Redakcja Polska

Finlandia rozważa przekazanie Ukrainie myśliwców

11.03.2023 14:30
Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jej kraj rozważy przekazanie Ukrainie myśliwców, które zostały wycofane ze służby w fińskich siłach zbrojnych.
Audio
  • Prezydent Zełenski: Norwegia uruchomiła długoterminowy program wsparcia budżetowego dla Ukrainy [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneTwitter.com/@mblaszczak

Możemy rozważyć, czy nie podarować Ukraińcom naszych F/A-18 Hornet, które będą wycofywane z eksploatacji – oświadczyła przebywająca w piątek w Kijowie premier Sanna Marin. Jej entuzjazm szybko zgasił szef resortu obrony. "Tych myśliwców potrzebujemy sami" - powiedział.

Ukraina oczekuje na wsparcie w postaci myśliwców, a Finlandia jest w takiej sytuacji, że właśnie zamówiła nowe samoloty (F-35 mające zastąpić F/A-18 Hornet – PAP) – mówiła w rozmowie z fińskimi mediami Sanna Marin.

Szefowa fińskiego rządu zaznaczyła przy tym, że w kwestii myśliwców dla Ukrainy potrzeba współpracy międzynarodowej.

"Premier nie rozmawiała wcześniej o tym pomyśle ani ze mną, ani – jak zakładem – z dowódcą sił zbrojnych" – skomentował minister obrony narodowej Antti Kaikkonen

Jesteśmy za dalszym wsparciem wojskowym dla Ukrainy, ale sami będziemy potrzebować myśliwców w najbliższych latach, dla "bezpieczeństwa naszego kraju". Warto pomyśleć o innych sposobach pomocy – przyznał w piątek wieczorem w rozmowie z fińską prasą.

"Nie można rzucać obietnic pod wpływem chwili" – ocenił z kolei Mikko Savola, zastępujący Kaikkonena na stanowisku ministra w dwóch poprzednich miesiącach.

Według niego premier powinna "trzymać się zasad", przede wszystkim koordynacji międzynarodowej współpracy oraz szacunków fińskich sił zbrojnych odnośnie tego, co można podarować Ukrainie.

Finlandia podjęła decyzję o zakupie nowych 64 myśliwców F-35 pod koniec 2021 r. Mają one zastąpić wysłużone 62 Hornety, będące na uzbrojeniu fińskich sił powietrznych od lat 90. Pierwsza partia nowych samolotów jest spodziewana na początku 2026 r. 

Również Norwegia uruchomiła długoterminowy program wsparcia budżetowego dla Ukrainy - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu. Ukraiński przywódca przekazał, że rozmawiał dziś z norweskim ministrem obrony. Podkreślił, że Oslo przeznaczy na pomoc Kijowowi siedem miliardów dolarów w ciągu pięć lat.

"Program może i powinien stać się wzorem dla innych naszych partnerów" - dodał Wołodymyr Zełenski: "Omówiliśmy też dodatkowe kroki, które możemy podjąć wspólnie z Norwegią, aby ta wiosna była sukcesem zarówno dla ukraińskiej obronności, jak i dla perspektyw ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa. Przy okazji rozpoczęliśmy rozmowę w sprawie możliwości misji szkoleniowej dla naszych pilotów".

Prezydent Zełenski zaznaczył, że dzięki Norwegii ukraińska armia wzmocniła obronę powietrzną, artylerię i inne rodzaje wojsk.

IAR/PAP/ks

Polscy lotnicy po raz jedenasty biorą udział w misji Baltic Air Policing

01.10.2022 18:50
Po raz jedenasty polscy lotnicy biorą udział w misji Baltic Air Policing. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych samolotów zdolnych do zapewnienia ochrony swojej przestrzeni powietrznej.

Mariusz Błaszczak: Polska bardzo intensywnie modernizuje wyposażenie wojska

24.10.2022 14:12
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił, że Polska bardzo intensywnie modernizuje wyposażenie swojego wojska, a Stany Zjednoczone są głównym partnerem w tym procesie.

Prezydent Andrzej Duda na Bliskim Wschodzie. Na konferencji ONZ w Katarze mówił o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę

11.03.2023 09:15
W Katarze odbyła się V Konferencja ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Udział w wydarzeniu wziął prezydent Andrzej Duda, który poruszył kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. 

Marszałek Sejmu w Wilnie: Polacy i Litwini dobrze rozumieją zagrożenie ze strony Rosji

11.03.2023 12:20
Marszałek Elżbieta Witek, która przebywa z wizytą w Wilnie, wzięła rano udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego parlamentu i spotkała się z prezydentem Gitanasem Nausedą.