Redakcja Polska

Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

10.04.2020 09:11
Dziesięć lat temu w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Redakcja PolskieRadio24.pl przygotowała sylwetki najważniejszych postaci życia publicznego, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku.
Miejsce katastrofy smoleńskiej
Miejsce katastrofy smoleńskiejPAP/Wojciech Pacewicz
Lech_Kaczyński_PAP_1200.jpg
"Stało za nim harcerstwo - realna siła w wolnym świecie". Dr Jan Tarczyński wspominał Ryszarda Kaczorowskiego

Postaci ze świata polityki

Lech Kaczyński

- W każdym widział człowieka - tak o Lechu Kaczyńskim mówili nie tylko ludzie mu bliscy, ale również jego polityczni oponenci.

Janusz Śniadek, były szef "Solidarności", tak zapamiętał byłego prezydenta: "Lech Kaczyński tak jak nikt dochował wierności ideałom Solidarności. Nauczył nas, co to znaczy być Polakiem. To był patriota i prawdziwy mąż stanu, których mamy w Polsce deficyt. Będziemy zawsze mówić o nim z dumą".

Lech Kaczyński urodził się w Warszawie. Jego ojciec Rajmund Kaczyński był żołnierzem AK, a matka - Jadwiga Kaczyńska - łączniczką Szarych Szeregów.

Lech Kaczyński
Lech Kaczyński

W 1967 r. studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie przeprowadził się do Sopotu, by podjąć pracę naukową na Uniwersytecie Gdańskim. W 1990 r. uzyskał habilitację.

W okresie PRL był związany z opozycją antykomunistyczną. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, działał też w Wolnych Związkach Zawodowych. Był jednym z kilku najbardziej zaufanych współpracowników Lecha Wałęsy. Brał udział w obradach okrągłego stołu.

W latach 1992-1995 Lech Kaczyński był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, a w latach 2000-2001 ministrem sprawiedliwości w gabinecie Jerzego Buzka. Był prezesem i współzałożycielem PiS. Jesienią 2002 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy. W 2005 roku wybrany na Prezydenta Rzeczpospolitej. Urząd objął 23 grudnia, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Silna Polska oparta na historycznej pamięci, aktywnie i suwerennie działająca na arenie międzynarodowej - to filary prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Za swą misję uznał też m.in. upamiętnienie tysięcy ludzi, którzy w PRL działali w opozycji, a nie zostali docenieni przez III RP.

Był zdecydowanie przeciwny agresywnym rządom Władimira Putina. Zorganizowana przez Lecha Kaczyńskiego demonstracja solidarności przywódców krajów Europy Środkowej i Wschodniej z zaatakowaną przez Rosjan Gruzją jest jednym z najważniejszych dokonań jego prezydentury.

Maria Kaczyńska

Jako pierwsza dama reprezentowała wielokrotnie głowę państwa. Broniła Rospudy, wspólnie z kobietami mediów apelowała do polityków o pozostawienie bez zmian konstytucyjnych zapisów dotyczących ochrony życia. Była żoną, matką i babcią.

Lech i Maria Kaczyńscy
Lech i Maria Kaczyńscy

Urodziła się 21 sierpnia 1942 roku w Machowie. Jednak z powodu choroby serca, jej rodzice zdecydowali się na przeprowadzkę do Rabki. Tam mieszkała do czasu matury, potem zaczęła studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie na kierunku transport morski.

Po studiach Maria Kaczyńska zaczęła pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku. Tam, w 1976 roku, poznała swojego przyszłego męża. W 1978 roku Maria Mackiewicz i Lech Kaczyński pobrali się.

Maria Kaczyńska znała biegle język angielski i francuski, w mniejszym stopniu także rosyjski i hiszpański. Po urodzeniu córki Marty przez pewien czas dorabiała jako korepetytorka i tłumaczka. - Nie przetrwałbym bez niej w polityce - tak o żonie wypowiadał się prezydent Lech Kaczyński.

1200_Duda_PAP.jpg
"Nigdy nie zostawiała człowieka w potrzebie". Prezydent odsłonił tablicę pamiątkową Marii Kaczyńskiej
Lech i Maria Kaczyńscy Lech i Maria Kaczyńscy

Małżonka prezydenta patronowała organizacjom charytatywnym. Obejmowała patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi. - Maria była damą, prawdziwą damą, wspaniałą kobietą - tak opowiadała o zmarłej Marii Kaczyńskiej Elżbieta Jakubiak (PiS). Do Katynia żona prezydenta leciała jednak nie tylko jako pierwsza dama. To właśnie tam jeden z braci jej ojca zginął zamordowany przez NKWD.

Ryszard Kaczorowski

Służył w armii gen. Andersa, bił się pod Monte Cassino, spędził sto dni w sowieckiej celi śmierci. W młodości działał w Szarych Szeregach, a do końca życia w harcerstwie.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Jelita. Jako 14-latek wstąpił do harcerstwa. W roku 1934 rozpoczął także edukację w białostockiej Szkole Handlowej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został zastępcą komendanta białostockiego Pogotowia Harcerskiego.

Ryszard Kaczorowski Ryszard Kaczorowski

Po wejściu Sowietów do miasta, współtworzył na jego terenie konspiracyjne struktury Szarych Szeregów, m.in. jako hufcowy oraz komendant chorągwi. Za tajną działalność 17 czerwca 1940 roku aresztowało go NKWD. Przetrzymywany w Białymstoku i Mińsku, po trwającym dwa dni procesie został skazany wyrokiem sądu wojskowego na karę śmierci. Po stu dniach uwięzienia w celi śmierci 10 maja 1941 roku sąd Związku Sowieckiego zamienił mu karę na 10 lat łagrów i zesłał na Kołymę.

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył przerwaną edukację. Następnie przez wiele lat do czasu emerytury w 1986 roku pracował jako księgowy. W 1952 roku ożenił się z Karoliną Mariampolską; mieli dwie córki.

W roku 1986 powierzono mu stanowisko ministra do spraw krajowych w polskim rządzie na uchodźstwie. Nawiązał wówczas szerokie kontakty z działaczami opozycji i niezależnym harcerstwem w kraju. W styczniu 1988 roku prezydent Kazimierz Sabbat wyznaczył go "następcą prezydenta na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju". Po nagłej śmierci Sabbata Kaczorowski został 19 lipca 1989 roku zaprzysiężony na urząd prezydenta na uchodźstwie.

Krzysztof Putra

Wicemarszałek Sejmu ukończył Technikum Mechaniczne w Białymstoku. Pracował w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku, najpierw jako robotnik, później mistrz. Od 1980 roku działał w "Solidarności". W 1988 roku założył Stowarzyszenie Działaczy Samorządu Pracowniczego.

Krzysztof Putra Krzysztof Putra
pap_20101019_1XZ sebastian putra 1200.jpg
Krzysztof Putra we wspomnieniach syna

Wicemarszałek Sejmu był bardzo inteligentny. Jednocześnie poważny i stanowczy. Miał poczucie humoru i dystans do siebie. W 2007 roku przed przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa na Podlasiu obiecał, że jeżeli wybory wygra PiS zgoli wąsy, które były jego znakiem rozpoznawczym. Dotrzymał obietnicy.

Krzysztof Putra z wąsami i bez Krzysztof Putra z wąsami i bez

Współzałożyciel PiS należał do grona najbardziej zaufanych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Był posłem od 2007 roku. W latach 2005-2007 senatorem i wicemarszałkiem Senatu VI kadencji - w głosowaniu przegrał z Bronisławem Komorowskim stosunkiem głosów 160:292.

- Putra będzie się przyczyniał do tego, że debata będzie prowadzona merytorycznie, bez awanturnictwa i bez obraźliwych słów - mówił, prezentując jego kandydaturę do Prezydium Sejmu Marek Kuchciński.

Jerzy Szmajdziński

Jedna z ikon polskiej lewicy. Aleksander Kwaśniewski chciał, by Szmajdziński został prezydentem. Tak się nie stało. Nie wierzył w pałac prezydencki. Stanowiska nie były zresztą dla niego najważniejsze. Był wicemarszałkiem Sejmu. To mu wystarczało. Politycy SLD wielokrotnie go namawiali, aby przejął partię. Mógł, ale nie chciał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>>"Nieznani znani 24". Wspomnienie Władysława Stasiaka

Unikał konfliktów. Walczył zawsze do końca, co pokazywał zwłaszcza na korcie. Przeciwnika lubił wykańczać backhandem. Był w PZPR, a w ZSMP jako przewodniczący zarządu głównego. Raczej nie był duszą towarzystwa, choć w towarzystwie zawsze mile widziany. Prywatnie ceniony za angielski typ poczucia humoru. 

Jerzy Szmajdziński Jerzy Szmajdziński

Krystyna Bochenek

W Senacie zasiadała trzykrotnie. Zanim została politykiem, była dziennikarką i publicystką Polskiego Radia Katowice. - Praca to moje drugie życie. Pierwsze to dom. Moja rodzina jest moim sukcesem - podkreślała w rozmowie z "Galą". W życiu zawodowym realizowała dwie wielkie pasje: popularyzowała kulturę i piękno polszczyzny, ale również - przy wsparciu męża, kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka - promowała zdrowy styl życia.

Była typem społecznika, angażowała się w akcje na rzecz czystości polszczyzny i akcje charytatywne wspierające zdrowie, przede wszystkim na Śląsku. To ona była twórczynią ogólnopolskiego dyktanda.

Z jej inicjatywy Senat ustanowił rok 2006 Rokiem Języka Polskiego. Angażowała się też m.in. w kwestę "Mamo, nie płacz" na rzecz ratowania oddziału hematologii dziecięcej w Zabrzu, była pomysłodawczynią cyklu imprez promujących honorowe krwiodawstwo Wampiriada. Za swoją działalność charytatywną była wielokrotnie nagradzana.

Krystyna Bochenek Krystyna Bochenek
Krystyna Bochenek 1200.jpg
"Krystyna" - Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska

W wyborach do Senatu w 2007 roku wystartowała z listy PO, ale jako kandydatka bezpartyjna. Przewodniczyła senackiej komisji kultury i środków przekazu, była też wiceszefową parlamentarnego zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Miała 57 lat, dwoje dzieci.

Janusz Kochanowski

Urząd RPO sprawował od 2006 r. "Nie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego" - brzmiało jego motto, które zamieścił na stronie internetowej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, pracę doktorską na temat subiektywnych granic odpowiedzialności karnej obronił w 1980 r.

Janusz Kochanowski Janusz Kochanowski

Był wykładowcą na Wydziale Prawa UW, a także ekspertem senackiej komisji praw człowieka i praworządności. W latach 1991-1995 był konsulem generalnym RP w Londynie. Założył Fundację "Ius et Lex", która działała na rzecz realizacji założeń państwa prawa.

Pod jego kierunkiem fundacja przygotowała program reformy wymiaru sprawiedliwości. Utworzył też Porozumienie Samorządów Zawodów Prawniczych i Organizacji Prawniczych, które miało zjednoczyć działania przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych na rzecz reformy. Miał 70 lat.

Janusz Krupski

Za swoją działalność w opozycji był wielokrotnie szykanowany i represjonowany przez SB. W styczniu 1983 roku został porwany w Warszawie przez SB. Esbecy polali go żrącym płynem. Cudem przeżył. Po upadku komunizmu był dyrektorem wydawnictwa Editions Spotkania. Był wiceprezesem IPN i kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Miał 49 lat. Zostawił żonę Joannę Puzynę-Krupską i siedmioro dzieci.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Kształtowała mnie społecznie". Barbara Nowacka wspomina Izabelę Jarugę-Nowacką

Janusz Kurtyka

Zanim został prezesem IPN, przez pięć lat stał na czele krakowskiego oddziału instytutu. Ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia doktoranckie w Instytucie Historii PAN. W PRL angażował się w działalność opozycyjną, zakładał NZS na UJ, wykładał na podziemnym Chrześcijańskim Uniwersytecie Robotniczym.

Janusz Kurtyka Janusz Kurtyka

Zajmował się przede wszystkim historią Polski średniowiecznej i najnowszą, zwłaszcza ruchu antykomunistycznego w Polsce po 1944 r. Otrzymywał liczne nagrody i odznaczenia. W kwietniu 2009 r. został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jako prezes instytutu wielokrotnie zabierał głos w sprawach budzących kontrowersje historyczne i polityczne. Miał 50 lat.

Sławomir Skrzypek

Od początku swojej kadencji na stanowisku prezesa NBP musiał udowadniać, że mimo wielu głosów krytycznych jest w stanie dobrze wykonywać zadania szefa banku centralnego. Miał znikome doświadczenie w tej dziedzinie. Ze światem finansów zderzył się jedynie jako prezes banku PKO BP. Wcześniej pracował m.in. w Najwyższej Izbie Kontroli. Przez chwilę zasiadał w zarządzie PKP SA.

Sławomir Skrzypek Sławomir Skrzypek
skrzyp1200.jpg
"Pamięć o nim trwa". Wspomnienie Sławomira Skrzypka

Był też zastępcą prezydenta Warszawy odpowiedzialnym za inwestycje w stolicy. Jego kadencja w NBP przypadła na czas dramatycznych wydarzeń na rynkach finansowych. W chwili kiedy jesienią 2008 roku banki przestały po raz pierwszy w historii pożyczać sobie pieniądze, NBP przygotował pakiet narzędzi pomocowych dla sektora bankowego.

Z różnych stron świata popłynęły głosy uznania za szybkość reakcji banku centralnego. Był bardzo ambitny i pracowity. Miał 47 lat.

Maciej Płażyński

Jeden z trzech tenorów Platformy Obywatelskiej, były marszałek Sejmu, w kontakcie osobistym szybko skracał dystans. Zamiast używać oficjalnych tytułów, lubił przechodzić na "ty". W polityce był zasadniczy.

Startując do Sejmu w 1997 roku, zdobył najlepszy wynik w Polsce. W 2001 roku wspólnie z Donaldem Tuskiem i Aleksandrem Olechowskim założył Platformę Obywatelską. Szefował Stowarzyszeniu Wspólnota Polska. Miał 52 lata. Był ojcem trojga dorosłych dzieci: Jakuba, Katarzyny i Kacpra.

Maciej Płażyński Maciej Płażyński

Władysław Stasiak

Zaufany współpracownik i przyjaciel Lecha Kaczyńskiego. W okresie najgorętszych politycznych sporów nie miał problemu z porozumiewaniem się z politykami ze wszystkich opcji. Był określany jako państwowiec i wzór urzędnika.

Władysław Stasiak i Lech Kaczyński Władysław Stasiak i Lech Kaczyński

W 2002 r. po zwycięstwie Lecha Kaczyńskiego w wyborach na prezydenta Warszawy został jego zastępcą odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Był zafascynowany działaniami szefa nowojorskiej policji Williama Brattona, który sprawił, że Nowy Jork stał się jednym z bezpieczniejszych miast w USA.

W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza Stasiak został wiceministrem spraw wewnętrznych. Nadzorował policję, Straż Graniczną i inne służby podległe MSWiA. W sierpniu 2006 r. prezydent powołał go na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W lipcu 2009 r., po odejściu Piotra Kownackiego, został szefem Kancelarii Prezydenta. Miał 44 lata.

Aleksander Szczygło

Polityk PiS, jeden z najbliższych i najdłuższych stażem współpracowników Lecha Kaczyńskiego. Był osobą, która od początku zaangażowała się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości. W 2001 roku został posłem PiS, ponownie wybrany w kolejnej kadencji. Wtedy wszedł do rządu Kazimierza Marcinkiewicza jako wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Gdy w sierpniu 2006 roku prezydent poprosił, by Szczygło został szefem jego kancelarii, nie wahał się, mimo że wiązało się to z rezygnacją z mandatu poselskiego. Podobna historia miała miejsce w styczniu 2009 roku.

Aleksander Szczygło Aleksander Szczygło
Aleksander Szczygło pap arch-1200.jpg
Anna Fotyga o Aleksandrze Szczygło: połączyła nas przyjaźń z Lechem Kaczyńskim

Szczygło ponownie zrezygnował z posłowania, by zostać szefem BBN. Jednocześnie był jednym z najbardziej bezkompromisowych i twardych polityków w otoczeniu byłego prezydenta i PiS. Miał 57 lat.

Paweł Wypych

Człowiek honorowy, bystry, do bólu pracowity i uczciwy. W 2005 roku został wiceministrem pracy i polityki społecznej. Odszedł z resortu w sierpniu 2006 roku. Kilka miesięcy potem, w grudniu, został głównym doradcą premiera, a od lutego 2007 roku do czerwca był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "To był niewyobrażalny koszmar". Żona o śmierci Jerzego Szmajdzińskiego w katastrofie smoleńskiej

Od czerwca do listopada 2007 roku pełnił też jedną z najtrudniejszych w Polsce funkcji - prezesa ZUS. Po odwołaniu przez premiera Donalda Tuska został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W kwietniu 2009 roku został mianowany sekretarzem stanu w jego kancelarii. Był żonaty, osierocił dwoje dzieci. Miał 42 lata.

Paweł Wypych Paweł Wypych

Stanisław Komorowski

W imieniu rządu od przeszło dwóch lat negocjował ze Stanami Zjednoczonymi warunki stacjonowania amerykańskich sił wojskowych. Komorowski prowadził także rozmowy o instalacji w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej USA. Był z wykształcenia fizykiem.

Karierę dyplomatyczną rozpoczął, gdy szefem MSZ został Krzysztof Skubiszewski. W latach 1992-1994, gdy Polska rozpoczynała proces integracji z Unią Europejską, pełnił funkcję dyrektora departamentu Europy.

Później był ambasadorem w dwóch kluczowych państwach Unii: najpierw w Holandii (1994-1997), potem w Wielkiej Brytanii (1999-2004). Po powrocie do kraju kierował departamentem Azji i Pacyfiku, a rok później został wiceministrem spraw zagranicznych. W listopadzie 2007 roku został powołany przez premiera Tuska na wiceszefa MON. Miał 57 lat.

Andrzej Kremer

Człowiek bez politycznego zaplecza i bez politycznych ambicji. Świetny dyplomata i zawodowy prawnik - opowiadali jego współpracownicy. Biegle władał językami: niemieckim, włoskim i rosyjskim. Pracował nad habilitacją. W gabinecie Donalda Tuska odpowiadał za politykę wschodnią.

Andrzej Kremer Andrzej Kremer

Jeden z autorów programu Partnerstwa Wschodniego. Po serii aresztowań członków Związku Polaków na Białorusi wydał zakaz wjazdu do Polski dla osób odpowiedzialnych za represjonowanie polskiej mniejszości. Groził zamrożeniem stosunków dyplomatycznych z Mińskiem.

Miał duży udział w negocjacjach nad kształtem nowego traktatu UE. Skończył Wydział Prawa i Administracji na UJ. W 1986 r. zdał egzamin sędziowski. Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych związał się w 1991 r. Był wicekonsulem i konsulem RP w Hamburgu.

Hamburg_1200.jpg
W Hamburgu odsłonięto tablicę upamiętniającą katastrofę w Smoleńsku

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Świadectwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dźwiękach Polskiego Radia

W 1998 r. został dyrektorem departamentu konsularnego MSZ, w 2001 r. - konsulem generalnym RP w Hamburgu. W MSZ był szefem departamentu prawno-traktatowego.

Tomasz Merta

Bardziej historyk niż polityk. Jednak gdy został wiceministrem, okazało się, że był stworzony do służby państwowej. Skończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, potem doktoryzował się z socjologii.

- Świetnie pisał i właśnie ze swoich tekstów już w połowie lat 90. zaczął być znany - wspomina politolog dr Rafał Matyja. Szybko stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób z warszawskiego środowiska myśli konserwatywnej. Pod koniec lat 90. został redaktorem naczelnym "Kwartalnika Konserwatywnego".

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Kontynuacja misji publicznej". Krzysztof Czabański o wydawnictwach na 10. rocznicę Smoleńska

Do polityki trafił w 2000 roku jako doradca ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Potem zasiadał w radzie programowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Do resortu kultury powrócił w 2005 roku, tym razem już jako wiceminister u Ujazdowskiego.

Był jednym ze współautorów koncepcji Muzeum Historii Polski. Jako ekspert był tak wysoko oceniany, że nawet po zmianie władzy i wyborach wygranych w 2007 roku przez PO pozostał wiceszefem resortu kierowanego już przez Bogdana Zdrojewskiego. Zostawił żonę i trzy córki.

Mariusz Handzlik

Profesjonalizm prezydenckiego ministra do spraw zagranicznych doceniali nawet posłowie przeciwnego obozu politycznego. 

Handzlik był doradcą prezesa Rady Ministrów ds. polityki zagranicznej już w latach 1992-1994. Szlify zbierał w USA, pracując przez sześć lat w ambasadzie w Waszyngtonie, gdzie był pierwszym sekretarzem i radcą do spraw polityczno-wojskowych.

Lech Kaczyński i Mariusz Handzlik Lech Kaczyński i Mariusz Handzlik

Współpracownicy z kancelarii Lecha Kaczyńskiego mówili: "światowiec", "ma w sobie amerykański luz". Był uważany za specjalistę od spraw dotyczących zbrojeń, bezpieczeństwa i tematyki amerykańskiej. Miał 45 lat, osierocił trójkę dzieci: Julię, Iwonę i Jana.

Andrzej Przewoźnik

Walczył o pamięć Polaków zamordowanych w Rosji. Był organizatorem uroczystości w Katyniu. - Rosja uczy cierpliwości - mówił trzy dni przed katastrofą. - Dosłownie walczył o każdą kolejną ekshumację, o każdy grób. Oddawał się swojej pracy, był człowiekiem instytucją - wspominał Marek Biernacki, poseł PO.

Andrzej Przewoźnik Andrzej Przewoźnik

Z wykształcenia historyk. W 1992 roku został sekretarzem generalnym rady. Dzięki jego uporowi powstały cmentarz i pomnik ofiar zbrodni w Jedwabnem. Kolejnym jego sukcesem było ponowne uroczyste otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa, co udało mu się po wieloletniej walce z władzami miasta.

Aleksandra Natalli-Świat

Jedna z trzech bliskich współpracowniczek Jarosława Kaczyńskiego. Obok Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Grażyny Gęsickiej stanowiła przykład bardzo dobrego połączenia przygotowania merytorycznego z wizją zmian i twardym charakterem.

Z jej zdaniem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński bardzo się liczył. Była dobrze przygotowana do zadań związanych z ekonomią. W wyborach w 2007 roku ponownie została wybrana na posła i wiceprzewodniczącą komisji finansów publicznych. W styczniu 2008 roku została wiceprezesem PiS. Miała 51 lat.

mid-17410235.jpg
Szef PiS: odsłonięcie tablicy krokiem do zwycięstwa prawdy, pamięci, Polski

Zbigniew Wasserman

W 1989 r. został wiceszefem ówczesnej Prokuratury Wojewódzkiej w Krakowie. Zajął się m.in. badaniem nieprawidłowości w śledztwie w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. Jednocześnie zasiadał w składzie komisji weryfikującej krakowskich funkcjonariuszy SB. W 1991 r. został odwołany.

Zbigniew Wassermann Zbigniew Wassermann

Jego przygoda z polityką zaczęła się w 2000 r., gdy Lech Kaczyński został ministrem sprawiedliwości. Powołał Wassermanna na stanowisko prokuratora krajowego. W 2001 r. zaangażował się w działalność PiS.

Został posłem, a w 2005 r. koordynatorem służb specjalnych. Zaangażował się w wyjaśnienia sprawy porwania Krzysztofa Olewnika jako wiceszef komisji śledczej. W listopadzie 2009 r. został członkiem komisji śledczej ds. tzw. afery hazardowej.

Leszek Deptuła

- Idealista, działacz społeczny, patriota - wpisy na blogu posła Deptuły pełne są wdzięczności za to, co zrobił dla Podkarpacia. Leszek Deptuła z wykształcenia był weterynarzem. W latach 2002-2006 pełnił urząd marszałka województwa podkarpackiego.

Leszek Deptuła zginął w wieku 57 lat. Zostawił żonę i dwóch synów. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Mielcu.

Grzegorz Dolniak

- To właśnie Ty byłeś Platformą Obywatelską - powiedział o Grzegorzu Dolniaku premier Donald Tusk. Dolniak był jednym z założycieli Platformy, ale nigdy nie wywyższał się z tego powodu. Wiceszef klubu PO zawsze ciężko pracował. Lecz ani nie dla sławy, ani dla odznaczeń.

Dewiza życiowa Grzegorza Dolniaka brzmiała: "Aby żyło się normalnie, aby było normalnie". Grzegorz Dolniak zginął w wieku 50 lat, spoczywa w swoim rodzinnym mieście, Będzinie.

premier pomnik gosiewskiego flickr 663 11.jpg
Premier: pustki po Przemysławie Gosiewskim nie da się zapełnić

Przemysław Gosiewski

- Przemek, bo tak go wszyscy nazywaliśmy, był wulkanem emocji. Człowiekiem, który nie uznawał, że coś może być niemożliwe. Potrafił w każdej sytuacji działać - wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przemysław Gosiewski należał do jego najbliższych współpracowników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Był współczesnym Napoleonem" - wspomnienie o Przemysławie Gosiewskim

Choć od lat mieszkał w Warszawie, kojarzono go przede wszystkim z regionem świętokrzyskim, gdzie tworzył struktury PiS. Był wówczas radnym Sejmiku Mazowieckiego. Wcześniej był m.in. doradcą ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego, sekretarzem zarządu głównego Porozumienia Centrum, pracownikiem Komisji Krajowej "Solidarność" i działaczem NZS.

(źródło: East News/Jan Kucharzyk)
Przemysław Gosiewski zginął, mając 46 lat (źródło zdjęcia: East News/Jan Kucharzyk)

W 1995 pełnił funkcję pełnomocnika sztabu wyborczego Lecha Kaczyńskiego. Po wyborach w 2005 najpierw przewodniczył klubowi parlamentarnemu PiS, a w 2006, gdy premierem został Jarosław Kaczyński, awansował na ministra bez teki - szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Był również wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezes PiS.

Rodzina Przemysława Gosiewskiego w prywatnym domu w Kołakach Kościelnych na Podlasiu otworzyła specjalną izbę pamięci poświęconą jego postaci. Jest obywatelem honorowym wielu miast w Polsce.

Zginął w 46. roku życia. Zostawił żonę i trójkę dzieci. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Izabela Jaruga-Nowacka

"Jestem człowiekiem lewicy, zatem dbam o godne życie każdego człowieka" - pisała na swojej stronie internetowej. Jedna z organizatorek Kongresu Kobiet Polskich, po którym opracowany został projekt dotyczący parytetów. Działała na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.

Ukończyła etnografię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik naukowy PAN. Kierowała Unią Pracy i Unią Lewicy. Wicepremier w rządzie Marka Belki.

Pozostawiła męża i dwie córki. Miała 60 lat. Spoczywa na warszawskich Starych Powązkach.

msza 1200 pap.jpg
"Ojczyzna największą miłością po Bogu". Odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Sebastian Karpiniuk

- Nigdy nie bał się wyjść do dziennikarzy i mówić o najtrudniejszych sprawach. Młody fighter - wspominają Sebastiana Karpiniuka koledzy z ławy poselskiej. W latach 2004-2005 wiceprezydent Kołobrzegu. W sejmie wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 38 lat. Spoczywa w Kołobrzegu obok swojej matki.

Wiesław Woda

- Kochał ojczyznę i chciał jej służyć najlepiej jak mógł - mówił ks. bp Kazimierz Górny. Poseł pięciu kadencji. Związany z ruchem ludowym. Wiceprzewodniczący komisji "Przyjazne Państwo". W latach 1987-1990 wiceprezydent Krakowa. Wicewojewoda krakowski i wojewoda tarnowski.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 64 lata. Pozostawił żonę i dwie córki. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Przedstawiciele sił zbrojnych

Gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

- Miał w sobie cechy, które składają się na obraz idealnego dowódcy. W gabinecie generała światło paliło się od samego rana do wieczora. Przychodził pierwszy i wychodził ostatni. Najbardziej jednak lubił być przy swoich żołnierzach. Jak tyko mógł, towarzyszył im. Nigdy nie krzyczał, a wszyscy czuli przed nim respekt. Potrafił załagodzić każdy konflikt - wspominali współpracownicy.

Gen. Franciszek Gągor funkcję szefa Sztabu Generalnego pełnił do 2006 r. (źródło zdjęcia: PAP/Jerzy Undro) Gen. Franciszek Gągor funkcję szefa Sztabu Generalnego pełnił do 2006 r. (źródło zdjęcia: PAP/Jerzy Undro)

Miał 59 lat. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Gen. dyw. Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych RP

- Będzie nam się kojarzył z twardym mężczyzną o ułańskiej fantazji. Typowo polski oficer w fantastycznym wydaniu. Doświadczenie z linii wykorzystywał w swej karierze dowódcy - wspominają współpracownicy z wojska. Dowódcą wojsk lądowych został w połowie września 2009 roku, po gen. Waldemarze Skrzypczaku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Był współczesnym Napoleonem" - wspomnienie o Przemysławie Gosiewskim

Generał Tadeusz Buk skończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu. Dowodził m.in. przedostatnią zmianą wielonarodowej dywizji w Iraku.

Miał 50 lat. Pośmiertnie awansowany na stopień generała broni i odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pożegnano go na cmentarzu w Spale.

am 1200 pap.jpg
Antoni Macierewicz nad trumną Andrzeja Błasika: generał poległ śmiercią bohatera

Gen. broni pil. Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych RP

- Dlaczego odszedłeś bez pożegnania, tak nagle? - pytała, żegnając go, córka. - Wiemy, jak bardzo kochałeś wznosić się w powietrze. Tam odpoczywałeś, tam czułeś wolność. Będziemy iść przez życie tak, jak nas nauczyłeś, choć już nikt nie wypełni tej pustki, którą pozostawiłeś - wyznała.

Gen. Andrzej Błasik był człowiekiem ambitnym, pracowitym, koleżeńskim. Dla bliskich - oddany przyjaciel. W 2007 roku mianowany dowódcą Sił Powietrznych i awansowany na generała broni. Miał zostać dowódcą Sił Powietrznych na następną kadencję.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Katastrofa smoleńska - nagrania z Archiwum Polskiego Radia

Już po śmierci, gen. Błasik otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (źródło: PAP/Bogdan Borowiak) Już po śmierci, gen. Błasik otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (źródło zdjęcia: PAP/Bogdan Borowiak)

Pamięć polskiego dowódcy uczczono w największej w Europie wojskowej bazie NATO w Ramstein w Niemczech. Dowódca Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie generał Roger Brady wraz z wdową po generale Błasiku odsłonili tablicę ku Jego pamięci.

Generał Błasik miał 48 lat. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci. Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest miejscem jego spoczynku.

Wiceadmirał Andrzej Karweta, dowódca Marynarki Wojennej RP

- Byłeś człowiekiem czynu. Wiedziałeś, że historię tworzą ci, którzy chcą i umieją działać, a ty umiałeś - mówił ks. komandor Bogusław Wrona, żegnając Andrzeja Karwetę.

Wiceadmirał Karweta dowodził Marynarką Wojenną od listopada 2007. W ostatnim pożegnaniu Andrzeja Karwety na słynnym okręcie "Błyskawica" uczestniczyli wojskowi z 14 krajów.

Pośmiertnie awansowany do stopnia admirała floty i odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 52 lata. Spoczywa na cmentarzu w Baninie pod Gdańskiem.

Gen. broni Bronisław Kwiatkowski, dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP

- Surowy i sprawiedliwy do bólu. Fachowiec. Kiedy byliśmy w Iraku, nigdy nie tracił głowy - wspomina gen. brygady Cezary Podlasiński. - Jego pierwszym domem był Kraków. Żona Krystyna czekała, kiedy go wreszcie będzie miała przy sobie. Nie doczekała się - mówią współpracownicy z wojska.

Gen. Bronisław Kwiatkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (źródło zdjęcia: PAP/Paweł Supernak) Gen. Bronisław Kwiatkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (źródło zdjęcia: PAP/Paweł Supernak)

Gen. Kwiatkowski odpowiadał za pokojowe i bojowe operacje Wojska Polskiego oraz za bezpieczeństwo żołnierzy służących w polskich kontyngentach. Sześć dni po katastrofie miał przejść na emeryturę.

Zginął w wieku 60 lat. Zostawił żonę i dwoje dzieci. Spoczywa na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Cywinski_663.jpg
Czesław Cywiński – kustosz pamięci AK

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i stowarzyszeń

Czesław Cywiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK

- Człowiek-instytucja. Fundament i spoiwo środowiska kombatanckiego. Jak nikt, potrafił walczyć o jego interesy. Poświęcił swoje życie na szerzenie pamięci o Armii Krajowej i przekazywanie jej etosu młodym ludziom - wspominają przyjaciele.

Czesław Cywiński organizował sesje historyczne, zabiegał o produkcję filmów dokumentalnych o tematyce niepodległościowej, organizował kluby historyczne. Walczył o opiekę socjalną i medyczną dla weteranów AK.

Miał 84 lata. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i nominowany na stopień pułkownika.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Antoni Macierewicz: raport końcowy ws. katastrofy Tu-154 w ciągu roku

Urnę z prochami Czesława Cywińskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Stefan Melak, prezes Komitetu Katyńskiego

- Dbał o pamięć narodową, ponieważ zdawał sobie sprawę - za marszałkiem Józefem Piłsudskim - że kto nie pamięta o przeszłości, nie jest godzien przyszłości - mówił o Stefanie Melaku Romuald Szeremietiew.

- Był generałem naszej wspólnej pamięci narodowej, bo o tę pamięć całe życie walczył - powiedział o nim wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Założyciel Kręgu Pamięci Narodowej. Współinicjator Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego.

Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik wydarzeń marcowych 1968. Internowany przez władze PRL.

Stefan Melak wraz z braćmi w 1981 r. postawił pierwszy pomnik katyński (źródło zdjęcia: PAP/Andrzej Wiktor) Stefan Melak wraz z braćmi w 1981 r. postawił pierwszy pomnik katyński (źródło zdjęcia: PAP/Andrzej Wiktor)

Wydawca i redaktor konspiracyjnego Wydawnictwa Polskiego. Organizator druku i kolportażu wielu tytułów prasy podziemnej Solidarności. Wydawał w podziemiu też książki o tematyce katyńskiej.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 64 lata. Spoczywa na warszawskich Powązkach.

Piotr Nurowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Był świetnym organizatorem. Kiedyś marzył o pracy dziennikarza sportowego. Kochał sport i kochał sportowców. Rozumiał ich jak mało kto.

Księga kondolencyjna wyłożona w Polskim Komitecie Olimpijskim po śmierci prezesa PKOl (źródło zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell) Księga kondolencyjna wyłożona w Polskim Komitecie Olimpijskim po śmierci prezesa PKOl (źródło zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell)
Piotr Nurowski 1200.jpg
Piotr Nurowski pozostaje w pamięci sportowców. "Przede wszystkim nasz przyjaciel, potem prezes"

Piotr Nurowski podczas uroczystości w Katyniu miał na grobach polskich olimpijczyków zamordowanych pod Smoleńskiem złożyć wieniec od Polskiej Rodziny Olimpijskiej.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 65 lat. Spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Anna Walentynowicz, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ "Solidarność"

- Chodząca odwaga i determinacja - wspominają Annę Walentynowicz znajomi z czasów walki o wolną Polskę.

Bohaterka Sierpnia 1980. Operator suwnicy w Stoczni Gdańskiej. Za niezależną działalność związkową została dyscyplinarnie zwolniona, co stało się bezpośrednią przyczyną strajku w sierpniu 1980.

Gdy miała 10 lat, straciła rodziców. Brata Sowieci wywieźli na Wschód. W stanie wojennym oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981. Skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu.

Anna Walentynowicz podczas posiedzenia Krajowej Komisji Porozumiewawczej Solidarność w Stoczni Gdańskiej (źródło: PAP/Stefan Kraszewski) Anna Walentynowicz podczas posiedzenia Krajowej Komisji Porozumiewawczej Solidarność w Stoczni Gdańskiej (źródło: PAP/Stefan Kraszewski)

Za udział w próbie wmurowania tablicy upamiętniającej górników zamordowanych w kopalni "Wujek" trafia do więzienia. Według Instytutu Pamięci Narodowej Walentynowicz inwigilowało jednocześnie ponad 100 esbeków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Anna Walentynowicz. Aresztowanie za "działalność związkową"

Odznaczona przez Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Miała 81 lat. Spoczywa na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

Andrzej Sariusz-Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich

- Planowaliśmy omówić ważne sprawy dla Rodziny Katyńskiej po Jego powrocie - wspominają współpracownicy. - Miał mieć więcej czasu - dodają.

Zginął w drodze do miejsca, gdzie strzałem w tył głowy zamordowano jego ojca. Andrzej Sariusz-Skąpski był synem Bolesława Skąpskiego, prokuratora zamordowanego w Katyniu w 1940 roku.

Grób prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Sariusza-Skąpskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (źródło zdjęcia: PAP/Jacek Bednarczyk) Grób prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Sariusza-Skąpskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (źródło zdjęcia: PAP/Jacek Bednarczyk)

Od 1989 roku, kiedy do Katynia pojechał po raz pierwszy, jeździł tam w każdą rocznicę.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 73 lata. Spoczywa na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Ludzie nauki i kultury

Ks. prof. Ryszard Rumianek, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ryszard Rumianek 663.jpg
"Nieznani znani 24". Wspomnienie ks. Ryszarda Rumianka

- Życzliwy dla studentów. Dobry. Mający wielką wiedzę biblijną. Bardzo wrażliwy. Ilekroć zdarzyły się trudne sytuacje, ksiądz wicerektor chodził zatroskany i rozmyślał, jakie rozwiązanie znaleźć - wspominał ks. prof. Rumianka w Programie 3 Polskiego Radia ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry św. Jana w Warszawie.

Wybitny biblista. Absolwent uczelni w Polsce, Rzymie, Jerozolimie. Znawca Ziemi Świętej. Autor wielu prac naukowych, w tym tłumaczenia z komentarzami Księgi Ezechiela. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

W 2009 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-dydaktycznej i osiągnięcia w pracy duszpasterskiej.

Senat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dla uczczenia pamięci ks. Ryszarda Rumianka nadał Jego imię kampusowi przy ulicy Wóycickiego.

Miał 63 lata. Spoczywa na cmentarzu w warszawskich Pyrach.

Janusz Zakrzeński, aktor teatralny i filmowy, członek rady programowej Związku Piłsudczyków

- Wspaniały aktor, twórca niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych, szanowany i lubiany człowiek. W piątek 9 kwietnia podczas spektaklu "Dżuma" po raz ostatni stanął z nami na scenie. Będzie nam go bardzo brakowało - tak Janusza Zakrzeńskiego wspomina dyrekcja i zespół Teatru Polskiego.

Janusz Zakrzeński nieodłącznie kojarzony jest z rolą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Grał w kilkudziesięciu polskich filmach i przedstawieniach teatralnych. Występował na deskach teatrów: Starego w Krakowie, Polskiego, Nowego i Narodowego w Warszawie.

Uhonorowany orderem "Zasłużony dla narodu i Kościoła" oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 74 lata. Spoczywa na Starych Powązkach w Warszawie.

Wojciech Seweryn, rzeźbiarz, autor Pomnika Ofiar Katynia w Chicago

- Oprócz swoich talentów artystycznych, jaśniał miłością do Boga i ojczyzny - mówił o artyście biskup diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz.

Ojciec Wojciecha - Mieczysław Seweryn, oficer 16. pułku piechoty widział syna tylko przez godzinę. Dzień po narodzinach Wojciecha wybuchła wojna. Mieczysław Seweryn we wrześniu 1939 trafił do niewoli radzieckiej, był więźniem w Kozielsku, rozstrzelany w Katyniu.

seweryn kaczyński pomnik katyński PAP 1200.jpg
Wspomnienie Wojciecha Seweryna

Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich w Chicago. Projektant monumentu, odsłoniętego w maju 2009 r. na cmentarzu św. Wojciecha w Niles w USA.

W 2009 uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej "za wybitne zasługi w upamiętnianiu losów narodu polskiego". Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 71 lat. Spoczywa na cmentarzu w rodzinnym Żabnie koło Tarnowa.

Teresa Walewska-Przyjałkowska, inżynier, naukowiec

- Teresa była niezwykle energiczna. Bez niej będzie nam trudno - mówi Anna Pietraszek z "Golgoty Wschodu". Walewska starała się doprowadzić do beatyfikacji wszystkich księży zamordowanych w Katyniu.

Podczas tragicznego lotu opiekowała się stułą należącą niegdyś do ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, założyciela fundacji "Golgota Wschodu", wieloletniego i zasłużonego kapelana rodzin katyńskich. Stułę tę miał założyć bp Tadeusz Płoski na czas odprawiania mszy św. w Katyniu. Szata liturgiczna w stanie idealnym ocalała z katastrofy smoleńskiej.

Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miała 71 lat. Spoczywa w grobowcu rodzinnym na warszawskich Powązkach.

Katarzyna Piskorska, artystka rzeźbiarka i medalierka

- Podczas Powstania Warszawskiego, jako mała dziewczynka, opatrywała walczącym rany. Już wtedy wiedziała, że są sprawy, za które warto oddać życie. Kiedy wybuchł stan wojenny, w swoim domu ukrywała maszyny drukarskie. Swoje życie poświęciła także harcerstwu i jego ideałom, które przez lata przekazywała młodemu pokoleniu - mówił ks. Sławomir Zaporowski, proboszcz parafii św. Bonifacego.

Kwiaty i znicze przed domem Katarzyny Piskorskiej (źródło zdjęcia: East News/Dariusz Stefański)
Kwiaty i znicze przed domem Katarzyny Piskorskiej (źródło zdjęcia: East News/Dariusz Stefański)

Do Smoleńska leciała, żeby uczcić pamięć swojego ojca, podporucznika Tomasza Henryka Piskorskiego, zamordowanego w Charkowie.

Na początku kwietnia 2010 Katarzyna Piskorska spotkała się z reporterem Polskiego Radia, by opowiedzieć mu tragiczną historię swojego ojca. Tuż przed wylotem na uroczystości katyńskie wysłuchała wraz z rodziną audycji o swoim ojcu.

Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miała 73 lata. Spoczywa na Powązkach w Warszawie.

***

smoleńsk 1200 pap.jpg
10. rocznica katastrofy Tu-154. Prezes PiS: bardzo bym chciał być w Smoleńsku

Osoby znajdujące się na pokładzie samolotu Tu-154M

Prezydent RP i inni członkowie delegacji

Lech Kaczyński - Prezydent RP
Maria Kaczyńska - małżonka Prezydenta RP
Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie
Krzysztof Putra - wicemarszałek Sejmu RP
Jerzy Szmajdziński - wicemarszałek Sejmu RP
Krystyna Bochenek - wicemarszałek Senatu RP
Janusz Kochanowski - Rzecznik Praw Obywatelskich
Janusz Krupski - kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Janusz Kurtyka - prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Sławomir Skrzypek - prezes Narodowego Banku Polskiego
Maciej Płażyński - poseł, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Władysław Stasiak - szef Kancelarii Prezydenta RP
Aleksander Szczygło - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Paweł Wypych - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Stanisław Komorowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
Andrzej Kremer - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Tomasz Merta - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mariusz Handzlik - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Andrzej Przewoźnik - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Przedstawiciele parlamentu

Posłowie

Leszek Deptuła
Grzegorz Dolniak
Grażyna Gęsicka
Przemysław Gosiewski
Izabela Jaruga-Nowacka
Sebastian Karpiniuk
Aleksandra Natalli-Świat
Arkadiusz Rybicki
Jolanta Szymanek-Deresz
Zbigniew Wassermann
Wiesław Woda
Edward Wojtas

Senatorowie

Janina Fetlińska
Stanisław Zając

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń

adw. Joanna Agacka-Indecka - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Ewa Bąkowska - wnuczka gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego
Anna Maria Borowska - córka ppor. Franciszka Popławskiego, wiceprezes Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej
Bartosz Borowski - przedstawiciel Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, wnuk Anny Marii Borowskiej (syn Franciszka Borowskiego)
Czesław Cywiński - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK
Edward Duchnowski - sekretarz generalny Związku Sybiraków
prałat Bronisław Gostomski - dziekan dekanatu Londyn-Północ, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie
Józef Joniec - prezes Stowarzyszenia Parafiada
Zdzisław Król - kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej
Andrzej Kwaśnik - kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
Tadeusz Lutoborski - były prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, syn ppor. Adama Lutoborskiego
Bożena Mamontowicz-Łojek - prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej
Stefan Melak - prezes Komitetu Katyńskiego
adw. Stanisław Mikke - wiceprzewodniczący ROPWiM, redaktor naczelny miesięcznika "Palestra"
Piotr Nurowski - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Bronisława Orawiec-Löffler - bratanica majora Franciszka Orawca, zamordowanego w Katyniu, członkini Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Podhala
Katarzyna Piskorska - córka Tomasza Piskorskiego
Andrzej Sariusz-Skąpski - prezes Federacji Rodzin Katyńskich
Wojciech Seweryn - rzeźbiarz, autor Pomnika Ofiar Katynia w Chicago
Leszek Solski - syn kpt. Kazimierza Solskiego, oficera i sportowca oraz bratanek majora Adama Solskiego, zamordowanych w Katyniu, członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska
Teresa Walewska-Przyjałkowska - Fundacja "Golgota Wschodu"
Anna Walentynowicz - działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ "Solidarność"
Gabriela Zych - prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu

Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

gen. Franciszek Gągor - szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
gen. dyw. Tadeusz Buk - dowódca Wojsk Lądowych RP
gen. broni pil. Andrzej Błasik - dowódca Sił Powietrznych RP
wiceadmirał Andrzej Karweta - dowódca Marynarki Wojennej RP
gen. dyw. Włodzimierz Potasiński - dowódca Wojsk Specjalnych RP
gen. broni Bronisław Kwiatkowski - Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
gen. bryg. Kazimierz Gilarski - dowódca Garnizonu Warszawa
gen. dyw. Tadeusz Płoski - katolicki biskup polowy Wojska Polskiego
abp gen. bryg. Miron Chodakowski - prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego
płk Adam Pilch - p.o. Ewangelicki Biskup Wojskowy
ppłk pil. Jan Osiński - kapłan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

duda pomnik smolenski pap arch 1200.jpg
Spychalski: prezydentowi zależy na tym, żeby 10 kwietnia był uczczony godnie

Osoby towarzyszące

ppłk Zbigniew Dębski - członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, sekretarz Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
Katarzyna Doraczyńska - zastępca dyrektora gabinetu szefa Kancelarii Prezydenta, radna dzielnicy Praga-Południe w Warszawie
Aleksander Fedorowicz - tłumacz języka rosyjskiego
Roman Indrzejczyk - kapelan Prezydenta RP
Dariusz Jankowski - aspirant w Zespole Obsługi Organizacyjnej Kancelarii Prezydenta
Mariusz Kazana - dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ
gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki - kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari
płk dr hab. n. med. Wojciech Lubiński - lekarz prezydenta, rzecznik prasowy, sekretarz Rady Naukowej i z-ca komendanta Wojskowego Instytutu Medycznego
Barbara Mamińska - dyrektor biura kadr i odznaczeń w Kancelarii Prezydenta
Janina Natusiewicz-Mirer - sybiraczka, działaczka społeczna, dawna działaczka opozycji demokratycznej w Krakowie; osoba towarzysząca Annie Walentynowicz w podróży
prof. Ryszard Rumianek - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Izabela Tomaszewska - dyrektor zespołu protokolarnego Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialna w Kancelarii za kontakty pierwszej damy
Janusz Zakrzeński - aktor teatralny i filmowy, członek rady programowej Związku Piłsudczyków

Żołnierze Sił Powietrznych RP

mjr Robert Grzywna
kpt. Arkadiusz Protasiuk
por. Artur Ziętek
chor. Andrzej Michalak

Cywilne pracownice wojska

Natalia Januszko
Barbara Maciejczyk
Justyna Moniuszko

Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu

ppłk Jarosław Florczak
kpt. Dariusz Michałowski
por. Paweł Janeczek
ppor. Piotr Nosek
chor. Artur Francuz
chor. Jacek Surówka
chor. Paweł Krajewski
chor. Marek Uleryk

***

polskieradio.pl/polskieradio24.pl/twitter.com/facebook.com/PR1/PAP
kad/pb


Uroczystości rocznicowe w Smoleńsku. Sasin: weźmie w nich udział delegacja czysto państwowa

25.03.2020 11:04
Niespełna 50-osobowa delegacja uda się do Smoleńska na obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. - Na uroczystości rocznicowe do Smoleńska pojedzie delegacja czysto państwowa, obejmująca osoby pełniące funkcje publiczne, w tym m.in. premiera - powiedział wicepremier Jacek Sasin. Według niego zamiar udania się do Smoleńska miał Jarosław Kaczyński.

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Wydawnictwa Polskiego Radia

14.04.2020 12:00
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy na smoleńskim lotnisku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".

"Będą skromne, ale godne". Szef KPRM o planie obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

03.04.2020 12:38
- Wkrótce rząd przedstawi plan wizyty w Smoleńsku. Dzisiaj można określić, że obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą skromne, ale godne - powiedział w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk.

Prezydent: wciąż widać wyrwę po tych, którzy zginęli 10 kwietnia

05.04.2020 14:53
- Katastrofa smoleńska była wielką narodową traumą - podkreślił prezydent w wywiadzie dla "Naszego Dziennika". - Chociaż minęło 10 lat od tej tragedii, to przeżywam ją mocno i widzę wyrwę, jaka została po tych, którzy zginęli - mówił Andrzej Duda.

Ci, których już nie ma. Wspominamy ofiary katastrofy 10 kwietnia

06.04.2020 11:45
W związku ze zbliżającą się 10. rocznicą katastrofy pod Smoleńskiem Polskie radio wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". W Czwórce wspominamy tych, których już nie ma. 

Szef KPRM: obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w Warszawie

07.04.2020 09:11
- W najbliższych godzinach przedstawimy informacje, jak będą wyglądały obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Będą one organizowane w Warszawie - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podkreślił, że obchody będą skromne z uwagi na panującą sytuację epidemiczną.

Filmowcy wobec katastrofy smoleńskiej. Ewa Stankiewicz: dokumentowanie emocji było odruchem

07.04.2020 10:38
- Po prostu poszłam za ludźmi i trafiłam na Krakowskie Przedmieście, gdzie zbierał się tłum. To był odruch dokumentalisty, który dostrzegł, że dzieje się coś niezwykłego - wspominała w Polskim Radiu 24 wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku Ewa Stankiewicz, dziennikarka i reżyserka.