Redakcja Polska

W Gdańsku pochowano Mieczysława Jałowieckiego wraz z małżonką Zofią

06.12.2022 18:21
Mieczysław Jałowieckiego od 1919 roku organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie Gdańska, a jego najważniejszym osiągnięciem był zakup półwyspu Westerplatte, dzięki czemu cała działka przeszła w polskie posiadanie.    
Audio
  • W Gdańsku pochowano Mieczysława Jałowieckiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego w Gdańsku
Pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego w GdańskuFoto: Jan Dzban/PAP

Szczątki Mieczysława Jałowieckiego i jego żony kilka dni temu sprowadzone zostały z Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1962 roku. Jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się m.in. organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA do zrujnowanej I wojną światową Polski, gdzie występowały ogromne braki żywności.

W pogrzebie w Gdańsku uczestniczył ostatni z rodu Jałowieckich, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego Andrzej, mieszkający na stałe w Australii, który podjął się sprowadzenia szczątków pradziadka do ojczyzny. Podczas uroczystości podkreślał, że spośród wielu dokonań pradziadka najbardziej imponuje mu to, że udało mu się kupić półwysep Westerplatte.

Ponowny pogrzeb małżeństwa Jałowieckich współorganizowało Muzeum II Wojny Światowej, którego dyrektor prof. Grzegorz Berendt podkreślał, że ta uroczystość to swoiste podziękowanie za ich poświęcenia dla Rzeczypospolitej, a Mieczysław Jałowiecki był wyjątkową postacią dla odradzającej się II Rzeczypospolitej.

Andrzej Jałowiecki koordynował pozyskiwanie dla Polski licznych terenów. Dzięki jego staraniom na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Miało to wówczas ogromne znaczenie - zaznacza Grzegorz Berendt. - Z tą nieruchomością było najtrudniej, ponieważ dotychczasowy niemiecki właściciel nie chciał sprzedać ziemi na Westerplatte w polskie ręce. Trzeba było działać pod przykrywką, wskazując, że tym pierwszym nabywcą nie jest osoba powiązana z państwem polskim – przypomina profesor. Jałowieckiemu ostatecznie udało się skłonić niemieckiego właściciela ziemi na Westerplatte do jej sprzedaży, a w efekcie cała działka przeszła w polskie posiadanie

Podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapewnił, że polskie państwo będzie nadal zabiegło, by szczątki wybitnych Polaków wracały do ojczyzny.

Mieczysław Jałowiecki w 1924 roku za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1936 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Anglii, gdzie działał jako polityk i działacz społeczny na emigracji.

IAR/ep

"Koniec pewnej epoki". Świat pożegnał brytyjską królową Elżbietę II

25.09.2022 09:50
W pogrzebie królowej Elżbiety II wzięło udział około 500 zagranicznych osobistości, w tym głowy wielu państw. Do oddania hołdu monarchini oraz wpisania się do księgi kondolencyjnej zostali zaproszeni wszyscy zagraniczni przywódcy.

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie spoczęły w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

12.11.2022 20:00
Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczęły w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Józef Piłsudski. Mówimy niepodległość, myślimy Piłsudski

05.12.2022 21:00
Wąsaty jegomość w wysłużonej maciejówce i bystrym spojrzeniem łypiącym spod krzaczastych brwi - żadna inna sylwetka nie zrosła się w zbiorowej pamięci Polaków z wydarzeniami z listopada 1918 roku bardziej niż on.

Arkadiusz Mularczyk dla dpa: sprawa reparacji ma dla Polski fundamentalne znaczenie; to kwestia godności

06.12.2022 12:05
Sprawa reparacji ma dla Polski fundamentalne znaczenie. To nie jest tylko kwestia polityczna, to kwestia godności Polski - powiedział agencji dpa Arkadiusz Mularczyk, wiceminister MSZ i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie.

Wiceszef MSZ w Berlinie: sprawa odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową nie jest zamknięta

06.12.2022 17:00
Nie ma żadnych przesłanek, żeby twierdzić, że sprawa reparacji za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej przez Niemcy jest zamknięta; w świetle prawa międzynarodowego zbrodnie wojenne się nie przedawniają - oświadczył we wtorek w Berlinie wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że Polska czeka na reakcję Berlina na wysłaną w tej sprawie notę dyplomatyczną, a jeżeli ona nie nastąpi Warszawa będzie nagłaśniać sprawę na forum międzynarodowym.