Redakcja Polska

"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". W PE wystawa poświęcona polskiemu astronomowi

27.09.2023 09:22
"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" - to tytuł wystawy otwartej w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zaprezentowano na niej kopię dzieła Jana Matejki z 1873 roku, będącego hołdem złożonym wielkiemu polskiemu astronomowi.
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem. W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę poświęconą polskiemu astronomowi
"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę poświęconą polskiemu astronomowiEKR/materiały prasowe

Ekspozycja została zorganizowana w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika z inicjatywy europosłów Witolda Waszczykowskiego i Elżbiety Kruk. Kopię obrazu Matejki stworzył Ireneusz Rolewski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

- Obraz powstawał przez kilka miesięcy, ciężko mi dokładnie powiedzieć, ile, ale zgodnie z technologią matejkowską, czyli na dobrym podłożu, lnianym, z użyciem farb olejnych. Jeśli chodzi o formę, to nie odtwarzałem wszystkich warstw po kolei, tylko starałem się, żeby uzyskać ten efekt końcowy - powiedział Ireneusz Rolewski.

Kopię słynnego dzieła Jana Matejki można oglądać w Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca tygodnia. Trwają jednak zabiegi, by obraz pozostał już na stałe w Europarlamencie i popularyzował polskie dziedzictwo kulturowe oraz osiągnięcia polskiej nauki.

Kopia obrazu Jana Matejki powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi finansowemu Miasta Skierniewice oraz Fundacji Orlen.

Posłuchaj
00:23 12572948_1.mp3 Wystawa w PE "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

IAR/dad

Polska platforma streamingowa 35mm.online ma już dwa lata

24.09.2023 14:00
Serwis Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oferuje użytkownikom cyfrowy dostęp do setek polskich produkcji.

Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA

25.09.2023 11:53
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będą to zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 roku z warszawskiej kolekcji prywatnej.

Zapomniany portret Chopina odnaleziony w magazynach londyńskiego muzeum Tate Britain

25.09.2023 15:00
W magazynach muzeum Tate Britain w Londynie znajduje się obraz przedstawiający Chopina jako dziecko, w otoczeniu rówieśników. Dzieło to prawdopodobnie nigdy nie było wystawiane pomimo, że znajduje się w magazynach muzealnych od 1894 roku, czyli 129 lat.

Polski design z sukcesem prezentowany w ramach Vienna Design Week

26.09.2023 17:32
Podczas tegorocznego Vienna Design Week polska obecność pozostaje szczególnie widoczna. W programie tego uznanego festiwalu znalazły się aż trzy wystawy prezentujące polskich projektantów.