Redakcja Polska

Wybory do europarlamentu. Za granicą powstanie 5 dodatkowych obwodów głosowania

28.05.2024 18:08
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych, we Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono 5 dodatkowych obwodów głosowania w wyborach do PE. Jednocześnie, zniesiono obwód w Iraku. Po zmianach, łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.
Znamy datę wyborów do Europarlamentu
Znamy datę wyborów do EuroparlamentuDarSzach / Shutterstock.com

W końcówce kwietnia szef MSZ wydał rozporządzenie, zgodnie z którym w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego poza granicami Polski powstało 295 obwodów głosowania. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację tego rozporządzenia.

Zakłada ona utworzenie pięciu nowych obwodów głosowania: dwóch we Francji oraz po jednym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Irlandii. MSZ zaznaczyło, że zmiany te są odpowiedzią na potrzeby wyborców. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza wskazywała, że 295 obwodów za granicą to zdecydowanie za mało i komisji powinno być około 400.

Ponadto, nowe rozporządzenie zniosło jeden obwód głosowania - w Iraku. Jak podkreśla MSZ, decyzja ta jest podyktowana kwestiami bezpieczeństwa.

Łączna liczba obwodów głosowania po zmianach wynosi 299.


PAP/dad

Polska nałoży restrykcje na poruszanie się rosyjskich dyplomatów po kraju

27.05.2024 18:02
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek w Brukseli, że w związku z udziałem Rosji w wojnie hybrydowej przeciw UE, w tym Polsce, podjął decyzję o nałożeniu restrykcji na poruszanie się dyplomatów rosyjskich po kraju.

Wystawa "Polska: 20 lat wykorzystanych szans". O sukcesie Polski w Bratysławie

28.05.2024 11:12
"Polska: 20 lat wykorzystanych szans" - taki tytuł nosi wystawa plenerowa, która wczoraj pojawiła się w samym centrum bratysławskiego Starego Miasta, na dziedzińcu Pałacu Prymasowskiego. Prezentuje ikoniczne budowle, które są symbolami sukcesu Polski w ciągu dwóch dekad członkostwa w Unii Europejskiej.

KRRiT blokuje pieniądze z abonamentu. Polskie Radio dołącza do akcji rozgłośni regionalnych

28.05.2024 15:12
Polskie Radio dołącza do akcji siedemnastu rozgłośni regionalnych, gdzie w specjalnych komunikatach słuchacze są informowani, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierowana przez Macieja Świrskiego, nie przekazuje od początku roku należnych pieniędzy z abonamentu.