47 12826408_1.mp3 Jest wstępna zgoda w UE na 13.pakiet sankcji wobec Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

To najskromniejszy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji od czasu jej napaści na Ukrainę. Zamiast sankcji sektorowych, jest rozszerzona czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Lista jest tajna do czasu publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym, ale widziała ją już Beata Płomecka. Kolejnych około 200 osób i firm ma być objętych sankcjami. To przede wszystkim wojskowi, szefowie spółek z kompleksu wojskowo-przemysłowego, czyli sektora obronnego Rosji, a także firmy z sektora zbrojeniowego. Ponadto na czarną listę zostali wpisani sędziowie, osoby odpowiedzialne za porwania ukraińskich dzieci i wywożenie ich do przymusowej adopcji w Rosji i na Białorusi, oraz przedstawiciele władz marionetkowych na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy. Tym razem Unia chce również uderzyć sankcjami w Koreę Północną za dostarczanie reżimowi w Moskwie rakiet do atakowania Ukrainy. Na listę została wpisana rządowa agencja odpowiedzialna za program rozwoju rakiet balistycznych.

Wraz z 13.pakietem Unia ma także zakazać handlu z kolejnymi firmami na świecie, które pomagają reżimowi w Moskwie obchodzić sankcje - kupują komponenty i technologie w Europie i sprzedają je w Rosji. Na listę firm z zakazem prowadzenia działalności biznesowej ma być dopisanych kolejnych 21 pozycji.

Co ważne - po raz pierwszy Unia obejmie sankcjami firmy z Chin kontynentalnych, mimo prób Węgier wykreślenia ich z listy. Wcześniej także na to zgody w Unii nie było, bo kilka krajów, między innymi Niemcy, nie chciały psuć dobrych relacji handlowych z Państwem Środka. Unia obejmowała więc sankcjami tylko firmy z Hongkongu, specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej, co miało mniejszą siłę rażenia. Teraz, oprócz firm z Chin do listy mają być także dopisane firmy z Serbii, Turcji, Kazachstanu, Tajlandii i Sri Lanki.


IAR/dad

"Kreml celowo wprowadza zamęt informacyjny". Dziennikarz Biełsat TV o śmierci Aleksieja Nawalnego

20.02.2024 15:57
Kreml celowo wprowadza zamęt informacyjny w sprawie śmierci Aleksieja Nawalnego - uważa dziennikarz Biełsat TV Michał Kacewicz. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Moskwa boi się, że śmierć Nawalnego przyczyni się do zjednoczenia rosyjskiej opozycji.

Estonia powstrzymała hybrydową operację rosyjskich służb

20.02.2024 18:10
Estońskie władze twierdzą, że na terytorium kraju powstrzymana została hybrydowa operacja rosyjskich służb bezpieczeństwa. W tej sprawie Estończycy w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymali w sumie dziesięć osób. W sprawie wszczęte zostało postępowanie karne.

Matka Nawalnego zaapelowała do Putina o wydanie jego ciała

21.02.2024 09:39
Matka opozycjonisty i krytyka Putina, Aleksieja Nawalnego, który zmarł w kolonii karnej za kołem podbiegunowym, zaapelowała we wtorek w nagraniu wideo do Władimira Putina o wydanie jego zwłok.

Wizyta Radosława Sikorskiego w USA. Wiceszef MSZ: pomoc Ukrainie to nasz żywotny interes

21.02.2024 12:00
- Minister Sikorski nie tylko to podkreśla, ale na każdym etapie walczy o to, aby Ukraina dostała obiecaną jej broń i amunicję, szczególnie kalibru 155 mm, którą miano dostarczyć do końca zeszłego roku w liczbie miliona sztuk. Na razie to jest połowa lub trochę więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.