Redakcja Polska

Atakowanie wojska, wzniecanie niechęci do Ukraińców. Żaryn: Rosja szerzy kłamstwa przeciwko Polsce

01.12.2023 17:15
"Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce. Prowadzone w ostatnich dniach działania Rosji przeciwko Polsce koncentrują się na widocznych już wcześniej liniach oddziaływania - atakowaniu wojska polskiego, deprecjonowaniu RP, stymulowaniu napięć między Polską i Ukrainą" - napisał na platformie X sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.
Rosyjskie programy telewizyjne zostały zawieszone przez Radę Unii Europejskiej i uznane jako narzędzie kremlowskiej propagandy
Rosyjskie programy telewizyjne zostały zawieszone przez Radę Unii Europejskiej i uznane jako narzędzie kremlowskiej propagandyshutterstock/nomading

Podkreślił, że Rosja i Białoruś starają się przekonać, że Polska jest krajem agresywnym, a jednocześnie niezdolnym do obrony.

"Moskwa próbuje zastraszać Polaków wizją zniszczenia przez Rosję, stymuluje też niechęć do USA, które mają "wykorzystywać Polskę", jednocześnie ją narażając" - zaznaczył Stanisław Żaryn. "Okresowa analiza działań Rosji wskazuje - po raz kolejny, że Kreml stara się bardzo mocno deprecjonować Siły Zbrojne RP, wskazując na ich "upolitycznienie", osłabienie przez Rząd oraz brak profesjonalizmu" - dodał.

Kreml uderza w pomoc Ukraińcom

Ocenił, że jednocześnie przekaz o "słabości wojska polskiego" jest wykorzystywany do stymulowania niechęci Polaków wobec pomocy Ukrainie. "Rosja przekonuje, że pomaganie Ukrainie jest szkodliwe i groźne dla państwa polskiego. Wciąż widać koncentrację działań rosyjskich na rozbudzaniu niechęci między Polską i Ukrainą. Celem jest doprowadzenie do zatrzymania współpracy między Ukrainą i Zachodem, co ma utorować Rosji drogę do zwycięstwa w wojnie przeciwko Ukrainie" - napisał Stanisław  Żaryn.

Dezinformacja przeciwko Izraelowi

"Rosja kontynuuje również działania dezinformacyjne przeciwko Izraelowi. Kreml systematycznie obarcza Zachód odpowiedzialnością za wybuch wojny Hamas-Izrael, a także doprowadzenie do wojny przeciwko Ukrainie. Jednocześnie widać kontynuację działań szerzących teorie spiskowe ws. ataku Hamasu na Izrael. Kanały propagandowe Rosji sugerują m.in., że cała sprawa to prowokacja Izraela" - podkreślił sekretarz stanu, dodając, że widać także próbę odciągania uwagi Zachodu od Ukrainy.

Zaznaczył, że w ramach działań strategicznych Rosja kontynuuje przekaz, według którego wojna obronna Ukrainy jest bezsensowna i nie ma szans powodzenia. "Jednocześnie wprost stwierdza, że przekazywanie broni Ukrainie to przedłużanie agonii" - dodał.

"Dezinformacja Rosji ma charakter ciągły. To stała metoda prowadzenia przez Rosję działań politycznych w obszarach strategicznych interesów Kremla" - podkreślił Stanisław Żaryn.


PAP/dad

"Płytki nadzór nad służbami". Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich przedstawiła raport cząstkowy

30.11.2023 10:36
Zacieśnianie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zatajanie pełnego jej zakresu przed przełożonymi - to jedne z tez raportu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jeszcze w środę wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu jej członków. Stanowisko stracił między innymi Andrzej Zybertowicz, który po głosowaniach stwierdził, że decyzja ta oznacza zwycięstwo Rosji.

Szef MSZ: Polska i Litwa opowiadają się, by nie otwierać pochopnie dyskusji na temat zmian traktatowych

30.11.2023 14:30
Historia pokazuje, że działając wspólnie możemy odeprzeć największe zagrożenia - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, który w Rydze rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Kriszjanisem Karinszem.

Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich

01.12.2023 11:22
Bezpieczeństwa nieba Litwy, Łotwy i Estonii będą przez najbliższe miesiące strzegli między innymi Polacy. W krajach bałtyckich zmieniły się jednostki sił lotniczych NATO, które biorą udział w misji Baltic Air Policing.