Redakcja Polska

Zmiana taktyki WOT. Na granicy przebywają terytorialsi nie tylko z Podlasia i Lubelszczyzny

25.12.2021 14:31
Utrzymujący się od wielu tygodni kryzys migracyjny wymusił korektę podejścia do służby i organizacji zadań. Ma to także związek ze zmianą w kierowaniu ochotników do zadań na granicy. Jak wskazuje rzecznik WOT, rotacja wojskowych z bardziej odległych jednostek OT to ważne doświadczenie.
Płk Marek Pietrzak: na granicy przebywają terytorialsi nie tylko z Podlasia i Lubelszczyzny
Płk Marek Pietrzak: na granicy przebywają terytorialsi nie tylko z Podlasia i LubelszczyznyWOT/Flickr

- Od kilku tygodni służbę na pograniczu pełnią nie tylko żołnierze z brygad bezpośrednio przy granicy, czyli z Podlasia i Lubelszczyzny - mówi rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak. Jak wskazał, jest to kilka brygad, które nie mają styku z granicą - to "żołnierze z innych jednostek obrony terytorialnej, nawet z drugiej strony Polski".

Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej zauważył, że w zadaniach żołnierze uczestniczą po to, żeby współpracować ze służbami i nabyć pewnej praktyki. Oficer wyjaśnił, że rotacja wojskowych z bardziej odległych jednostek OT to ważne doświadczenie i dodał, że "może się okazać, że kiedyś w przyszłości wiedza wyniesiona z realizacji tych zadań okaże się cenna".

Na granicy przebywają terytorialsi nie tylko z Podlasia i Lubelszczyzny

Plan rotacji pododdziałów WOT na granicy został opracowany z założeniem dwutygodniowych zmian personelu i dotyczy okresu do połowy 2022 roku.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji "Silne wsparcie" realizują zadania bezpośredniej ochrony granicy na korzyść Straży Granicznej, patrolują pieszo, konno i pojazdami odcinki granicy na wysokości rzeki Bug, wystawiają punkty kontrolne i posterunki obserwacyjne, doświetlają odcinki granicy, wystawiają też patrole w głębi strefy nadgranicznej.

 

IAR/PAP/dad

Drony terytorialsów na granicy z Białorusią. "Codziennie wykrywamy grupy migrantów"

21.10.2021 06:56
Każdego dnia, przez całą dobę kilkanaście specjalistycznych dronów Wojsk Obrony Terytorialnej patroluje polsko-białoruskie pogranicze. - Codziennie wykrywamy grupy migrantów na granicy - mówi rzecznik terytorialsów płk. Marek Pietrzak.

Kpt. Wilczewski: mieszkańcy mówią, że stan wyjątkowy przy granicy uspokoił sytuację

11.12.2021 10:03
Sytuacja się uspokoiła po wprowadzeniu stanu wyjątkowego - tak mówili nam lokalni włodarze i mieszkańcy miejscowości przygranicznych - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT.

#MuremZaPolskimMundurem. Świąteczna służba na granicy z Białorusią

25.12.2021 07:38
Kiedy w domach rodziny zasiadły do świątecznego stołu, śpiewały kolędy, na granicy z Białorusią mundurowi, w pełnej gotowości, cały czas pełnili służbę. Akcja specjalna Polskiego Radia #MuremZaPolskimMundurem to ukłon w stronę funkcjonariuszy, którzy święta Bożego Narodzenia spędzają daleko od bliskich i rodzin. Reporter Trójki Paweł Turski był w Terespolu, gdzie mieści się nadbużański oddział Straży Granicznej.