Redakcja Polska

Komisja Europejska przekazała Ukrainie kolejną transzę pomocy w wysokości 1,5 mld euro

24.04.2024 14:42
Komisja Europejska przekazała Ukrainie kolejną transzę pomocy finansowej w wysokości półtora miliarda euro. Poinformowała o tym przewodnicząca Ursula von der Leyen. Dotychczasowe unijne wsparcie w tym roku to 6 miliardów euro, bo w marcu Kijów otrzymał 4,5 miliarda euro. Cała pula przyznana Ukrainie to 50 miliardów euro.
Zniszczenia po ataku dronów w okolicach Odessy. Drony uderzyły w gospodarstwo rolne. Zniszczona została stodoła oraz sprzęt rolniczy. Trwa inwazja Roski na Ukrainę.
Zniszczenia po ataku dronów w okolicach Odessy. Drony uderzyły w gospodarstwo rolne. Zniszczona została stodoła oraz sprzęt rolniczy. Trwa inwazja Roski na Ukrainę.PAP/Alena Solomonova

Kolejna transza pomocy jest niezbędna dla podtrzymania funkcjonowania państwa i podstawowych usług dla ludności Ukrainy, która walczy z agresorem - skomentowała przewodnicząca Komisji. - Ukraina dźwiga na swoich barkach wielki ciężar dla nas wszystkich, płacąc najwyższą cenę każdego dnia - dodała.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że Rosja jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale też Europy. - Wygrana Putina zmieni kurs europejskiej historii. Nasza Unia nie będzie taka sama - powiedziała szefowa Komisji. Dlatego, jak podkreślała, Zachód powinien pomagać finansowo i wojskowo Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba.

Komisja poinformowała, że najnowsza wypłata następuje po pozytywnej ocenie warunków związanych między innymi z reformami w sądownictwie i z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy.


IAR/dad

Amerykańska broń jądrowa w Polsce? Donald Tusk: czekam na spotkanie z prezydentem Dudą

22.04.2024 16:01
Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy - dodał.

Co z cenami gazu? Szefowa Komisji Europejskiej spodziewa się spadków cen

23.04.2024 10:31
Przewodnicząca Komisji Europejskiej oczekuje, że w najbliższym czasie ceny gazu spadną. Ursula von der Leyen powiedziała na sesji Europarlamentu w Strasburgu, że stanie się tak dzięki inwestycjom dokonanym w ostatnich latach i dostawom skroplonego gazu ziemnego.

Pomoc USA dla Ukrainy. CNN: broń dla Ukraińców jest już w Polsce i Niemczech

23.04.2024 14:54
Znaczna część broni, która ma trafić do Ukrainy znajduje się już w magazynach w Polsce i Niemczech – poinformowała we wtorek CNN, powołując się na amerykańskie źródło związane z dostarczaniem pomocy wojskowej. Urzędnicy z USA nie potwierdzają tej wiadomości.

"Die Welt": jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy?

24.04.2024 09:22
Polska po ataku Rosji na Ukrainę stała się państwem frontowym i jednym z kluczowych członków NATO. W relacjach z USA władze w Warszawie dysponują atutami, których nie mają inni europejscy sojusznicy. Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy dla Ukrainy? - zastanawia się "Die Welt".

Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Wysoki urzędnik USA potwierdza Polskiemu Radiu

24.04.2024 11:26
Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu potwierdził Polskiemu Radiu, że część uzbrojenia, która wejdzie w skład najnowszego pakietu amerykańskiej pomocy dla Kijowa została już rozlokowana w magazynach w Polsce.