X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premiera albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel"

07.05.2021 13:41
7 maja premierę ma album Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". To wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji, i ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
Audio
  • Dziś premiera albumu "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Polskie Radio wydało go z myślą o Polakach, artystach na emigracji. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" - album prezentujący dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji, i ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
Polskie Radio w hołdzie polskim artystom - emigrantom
Polskie Radio w hołdzie polskim artystom - emigrantomAgencja Muzyczna PR

- Z wieloma elementami dźwiękowymi bądź ikonograficznymi jeszcze nikt ze słuchaczy nie miał do czynienia, więc tym bardziej jesteśmy dumni, że właśnie w taki sposób Polskie Radio może realizować swoją misję. Wydawanie takich albumów: patriotycznych, pokazujących wielkość dzieła polskich artystów, polskich kompozytorów to jest właśnie ta misja, jaką powinno pełnić Polskie Radio - podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański dodaje, że misja mediów publicznych to także dbałość o archiwa, o przeszłość. - Nie patrząc na to czy z tego będzie duży zysk czy nie media publiczne dbają o to, by upowszechniać te wielkie głosy, wielkie postacie, popularyzować je i przybliżać. To na pewno jest wielkie zadanie, między innymi, Polskiego Radia i bardzo się cieszę, że ten album się ukazał - podkreślił Krzysztof Czabański. Rada Mediów Narodowych objęła wydawnictwo swoim patronatem.

Posłuchaj
00:27 11064592_1.mp3 To jedyna w swoim rodzaju muzyczna lekcja historii Polski, dotycząca polskich artystów emigracyjnych - mówi Monika Mandau z Archiwum Polskiego Radia (IAR)

 

Album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to opowieść o nieżyjących już kompozytorach i wykonawcach, którzy mieszkając i tworząc na obczyźnie, zawsze podkreślali swój polski rodowód. Na dwóch płytach CD słuchacze znajdą 42 utwory: od Artura Rubinsteina interpretującego Chopina, poprzez Jana Kiepurę śpiewającego Bronisława Kapera i Hankę Ordonównę w kompozycji Henryka Warsa, po Krzysztofa Klenczona i Karin Stanek. Do płyt dołączona jest 126-stronicowa książeczka. To graficzna ilustracja historii polskiej emigracji oraz wydarzeń, które ją wymuszały oraz biogramy wszystkich artystów, którzy jako autorzy bądź wykonawcy pojawiają się na płytach CD.

Premiera wyjątkowego wydawnictwa❗"Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to album poświęcony nie tylko Fryderykowi...

Opublikowany przez Agencja Muzyczna Polskiego Radia Piątek, 7 maja 2021

Wydawnictwo "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" otwiera fragment przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego podczas III Światowego Zjazdu Polonii, w roku 2007. Tytuł albumu to cytat Cypriana Kamila Norwida, który po śmierci Fryderyka Chopina na emigracji napisał: "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Wydawnictwo poświęcone jest nie tylko Fryderykowi Chopinowi, ale prawie pięciu tuzinom polskich artystów, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. Cytat Norwida pasuje do każdego z nich.

IAR/dad

W Białymstoku powstaje Muzeum Pamięci Sybiru

06.05.2021 12:29
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jest jedną z ponad stu inwestycji wspieranych i dotowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach projektu "Sieć nowoczesnych muzeów". Na budowę siedziby muzeum i przygotowanie wystawy stałej MKDNiS przekazało ponad 16 mln zł - przypomniał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Edukacja w czasie pandemii. „Ikonka na ekranie komputera zamiast ucznia”

06.05.2021 19:49
Pandemia komplikuje wszystko, także powroty z emigracji. A kiedy rodzina wraca z dziećmi w wieku szkolnym, dodatkowo musi poradzić sobie z wyzwaniami edukacji w systemie zdalnym lub hybrydowym.

ORPEG: z sukcesem przeprowadzono matury polskich uczniów przebywających za granicą

07.05.2021 13:44
Maturzyści uczący się w Liceum Ogólnokształcącym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą egzaminy maturalne mają już za sobą.