X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nowy wariant koronawirusa. Europa wstrzymuje loty z RPA

27.11.2021 11:59
Unia Europejska wstrzymała loty z Republiki Południowej Afryki. To właśnie tam wykryto nowy, prawdopodobnie znacznie bardziej agresywny wariant koronawirusa. Eksperci twierdzą jednak, że jest już za późno, by powstrzymać roznoszenie się patogenu po świecie.
Audio
  • Unia Europejska wstrzymała loty z Republiki Południowej Afryki. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Na amsterdamskim lotnisku wylądowały samoloty linii KLM, w których, jak się okazało, przebywało 61 zakażonych koronawirusem osób
Na amsterdamskim lotnisku wylądowały samoloty linii KLM, w których, jak się okazało, przebywało 61 zakażonych koronawirusem osóbWirestock Creators/shutterstock

Na wieść o wykryciu nowego wariantu koronawirusa Komisja Europejska zaproponowała, aby zawiesić wszystkie loty z Republiki Południowej Afryki. Bruksela poinformowała później, że kraje Wspólnoty zgodziły się na takie rozwiązanie. Jeszcze przed jego wprowadzeniem około 600 osób, które przyleciały z RPA przez kilka godzin czekały na testowanie na lotnisku w Amsterdamie.

Również Stany Zjednoczone wstrzymały przyjmowanie osób z RPA, ale także z siedmiu innych krajów na południu Afryki, gdzie jest bardzo prawdopodobne, że patogen również już trafił.

Eksperci twierdzą jednak, że jest już za późno, by powstrzymać rozchodzenie się nowego wariantu wirusa. Jest on już obecny między innymi w Izraelu i w Belgii, a władze sanitarne Unii Europejskiej twierdzą, że wkrótce będzie w całej Europie. 

Czechy i Niemcy informują o obecności

Tymczasem jak informuje minister do spraw społecznych i zdrowia niemieckiego kraju związkowego Hesja, Kai Klose, nowy wariant koronawirusa, Omikron, prawdopodobnie jest już w Niemczech. W Hesji leży Frankfurt nad Menem, gdzie mieści się jedno z największych lotnisk w Europie.

Minister napisał na Twitterze, że u osoby powracającej z RPA znaleziono kilka mutacji typowych dla Omikrona. "Osoba ta została odizolowana w domu. Szczegółowe badania są w toku" - napisał Kai Klose. Byłby to pierwszy przypadek wykrycia tego wariantu koronawirusa w Niemczech.

Z kolei rzecznik czeskiego ministerstwa zdrowia Daniel Köppl poinformował. że w Czechach prawdopodobnie wykryto pierwszy przypadek zakażenia nową mutacją koropnawirusa. Zakażona ma być kobieta z miasta Liberec, która wróciła z Egiptu lub - według innego źródła - z Namibii. - Mamy jedną podejrzaną próbkę. Test wykazał, że to wariant omikron - powiedział Daniel Köppl. Zaznaczył jednak, że będzie to jasne dopiero po potwierdzeniu przez Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego, czyli Krajowe Laboratorium Referencyjne, które obecnie przeprowadza sekwencjonowanie próbki. - Będziemy mogli to potwierdzić, gdy test będzie pozytywny - dodał rzecznik. Według niego, powinno to być wiadome jeszcze dziś, a najpóźniej jutro rano.

Duże ryzyko

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzegło, że Omikron stanowi duże ryzyko dla Europy. Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Według danych WHO, na świecie odnotowano do tej pory około stu przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. Według mediów, dotarł on już także do Izraela, Hongkongu i Belgii.

Światowa Organizacja Zdrowia na specjalnym, pilnym posiedzeniu zaklasyfikowała nowy patogen jako groźny. Dokładne skutki działania wariantu nazwanego Omnikronem nie są jeszcze znane. Przypuszcza się jednak, że jest on znacznie groźniejszy od wariantu Delta. Badania prowadzą naukowcy z kilku ośrodków na świecie.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: koronawirus pandemia COVID-19

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Jens Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

27.11.2021 08:20
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.

Boris Johnson: będziemy stać ramię w ramę z Polską w kryzysie migracyjnym

26.11.2021 17:20
Boris Johnson zapewnił premiera Mateusza Morawieckiego, że Wielka Brytania będzie stać "ramię w ramię" z Polską przeciwko tym, którzy "próbowaliby sprowokować kryzys migracyjny" na jej granicach - przekazały w piątek brytyjskie media po spotkaniu obu premierów.

"Presja na Mińsk musi być kontynuowana". Paweł Jabłoński o kryzysie na granicy

27.11.2021 10:08
- Temat bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w zakresie powstrzymywania migracji będzie kontynuowany, bo to w tej chwili najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.