Redakcja Polska

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. MSWiA nakłada sankcje na Białoruś

29.05.2023 15:15
Polska wprowadza sankcje wobec 365 obywateli Białorusi. Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, oprócz wpisania na listę sankcyjną chodzi również o zamrożenie środków finansowych i gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. To reakcja Warszawy na represje Mińska wobec dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Audio
  • MSWiA nakłada sankcje na Białoruś w reakcji na represje wobec Andrzeja Poczobuta. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 obywateli Białorusi, a także o innych obostrzeniach nałożonych na reżim w Mińsku
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 obywateli Białorusi, a także o innych obostrzeniach nałożonych na reżim w Mińskutwitter.com/MSWiA_GOV_PL

Andrzej Poczobut, działacz zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi, odsiaduje wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie z bezzasadnymi zarzutami. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację.

Nowe sankcje 

"W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta oraz represjami ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki", szef MSWiA wpisał 365 obywateli Białorusi do "wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany" - podano w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak wyjaśniono - oznacza to zakaz wjazdu do Polski i do strefy Schengen. Wobec tych osób zastosowano także "zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych".

Jak wyjaśniono w komunikacie resortu, lista osób niepożądanych obejmuje obecnie wszystkich białoruskich parlamentarzystów (dopisano 159 osób, pozostali już znajdowali się na liście). Ponadto - podaje ministerstwo - sankcje dotyczą "sędziów (76 osób), prokuratorów (siedem osób), przedstawicieli administracji szczebla lokalnego (32 osoby), funkcjonariuszy i pracowników struktur siłowych (28 osób)".

Posłuchaj
00:50 Surówka IAR.mp3 Rząd informuje o reakcji Polski na nieustające represje wobec Andrzeja Poczobuta. Odsiaduje on wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację. O szczegółach - Karol Surówka (IAR)

Wśród osób objętych zakazem wjazdu jest też 23 przedstawicieli propagandowych mediów białoruskich, aż 24 sportowców i działaczy sportowych, ośmioro urzędników i pracowników przedsiębiorstw państwowych, a także osiem osób zaangażowanych w sprawy kultury i nauki. Do tego na listę sankcyjną "wciągnięto" 16 przedsiębiorców związanych z rosyjskim kapitałem państwowym - to 15 Rosjan i jeden Białorusin.

Tym razem sankcjami obłożono także 20 przedsiębiorstw - 19 związanych z Federacją Rosyjską, jedno - z Białorusią.

Sankcje za działania Mińska wobec Polski i Polaków

W komunikacje MSWiA podano, że sankcjami objęto osoby, instytucje i przedsiębiorstwa związane z reżimową propagandą, legitymizowaniem białoruskich władz, represjonowaniem przeciwników Łukaszenki. Mowa także o ludziach zaangażowanych w represje i niesprawiedliwy wyrok wobec Andrzeja Poczobuta, tortury, prześladowania i dyskryminację polskiej mniejszości na Białorusi oraz niszczenie polskiego dziedzictwa.

Jak poinformował resort, lista obejmuje także osoby i instytucje zaangażowane w "organizację procederu nielegalnej migracji do Polski i państw bałtyckich".


IAR/dad

Polska zablokuje na granicy ciężarówki z Rosji i Białorusi. Jest projekt rozporządzenia szefa MSWiA

26.05.2023 17:45
- MSWiA zawiesi do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji - wynika z projektu rozporządzenia resortu.

Taktyczna broń jądrowa na Białorusi. Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

27.05.2023 09:50
Prezydent Joe Biden potępił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia amerykański przywódca powiedział, że jego reakcja na plany Rosji jest "skrajnie negatywna".

Represje na Białorusi. Polski podręcznik do historii uznany za... "ekstremistyczny"

29.05.2023 12:16
Niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz białoruskich, poinformował, że polski podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności" oraz książka "Polskie pieśni patriotyczne" znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście "materiałów ekstremistycznych".