Redakcja Polska

Statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector mógł ciągnąć kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów

28.11.2023 11:00
Chiński statek, podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, mógł ciągnąć kotwicę po dnie morskim nawet przez kilkaset kilometrów. Informują o tym estońskie media. Estonia oraz Finlandia gotowe są do wysłania do Chin swoich przedstawicieli, aby zbadali tę sprawę.
Audio
  • Estonia: statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu mógł ciągnąc kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów. Materiał Kamila Zalewskiego
W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu na dnie morza znaleziono ciężki przedmiot.
W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu na dnie morza znaleziono ciężki przedmiot.PAP/TOMS KALNINS

Jak powiedziała portalowi estońskiego nadawcy publicznego ERR prokurator Triinu Olev, główna teoria śledczych ma związek ze statkiem towarowym "New Polar Bear", który należy do chińskiej firmy. Jego trasa pokrywała się z terminem i miejscem, w którym doszło do uszkodzenia gazociągu. Wskazywać mogą na to też między innymi ślady uszkodzonych kabli telekomunikacyjnych, łączących Estonię ze Szwecją oraz Estonię z Finlandią.


Posłuchaj
00:51 12681579_1.mp3 Estonia: statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu mógł ciągnąc kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów. Materiał Kamila Zalewskiego

 


Estoński minister obrony Hanno Pevkur powiedział szwedzkiemu nadawcy SVT, że statek mógł ciągnąć kotwicę przez kilkaset kilometrów. Eksperci wskazują, że przyczyną mogło być zarówno celowe działanie, jak też po prostu niekompetencja załogi. Wczoraj estoński dziennik "Postimees" podał, że Tallin i Helsinki chcą wysłać swoich specjalistów do Chin w celu zbadania statku. Estońskie i fińskie władze otrzymały już wstępnie pozytywną odpowiedź Pekinu w tej sprawie.

Awarię gazociągu łączącego Estonię z Finlandią wykryto na początku października. W tym samym czasie okazało się, że uszkodzeniu uległy też kable telekomunikacyjne, które łączą Estonię, Finlandię oraz Szwecję.

IAR/dad

Polska z najwyższym wzrostem PKB wśród krajów OECD. Radzi sobie lepiej niż kraje G7

27.11.2023 12:41
Według szacunków produkt krajowy brutto w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrósł w III kwartale 2023 r. o 0,5 proc., w takim samym tempie jak w poprzednim kwartale. Spośród krajów OECD, dla których dostępne są dane, najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale odnotowała Polska.

Rosja kupowała zachodnie części lotnicze przez podstawione firmy

27.11.2023 16:59
Rosja kupowała przez podstawione firmy zachodnie części niezbędne do remontu samolotów. Pośrednikiem była spółka zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Objęta sankcjami produkcja pochodziła z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.

PE za zmianą traktatów. Szymon Szynkowski vel Sęk: to kwestia fundamentalna, będziemy o tym przekonywać

28.11.2023 09:41
Kwestia zmiany unijnych traktatów jest fundamentalna z punktu widzenia obrony naszej państwowości - powiedział we wtorek rano minister spraw zagraniczny Szymon Szynkowski vel Sęk. Temat ten, jak przekazał, będzie poruszał w czasie spotkań m.in. w Kopenhadze, Brukseli, Pradze, Wilnie i Rydze.