X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

KE zainteresowana Rail Carpatia. Polska zgłaszała ten pomysł od 2016 roku

05.02.2022 22:00
- Komisja Europejska jest zainteresowana pomysłem Rail Carpatia, połączenia kolejowego śladem korytarza drogowego Via Carpatia - oświadczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak zaznaczył, Polska zgłaszała ten pomysł od 2016 roku.
Kolejowe przewozy pasażerskie odbudowują się
Kolejowe przewozy pasażerskie odbudowują siępaparazzza/Shutterstock.com

Podczas 32. edycji Konferencji Europa Karpat, odbywającej się w Krasiczynie na Podkarpaciu, minister Adamczyk przypomniał, że Komisja pod koniec 2021 r. zaproponowała budowę nowego korytarza komunikacyjnego - od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego i Egejskiego.

Polska zgłasza pomysł od 2016 r.

- Szlak ten wpisuje się w Via Carpatia i jest to efekt polskich zabiegów, trwających do 2016 r. - dodał.

- Okazuje się, że Rail Carpatia jest w bardzo dużym zainteresowaniu KE. Niedawno komisarz ds. transportu Adina Valean potwierdziła, że jej ideą jest realizacja połączenia kolejowego w takim korytarzu. Nie tylko wpisanie tego korytarza na mapę, ale też realna budowa tych połączeń kolejowych - mówił Adamczyk w czasie dyskusji o nowych połączeniach w ramach europejskiej sieci TEN-T.

Ważna inicjatywa dla państw Trójmorza

Minister przypomniał, że już w ubiegłym roku na szczycie państw Trójmorza w Sofii wzywał do tworzenia korytarza nie tylko drogowego, ale i kolejowego, jako "absolutnie niezbędnego" dla państw inicjatywy Trójmorza.

Andrzej Adamczyk podkreślił, że możliwościami, jakie dawałaby Rail Carpatia, zainteresowane są rządy Litwy czy Łotwy.

Jak ocenił, od Morza Czarnego i Egejskiego aż po południowe Węgry nie ma większych problemów, jeśli chodzi o połączenia kolejowe. Po drugiej stronie jest tworzona Rail Baltica, rozumiana jako korytarz kolejowy z Warszawy przez Białystok po Estonię. Połączenie południowych Węgier z Rail Baltica pozwali nam powiedzieć, że mamy dobrze skomunikowaną Europę państw Trójmorza - podkreślił Adamczyk.

Via Carpatia łączy Europę Północną i Południową

Via Carpatia to projekt międzynarodowego szlaku transportu drogowego, łączącego Europę Północną i Południową. Polskim elementem tego szlaku jest droga ekspresowa S19 - trasa ta będzie mieć ponad 700 km i prowadzić przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

PAP/ho

Stany Zjednoczone wysyłają dodatkowych żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

05.02.2022 09:00
Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział, że USA wyślą do Niemiec, Polski i Rumunii kolejne 3 tysiące żołnierzy. Tysiąc ma trafić do Rumunii, a dwa tysiące zostaną skierowane do Polski i Niemiec. Jak powiedział John Kirby, większość z tych 2 tysięcy żołnierzy będzie stacjonować w Polsce. Rzecznik zaznaczył, że możliwe jest rozmieszczanie kolejnych wojsk USA w Europie.

Koniec sporu. Czechy wycofały z TSUE skargę w sprawie kopalni Turów

05.02.2022 10:40
Republika Czeska wycofała skargę w sprawie kopalni Turów złożoną przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazał rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka. Wycofanie pozwu jest elementem porozumienia podpisanego przez premierów Polski i Czech.

Amerykańscy żołnierze już w Polsce. Pierwszy samolot wylądował w Jasionce

05.02.2022 12:55
Pierwsi amerykańscy żołnierze, którzy będą stacjonować w Polsce wylądowali w sobotę na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Kolejny transport amerykańskich wojskowych planowany jest na niedzielę.