Redakcja Polska

Radosław Sikorski: Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina

10.05.2024 17:15
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina. Szef polskiej dyplomacji złożył wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się między innymi z dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Michaelem Carpenterem. 
Audio
  • W magazynie m.in. rozmowa z Radosławem Sikorskim, ministrem spraw zagranicznych, o wizycie w USA, XVI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, sprawa sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł z Polski na Białoruś oraz zaproszenie do Łazienek Królewskich w Warszawie [posłuchaj]
Minister spraw zagranicznych Radosłąw Sikorski spotkał się w USA ze starszym dyrektorem ds. europejskich Rady Bezpieczeństwa Narodowego Michaelem Carpenterem
Minister spraw zagranicznych Radosłąw Sikorski spotkał się w USA ze starszym dyrektorem ds. europejskich Rady Bezpieczeństwa Narodowego Michaelem Carpenterem Twitter: MSZ_RP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Waszyngtonie, gdzie spotykał się przedstawicielami amerykańskiej administracji, doradcą byłego prezydenta Donalda Trumpa i ekspertami ośrodków analitycznych.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina. Szef polskiej dyplomacji złożył na początku tygodnia wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się między innymi z dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Michaelem Carpenterem

Szef polskiej dyplomacji nie chciał ujawnić czy w rozmowie z przedstawicielem Białego Domu pojawiała się kwestia wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o gotowości Polski do przyjęcia amerykańskiej broni jądrowej. Minister podtrzymał swoje stanowisko w sprawie wymiany ambasadorów.

Podczas wizyty w Waszyngtonie Radosław Sikorski rozmawiał także z doradcą Donalda Trumpa, generałem Keithem Kelloggiem. Jak powiedział „Polska ma w generale Kelloggu przyjaciela”. Minister rozmawiał także z ekspertami ośrodka analitycznego „Institute of the Study of War”, a także udzielił wywiadu telewizji Fox News.

Informujemy też o konferencji Defence24Days w Warszawie, podczas której omawiano zagadnienia związane z obronnością i bezpieczeństwem. Przyszłość polskiej armii, nakłady na obronność i kwestie odporności państwa na ataki hybrydowe. To najważniejsze zagadnienia, które omówiono w konferencji obronnej Defence24Days. Ponad 3 tysiące osób przed dwa dni dyskutowało na Stadionie Narodowym w Warszawie o sprawach najważniejszych dla rozwoju każdego państwa - o bezpieczeństwie i zagrożeniach dla niego.

Przenosimy się też do Katowic, gdzie między innymi z udziałem przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen odbył się 16. Europejski Kongres Gospodarczy.

Mówimy rownież, że powstanie raport w sprawie wpływu rosyjskich i białoruskich służb na polskie władze w ubiegłych latach. Zapowiedział to premier Donald Tusk. Taka decyzja zapadła podczas Kolegium ds. Służb Specjalnych i jest efektem ucieczki na Białoruś sędziego Tomasza Szmydta - który prawdopodobnie współpracował z obcym wywiadem. Działania w tej sprawie zapowiedziały też MSZ i Ministerstwo Sprawiedliwości. 

W Senacie otwarto wystawę "Nie boję się, niech oni się boją", poświęconą życiu i działalności laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Alesiowi Bialackiemu.

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że Aleś Bialacki został skazany przez reżim w Mińsku za marzenia o wolnej i demokratycznej Białorusi. Podkreśliła, że nigdy nie zabiegał on o żadne ważne funkcje. Chciał jedynie, żeby jego kraj był państwem, w którym każdy może czuć się bezpiecznie, a Białorusini mogą się realizować.

Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego "Zasady życia Alesia Bialackiego" w reżyserii Yuri Butsko i Alexandriny Glagoljewej.

Aleś Bialacki jest białoruskim obrońcą praw człowieka, twórcą centrum praw człowieka Wiasna i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W ubiegłym roku został skazany przez sąd w Mińsku na 10 lat kolonii karnej. Nastąpiło to w politycznym procesie, wytoczonym przeciw niemu przez totalitarną władzę rządzącą na Białorusi.


Informujemy także o Paradzie Polskości w Wilnie. Społeczność polska na Litwie na wileńskiej Rossie wzięła udział w obchodach Konstytucji 3 Maja, a Dzień Polonii i Polaków za Granicą uczciła uroczystą Paradą Polskości. W wydarzeniach tych wzięli udział też Polacy z innych krajówi.

O maju jako Miesiącu Polskiego Dziedzictwa w Kanadzie w relacji Krystyny Piotrowskiej z Radia Polonia w Toronto.

W audycji także wspomnienie o zmarłym w tych dniach Janie Ptaszynie Wróblewskim, jednym z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów w historii. Był nie tylko muzykiem jazzowym, saksofonistą, kompozytorem i aranżerem, ale także dziennikarzem muzycznym. Przez
ponad pół wieku prowadził w Polskim Radiu swoje słynne "Trzy kwadranse jazzu", opowiadając pasjonujące historie i edukując słuchaczy, a także muzyków. "On jest nauczycielem, choć nie uczy w żadnej szkole, same jego audycje są bardzo kształcące" – powiedziała w reportażu radiowym wokalistka Dorota Miśkiewicz.

Gościem magazynu jest dr Marianna Otmianowska, dyrektorka Muzem Łazienki Królewskie w Warszawie.

W tym roku obchodzimy 350-tą rocznicę powstania ogrodu. Za datę powstania Łazienek Królewskich uznaje się 16 lutego 1674 roku. Z tej okazji udostępniono zwiedzającym wystawę o ich założycielu, Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim. To wybitny pisarz i polityk, jeden z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku. Na ekspozycję trafiły obrazy, zagadkowe rysunki i starodruki, cenne srebra i horoskopy. Choć Pałac na Wyspie kojarzony jest przede wszystkim z ostatnim królem Polski Stanisławem Augustem, to powstał z Łaźni, którą sto lat wcześniej wybudował właśnie bohater wystawy. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Jens Stoltenberg: obecnie nie ma żadnego ryzyka ataku Rosji na kraj NATO

11.05.2024 10:30
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że obecnie nie ma ryzyka jakiegokolwiek ataku Rosji na jedno z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodał, że rosyjska retoryka nuklearna jest "nieodpowiedzialna".

Krzysztof Szczerski: rezolucja ONZ to ważny krok w rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego

11.05.2024 09:15
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego w sprawie członkostwa Palestyny w ONZ to ważny krok w kierunku dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dlatego Polska za nią głosuje – uzasadniał stały przedstawiciel RP przy ONZ 

Instytut Studiów nad Wojną: Rosjanie atakują pod Charkowem, by odciągnąć Ukraińców z innych odcinków frontu

11.05.2024 12:10
Strategicznym celem na razie ograniczonych rosyjskich działań ofensywnych na północy obwodu charkowskiego jest odciągnięcie sił ukraińskich z innych odcinków frontu – ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Premier Donald Tusk z wizytą na pograniczu polsko-białoruskim

11.05.2024 12:00
W siedzibie Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie we wsi Karakule w powiecie supraskim, szef rządu wziął udział w odprawie z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji