Redakcja Polska

Premiera albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel"

07.05.2021 13:41
7 maja premierę ma album Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". To wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji, i ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
Audio
  • Dziś premiera albumu "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Polskie Radio wydało go z myślą o Polakach, artystach na emigracji. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" - album prezentujący dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji, i ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
Polskie Radio w hołdzie polskim artystom - emigrantom
Polskie Radio w hołdzie polskim artystom - emigrantomAgencja Muzyczna PR

- Z wieloma elementami dźwiękowymi bądź ikonograficznymi jeszcze nikt ze słuchaczy nie miał do czynienia, więc tym bardziej jesteśmy dumni, że właśnie w taki sposób Polskie Radio może realizować swoją misję. Wydawanie takich albumów: patriotycznych, pokazujących wielkość dzieła polskich artystów, polskich kompozytorów to jest właśnie ta misja, jaką powinno pełnić Polskie Radio - podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański dodaje, że misja mediów publicznych to także dbałość o archiwa, o przeszłość. - Nie patrząc na to czy z tego będzie duży zysk czy nie media publiczne dbają o to, by upowszechniać te wielkie głosy, wielkie postacie, popularyzować je i przybliżać. To na pewno jest wielkie zadanie, między innymi, Polskiego Radia i bardzo się cieszę, że ten album się ukazał - podkreślił Krzysztof Czabański. Rada Mediów Narodowych objęła wydawnictwo swoim patronatem.

Posłuchaj
00:27 11064592_1.mp3 To jedyna w swoim rodzaju muzyczna lekcja historii Polski, dotycząca polskich artystów emigracyjnych - mówi Monika Mandau z Archiwum Polskiego Radia (IAR)

 

Album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to opowieść o nieżyjących już kompozytorach i wykonawcach, którzy mieszkając i tworząc na obczyźnie, zawsze podkreślali swój polski rodowód. Na dwóch płytach CD słuchacze znajdą 42 utwory: od Artura Rubinsteina interpretującego Chopina, poprzez Jana Kiepurę śpiewającego Bronisława Kapera i Hankę Ordonównę w kompozycji Henryka Warsa, po Krzysztofa Klenczona i Karin Stanek. Do płyt dołączona jest 126-stronicowa książeczka. To graficzna ilustracja historii polskiej emigracji oraz wydarzeń, które ją wymuszały oraz biogramy wszystkich artystów, którzy jako autorzy bądź wykonawcy pojawiają się na płytach CD.

Premiera wyjątkowego wydawnictwa❗"Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to album poświęcony nie tylko Fryderykowi...

Opublikowany przez Agencja Muzyczna Polskiego Radia Piątek, 7 maja 2021

Wydawnictwo "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" otwiera fragment przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego podczas III Światowego Zjazdu Polonii, w roku 2007. Tytuł albumu to cytat Cypriana Kamila Norwida, który po śmierci Fryderyka Chopina na emigracji napisał: "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Wydawnictwo poświęcone jest nie tylko Fryderykowi Chopinowi, ale prawie pięciu tuzinom polskich artystów, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. Cytat Norwida pasuje do każdego z nich.

IAR/dad

W Białymstoku powstaje Muzeum Pamięci Sybiru

06.05.2021 12:29
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jest jedną z ponad stu inwestycji wspieranych i dotowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach projektu "Sieć nowoczesnych muzeów". Na budowę siedziby muzeum i przygotowanie wystawy stałej MKDNiS przekazało ponad 16 mln zł - przypomniał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Edukacja w czasie pandemii. „Ikonka na ekranie komputera zamiast ucznia”

06.05.2021 19:49
Pandemia komplikuje wszystko, także powroty z emigracji. A kiedy rodzina wraca z dziećmi w wieku szkolnym, dodatkowo musi poradzić sobie z wyzwaniami edukacji w systemie zdalnym lub hybrydowym.

ORPEG: z sukcesem przeprowadzono matury polskich uczniów przebywających za granicą

07.05.2021 13:44
Maturzyści uczący się w Liceum Ogólnokształcącym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą egzaminy maturalne mają już za sobą.