Redakcja Polska

Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania ws. niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową

11.02.2023 13:11
Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania na rzecz niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową. To ważny efekt mojej wizyty w USA i spotkań z Polonią - podkreślił w sobotę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dziękuję KPA i jego Szefowi Frankowi Spula. Razem zwyciężymy - dodał.
Spotkanie Arkadiusza Mularczyka z przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej
Spotkanie Arkadiusza Mularczyka z przedstawicielami Kongresu Polonii AmerykańskiejŹródło: Twitter/Arkadiusz Mularczyk

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) popiera starania Polski o odszkodowania za straty wojenne spowodowane agresją Niemiec i okupacją w latach 1939-1945. Kwestia ta, podkreśla, wciąż stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań w powojennej historii Polski. "Kongres Polonii Amerykańskiej jest w trakcie gromadzenia informacji i sporządzania planu dotyczącego podjęcia odpowiedniej akcji" – głosi oświadczenie komitetu wykonawczego KPA przesłane w piątek PAP przez Małgorzatę Schulz, wiceprezes ds. promocji i mediów.

"Ważna decyzja(...). Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania na rzecz niemieckich odszkodowań dla Polski za II Wojnę Światową. To ważny efekt mojej wizyty w USA i spotkań z Polonią w DC, Nowym Jorku i Chicago. Dziękuję KPA i jego Szefowi Frankowi Spula. Razem zwyciężymy!" - napisał Arkadiusz Mularczyk w sobotę na Twitterze.

Wiceszef MSZ przebywał w USA na przełomie stycznia i lutego; w Waszyngtonie spotkał się z przedstawicielami Departamentu Stanu i Kongresu, w tym z deputowaną do Izby Reprezentantów, Demokratką Marcy Kaptur oraz republikańskim senatorem Tedem Cruzem. Rozmowy dotyczyły m.in. reparacji wojennych oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W Nowym Jorku Mularczyk spotkał się z zastępczynią sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ilze Brands Kehris oraz z Miroslavem Jencą, zastępcą szefa ONZ ds. Europy, Azji Centralnej i Ameryk. W Chicago Mularczyk spotkał się m.in. z Kongresem Polonii Amerykańskiej.

Raport o stratach

1 września ubiegłego roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Na początku stycznia tego roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. 


PAP/dad

Polscy strażacy uratowali kolejną osobę po trzęsieniu ziemi w Turcji

11.02.2023 09:10
Polscy strażacy uczestniczący w akcji ratowniczej w Turcji wydobyli spod gruzów 12 osobę - poinformował na Twitterze Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak.

216 lat temu urodził się Napoleon Orda, sławny polski rysownik, malarz i kompozytor

11.02.2023 11:12
Napoleon Mateusz Tadeusz Orda urodził się 11 lutego 1807 roku w rodzinnym majątku Worocewicze na Polesiu Brzeskim. Pochodził ze średnioszlacheckiej rodziny, syn Michała i Józefy z Butrymowiczów, ojciec był marszałkiem powiatu kobryńskiego. Imię Napoleon otrzymał na cześć Napoleona Bonaparte.

"Polonia potrzebuje kapłanów". Biskup Turzyński z apelem w Sekretariacie KEP

11.02.2023 11:11
- Naszą największą troską jest ta o kapłanów i siostry zakonne do posługi poza granicami kraju - powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biskup Piotr Turzyński.