Redakcja Polska

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Pomocą może zostać objęte 10 tysięcy podmiotów

24.08.2022 12:48
Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki - powiedziała minister rodziny i polityki Społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że w projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, będą rozwiązania finansowe tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować
We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że w projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, będą rozwiązania finansowe "tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować"PAP/Marcin Bielecki

We wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że założenia do projektu ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, zostały przedyskutowane na posiedzeniu Rady Ministrów. Podał, że zostały zaproponowane odpowiednie rozwiązania przez ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka i minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg z udziałem wiceminister rozwoju i technologii Olgą Semeniuk.

W środę w TVP  minister rodziny i polityki społecznej pytana była o pomoc przedsiębiorcom działającym wzdłuż Odry. - Za chwilę wyjdziemy z ustawa o pomocy tym przedsiębiorcom (...). Wczoraj omówiliśmy na roboczo na Radzie Ministrów projekt tej ustawy. Dzisiaj ten projekt, właściwie wczoraj wieczorem, wysłaliśmy już na Radę Ministrów - powiedziała Maląg.

- Szacujemy, że około 10 tys. podmiotów wzdłuż Odry, 34 powiaty, mogą być tym wsparciem objęte. To jest około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki - poinformowała.

- Jeżeli ostateczny kształt będzie taki, że będzie to świadczenie postojowe wysokości minimalnego wynagrodzenia, to szacujemy, że może to być w maksymalnej kwocie do 200 mln zł, ale myślę, że 80 mln, bo nie wszyscy z takiego wsparcia skorzystają - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, mówiąc, ile pieniędzy z budżetu trafi na wsparcie przedsiębiorców znad Odry.

Na jakie kwoty mogą liczyć przedsiębiorcy?

Pytana, ile pieniędzy może dostać jedno przedsiębiorstwo, odpowiedziała, że zależy to od tego, ilu zatrudnia pracowników. - To będzie dofinansowanie na pracownika, na płatnika składki. Pytana zaś, ile to będzie w przypadku jednoosobowej działalności, powiedziała: "3010 zł - tak jak minimalne wynagrodzenie". - Ale to jest projekt, nad którym dzisiaj będziemy jeszcze pracować na roboczo, w obiegu - zaznaczyła. Wskazała, że ostateczny kształt projektu, jaki trafi do Sejmu, będzie dopiero po przyjęciu go przez Radę Ministrów.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry wprowadzono w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że w projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, będą rozwiązania finansowe "tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować".

- Postaram się, aby projekt został przyjęty albo w trybie obiegowym, albo na specjalnym posiedzeniu rządu, jeśli jakiś minister sobie tego zażyczy, bo założenia do tej ustawy zostały przedyskutowane na dzisiejszej Radzie Ministrów. I wtedy ta ustawa mogłaby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, aby można było nad nią procedować - dodał.


PAP/dad

W lipcu stopa bezrobocia nadal na niskim poziomie. Znamy nowe dane GUS

24.08.2022 14:00
Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc. tak jak w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny. To nadal rekordowo niski poziom. 

Mikrodrony Black Hornet dla ukraińskiej armii. Nowoczesny sprzęt przekażą Norwegia i Wielka Brytania

24.08.2022 11:28
Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet. Sprzęt produkowany jest przez amerykańską firmę Teledyne FLIR. Dron Black Hornet waży zaledwie 33 gramy i potrafi precyzyjnie rozpoznawać oraz identyfikować cel na polu walki - oznajmiło norweskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.  

Szef MSZ w Dniu Niepodległości Ukrainy: życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność

24.08.2022 12:04
Od 31 lat Ukraina z dumą świętuje Dzień Niepodległości, choć tegoroczne obchody tego święta, pół roku od początku rosyjskiej inwazji, są inne od pozostałych, nie jesteście sami - podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau. Życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność i niepodległość - dodał.