X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premier Czech proponuje Polsce pogłębienie współpracy energetycznej w obliczu działań Kremla

29.04.2022 20:21
Praga chce wyciągnąć wnioski z uzależnienia od surowców z Rosji. Jak powiedział Petr Fiala, w przypadku gazu 90 procent surowca pochodzi z Rosji. Czeski premier zapewnił jednak, że jego kraj nie ulegnie szantażowi Kremla
Audio
  • Chcemy uniezależnić się od paliw kopalnych z Rosji, ale do tego będzie potrzebne nam wsparcie innych krajów. Tutaj pomocną dłoń może wyciągnąć do nas Polska. Postanowiliśmy także otworzyć debatę na temat gazociągu Stork II [posłuchaj]
Pobyt w Warszawie będzie dla Petra Fiali pierwszą oficjalną wizytą w Polsce
Pobyt w Warszawie będzie dla Petra Fiali pierwszą oficjalną wizytą w PolscePAP/Leszek Szymański

Premier Czech Petr Fiala zaproponował Polsce pogłębienie współpracy energetycznej w obliczu agresywnych działań Kremla na europejskim rynku gazu i ropy naftowej. W Warszawie szef czeskiego rządu spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Polskie władze są gotowe do dalszych rozmów.

Praga chce wyciągnąć wnioski z uzależnienia od surowców z Rosji. Jak powiedział Petr Fiala, w przypadku gazu 90 procent surowca pochodzi z Rosji. Czeski premier zapewnił jednak, że jego kraj nie ulegnie szantażowi Kremla: "Chcemy uniezależnić się od paliw kopalnych z Rosji, ale do tego będzie potrzebne nam wsparcie innych krajów. Tutaj pomocną dłoń może wyciągnąć do nas Polska. Postanowiliśmy także otworzyć debatę na temat gazociągu Stork II."

Czechy zaoferowały też chęć nabywania gazu w ramach rozbudowy polskich terminali LNG. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, Polska jest gotowa pomóc Czechom w przejściu "trudnego okresu odcinana rosyjskiej pępowiny" w postaci uzależnienia od źródeł energii. 

W kontekście dostaw ropy naftowej Petr Fiala relacjonował, że otrzymał zapewnienie, iż w przypadku wstrzymania przesyłu z Rosji, na taką sytuację przygotowany jest PKN Orlen ."Uzgodniliśmy utworzenie grupy roboczej, która w razie wstrzymania dostaw ropy przygotuje scenariusz działania" - dodał premier Czech.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska ma zapewniony dostęp do wystarczającej ilości gazu ziemnego mimo odcięcia dostaw z Rosji. W tej chwili w magazyny wypełnione są w ponad 70. procentach, a do naszego kraju dociera gaz przez gazoport w Świnoujściu.

Odpowiadając na pytania internautów na Facebooku premier Morawiecki podkreślił, że w ciągu ostatnich lat Polska zdywersyfikowała dostawy gazu. Dzięki temu dostawy z alternatywnych źródeł pokryją nasze zapotrzebowanie na gaz wynoszące około 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. 

Szef polskiego rządu wspomniał, że o bezpieczeństwie gazowym rozmawiał dziś z premierem Czech Petrem Fialą. Premier Mateusz Morawiecki jednoznacznie wskazał, że powodem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu jest odmowa płacenia za ten surowiec w rublach. Takiej formy rozliczeń zażądał Władymir Putin od państw, które sprzeciwiają się agresji na Ukrainę i które wprowadziły sankcje na Rosję.

IAR/PAP/ks

Rozmowy o Ukrainie. Minister obrony z wizytą na Słowacji

29.04.2022 09:56
Bezpieczeństwo w regionie oraz dalsze wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy - to najważniejsze tematy poruszane w Bratysławie.

"Dywersyfikację mieliśmy w strategii od lat". Minister klimatu i środowiska o uniezależnieniu od rosyjskiego gazu

29.04.2022 10:37
Minister Anna Moskwa powiedziała, że niektóre państwa europejskie nie są w stanie szybko uniezależnić się od rosyjskiego gazu, choć czasem ich opieszałość wynika z powiązań politycznych

Szwecja i Finlandia mogą w połowie maja złożyć wnioski o przystąpienie do NATO

29.04.2022 14:52
Sztokholm i Helsinki przyspieszyły debatę nad wejściem do Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę.

Szefowie dyplomacji Polski i krajów bałtyckich rozmawiali w Rydze o kwestiach bezpieczeństwa w regionie

29.04.2022 20:27
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau powiedział, że agresja Rosji na Ukrainie i współudział w niej Białorusi sprawiły, że NATO musi odpowiednio dostosować swoje działania odstraszające