Redakcja Polska

Belgia: Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii

29.07.2022 14:00
Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii, regionu na północy Belgii, gdzie mówi się po niderlandzku. Tak wynika z danych flamandzkiego urzędu statystycznego. Te dane wskazują też, że 10 procent mieszkańców Flandrii to obcokrajowcy. Niemal dwie dekady temu było to zaledwie 5 procent - donosi korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii, regionu na północy Belgii. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii
Polacy trzecią mniejszością narodową we FlandriiShutterstock/PP Photos

W ponad 6-milionowej Flandrii mieszka prawie 650 tysięcy obcokrajowców. Flamandzki urząd statystyczny podał, że sześciu na dziesięciu z nich to obywatele unijnych krajów.

Największą mniejszością narodową są Holendrzy. Na początku tego roku liczyła ona 148 tysięcy osób, czyli 23 procent wszystkich obcokrajowców. Na drugim miejscu są Rumuni - około 55 tysięcy osób a na trzecim Polacy - prawie 45 tysięcy.

W pierwszej dziesiątce obcokrajowców mieszkających we Flandrii są jeszcze obywatele Maroka, Bułgarii, Włoch, Hiszpanii, Francja, Turcji oraz Portugalii.

Dane flamandzkiego urzędu statystycznego uwzględniają tylko te osoby, które nie mają belgijskiego obywatelstwa a są oficjalnie zameldowane w Belgii.

 

IAR/dad

"Działamy wszędzie tam gdzie żyją wolni ludzie, których racje i interesy musimy wspierać". 30-lecie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

27.07.2022 14:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" od 30 lat niesie pomoc i wspiera Polaków zamieszkałych w krajach byłego ZSRS i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez aktywizację środowisk polskich, edukację, rozwój kultury, dobroczynność i wspieranie inwestycji. Fundacja ciągle poszerza zakres działania i grono adresatów otrzymujących pomoc.

Więzionemu na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi zakazano pisać listy po polsku

27.07.2022 13:50
Mimo upływu terminu aresztowania Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi nie został on wypuszczony na wolność. To znaczy, że termin pozbawienia wolności mógł zostać przedłużony - napisała w internecie jego żona Oksana, cytowana przez Euroradio.

Caritas Polska organizuje kolonie integracyjne dla dzieci z Polski i z Ukrainy

29.07.2022 12:37
Podczas Wakacyjnej Akcji Caritas blisko 15 tysięcy dzieci, w tym dwa tysiące najmłodszych z Ukrainy, skorzysta z wypoczynku podczas wyjazdów, półkolonii i wycieczek na terenie całego kraju.