Redakcja Polska

Na uchodźców z Ukrainy czekają w Polsce punkty pomocy

25.02.2022 13:00
Przy granicy polsko-ukraińskiej na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego uruchomiono 9 tak zwanych punktów recepcyjnych, które pomagają uciekinierom z terenów Ukrainy.
Audio
  • Punkty recepcyjne czekają na Ukraińców - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Punkty recepcyjne czekają na Ukraińców
Punkty recepcyjne czekają na UkraińcówFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Na Lubelszczyźnie punkty takie działają w pobliżu przejść granicznych w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin i Hrebenne. Na Podkarpaciu uchodźcy są przyjmowani w miejscowościach: Korczowa, Medyka, Budomierz i Krościenko. Powstał także dodatkowy punkt na dworcu kolejowym w Przemyślu.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział, że każdy, kto ucieka przed wojną, zostanie w Polsce przyjęty. Władze starają się zrobić wszystko, żeby obywatele Ukrainy, którzy chcą uzyskać pomoc w naszym kraju, mogli ją otrzymać. Nawet jeśli ktoś nie ma paszportu, to może zostać wpuszczony na teren Polski na okres 15 dni – wyjaśnia minister. W tym czasie będą prowadzone czynności legalizujące pobyt.

W punktach recepcyjnych, przygotowanych z myślą o uchodźcach, zapewnione jest wyżywienie, możliwość odpoczynku, pomoc medyczna i niezbędne informacje. Osoba, która przekracza granicę, powinna powiadomić straż graniczną o tym, że ucieka przed wojną i potrzebuje ochrony międzynarodowej. Wówczas jest kierowana do takiego punktu.

– Trzeba się liczyć z tym, że ruch w punktach recepcyjnych będzie wzrastał – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak podkreśla wojewoda podkarpacka Ewa Leniart,  punkty recepcyjne mają być w założeniu miejscami czasowego pobytu uchodźców.

Na przejściach granicznych z Ukrainą notowany jest zwiększony napór uchodźców. Przed południem kolejki sięgały 5-6 kilometrów, głównie z powodu problemów z odprawą graniczną po stronie ukraińskiej. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że w tej chwili do punktów recepcyjnych po polskiej stronie trafia zdecydowana mniejszość spośród uchodźców z Ukrainy. Jeśli zajdzie potrzeba, uchodźcy będą relokowani także w innych województwach – wyjaśnia wiceminister.

W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymują ulotkę, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące uzyskania azylu w Polsce. Do dyspozycji Ukraińców jest też specjalna strona internetowa, ponadto abonenci ukraińskich numerów telefonów po zalogowaniu się do polskich sieci otrzymują komunikat w języku polskim i angielskim: „Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski. Więcej informacji: http://ua.gov.pl.+"

Wśród ułatwień dla uchodźców z Ukrainy wprowadzonych przez polski rząd  jest m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej można uzyskać korzystając z infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75. Działa też specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.


IAR/PAP/ep

Burmistrz Londynu wzywa do przejęcia nieruchomości rosyjskich oligarchów

25.02.2022 12:15
Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał w piątek brytyjski rząd do przejęcia nieruchomości w Londynie należących do oligarchów związanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie: cały czas strzelają, siedzimy w piwnicy

25.02.2022 12:33
- Cały czas strzelają, od 5 rano znowu słychać wybuchy. Siedzimy w piwnicy budynku biurowego, wszyscy obok siebie: dzieci, dorośli, kobiety w ciąży, starsi. Chcieliśmy wyjechać, ale byliśmy w takim szoku, że nie zdążyliśmy. Nie mieliśmy paliwa, a potem zaczęli strzelać i wyjazd został zablokowany - relacjonuje Diana Krawczenko, dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie.

Wojna na Ukrainie. Ks. Leszek Kryża: „Tam ludzie czekają na pomoc”

25.02.2022 13:03
„Tam są ludzie, którzy nie mają możliwości wyjazdu. Domy dziecka, domy samotnej matki, domy seniorów. Wspieramy te miejsca, żeby mieli jedzenie, lekarstwa, opał” - mówi ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski.