Redakcja Polska

Minister Jan Dziedziczak spotkał się ze społecznościami zagrożonych likwidacją polskich szkół na Litwie

13.05.2022 18:00
Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak spotkał się dzisiaj na Litwie z nauczycielami i uczniami dwóch polskich szkół zagrożonych likwidacją
Audio
  • Minister J.Dziedziczak spotkał się ze społecznościami zagrożonych likwidacją polskich szkół na Litwie [posłuchaj]
  • Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą dyskutowała o sytuacji Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach i Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Pełnomocnik rządu do spraw Polonii Jan Dziedziczak
Pełnomocnik rządu do spraw Polonii Jan DziedziczakPAP/Rafał Guz

Chodzi o Szkołę Podstawową im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. 

Minister powiedział Polskiemu Radiu, że jego wizyta w tych dwóch placówkach jest wyrazem wsparcia państwa polskiego dla tamtejszej społeczności polskiej.

Na początku maja Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny zastosował środek zapobiegawczy i zawiesił działanie uchwały władz rejonowych w kwestii reorganizacji tych dwóch placówek edukacyjnych. Minister zaznaczył, w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty. 

Minister Jan Dziedziczak w Wilnie bierze dziś też udział w otwarciu wystawy z okazji 20-lecia Patrona Harcerstwa Polskiego. Na koniec wizyty złoży też wieńce na Cmentarzu Na Rossie.

IAR/ks

Pierwsza dama w USA. "Dziękuję amerykańskiej Polonii za pomoc dla Ukrainy"

11.05.2022 16:36
Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda była z wizytą w Chicago, gdzie spotkała się z przedstawicielami organizacji polonijnych. Tematem spotkania była pomoc humanitarna dla Ukrainy.

Środowisko akademickie pomaga Ukrainie. Konferencja w Gdańsku

12.05.2022 14:08
Gdańsk na dwa dni stał się centrum dyskusji o pomocy środowiska akademickiego dla studentów i naukowców z Ukrainy. Wszystko dzięki konferencji, którą zorganizowały Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Uniwersytet Gdański. Jej tytuł brzmi: „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”.

Reżim usuwa polskość. Depolonizacja szkół na Białorusi postępuje

13.05.2022 14:42
Jak informuje portal znadniema.pl, od następnego roku szkolnego mają być usunięte polskie klasy w Szkole Średniej nr 2 w Mohylewie i Szkole Średniej nr 9 w Brześciu.