Redakcja Polska

Łotwa wyśle na Ukrainę dodatkowe wsparcie wojskowe. "Ukraina musi wygrać i wygra"

20.09.2023 14:26
Łotwa wyśle Ukrainie dodatkową broń - zapowiada w mediach społecznościowych nowy minister obrony tego kraju Andris Spruds. Wczoraj w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech odbyło się grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.
Minister Andris Spruds napisał w mediach społecznościowych Ukraina musi wygrać i wygra.
Minister Andris Spruds napisał w mediach społecznościowych "Ukraina musi wygrać i wygra".Schutterstock/Dmytro Sheremeta

W Niemczech Andris Spruds spotkał się z szefem ukraińskiego resortu obrony Rustemem Umierowem. Łotysze zapowiadają, że w skład dodatkowego wsparcia wojskowego dla Kijowa wejdą moździerze, systemy obrony przeciwlotniczej i amunicja dużego kalibru. Ponadto minister Andris Spruds oświadczył też, że Ryga w dalszym ciągu wspiera Ukrainę w dążeniu do członkostwa w NATO oraz planuje przeprowadzić szkolenia dla ukraińskich żołnierzy. Jak napisał w mediach społecznościowych "Ukraina musi wygrać i wygra".


Posłuchaj
00:39 12561000_1 (1).mp3 Łotwa wyśle Ukrainie dodatkową broń - zapowiada w mediach społecznościowych nowy minister obrony tego kraju Andris Spruds. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Łotewskie media zwracają uwagę, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie władze w Rydze przeznaczyły wsparcie wojskowe, którego wysokość przekroczyła jeden procent PKB Łotwy.


IAR/dad

"Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?". Debata w Londynie

20.09.2023 11:26
21 września w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego organizuje debatę środowisk polonijnych pod tytułem "Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?".

Rynek ukraiński może stać się stabilnym kierunkiem eksportowym dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

20.09.2023 11:26
Rynek ukraiński ma potencjał, by w dłuższej perspektywie, stać się stabilnym kierunkiem eksportowym dla produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważają eksperci Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Nie chodzi tylko o zaawansowany technologicznie sprzęt, ale również bazowe wyposażenie żołnierzy - oceniono.

Premier przestrzega Ukrainę: jeśli będzie eskalować konflikt, dołożymy kolejne produkty do zakazu wwozu

20.09.2023 13:07
- Polska jako pierwsza otworzyła swoje drzwi dla Ukrainy, więc nie może być tak, by po tym wszystkim słyszeć sformułowania, które sprowadzają nas do roli państwa obojętnego; Polska jest gotowa do pomocy Ukrainie, ale nie za cenę destabilizacji polskiego rynku - tak premier Mateusz Morawiecki odniósł się do wypowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.