X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa "Od Wyszehradu do Wyszehradu" w Muzeum Archeologicznym w Łodzi

13.05.2021 19:32
Wystawę "Od Wyszehradu do Wyszehradu" obrazującą - począwszy od czasów średniowiecza - współpracę między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką otwarto na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Zamek w Wyszehradzie na Węgrzech
Zamek w Wyszehradzie na WęgrzechPeterVrabel/Shutterstock.com

Ekspozycja jest wspólnym, zainicjowanym w 2013 r., dziełem stowarzyszeń archiwalnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, należących do Grupy Wyszehradzkiej. Jej prezentacja na dziedzińcu łódzkiego muzeum związana jest z odbywającym się w piątek w Łodzi zjazdem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy V4.

Jak informuje Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, wystawa składa się z 21 plansz i opiera się głównie na archiwaliach zgromadzonych w archiwach czeskich, polskich, węgierskich i słowackich. Wykorzystano również obiekty znajdujące się w muzeach, bibliotekach oraz innych instytucjach kultury i nauki. Ekspozycja pokazuje unikatowe, często wcześniej nieznane archiwalia, insygnia, dokumenty, zabytki kultury materialnej i piśmienniczej, które ujrzały światło dzienne przy okazji kwerendy związanej z przygotowaniem ekspozycji.

"Wystawa jest próbą skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecznych zjazdów władców Polski, Czech i Węgier w Wyszehradzie w 1335 r. i 1338/1339 r., a skończywszy na współczesnym spotkaniu prezydentów Polski Lecha Wałęsy i Czechosłowacji Václava Havla oraz premiera Węgier Józsefa Antalla w Wyszehradzie, w lutym 1991 r., na którym podpisana została Deklaracja o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej, Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej. Zapoczątkowała ona współpracę Państw Wyszehradzkich" - wyjaśnili organizatorzy.

Wystawa przypomina wydarzenia historyczne i społeczne wspólne dla Państw Wyszehradzkich, m.in. wojny z osmańską Turcją, powstania narodowo-wyzwoleńcze, II wojna światowa, opór wobec władzy komunistycznej po 1945 r., czy też przełomowy rok 1989.

Po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2016 r., okazji obchodów 25. rocznicy zapoczątkowania współpracy Państw Wyszehradzkich. W Łodzi będzie ją można oglądać do 30 czerwca.


PAP/ho


Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie we Francji

11.05.2021 09:59
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier na Twitterze.

120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

13.05.2021 09:24
120 lat temu na świat przyszedł Witold Pilecki - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, dobrowolny więzień Auschwitz, organizator konspiracji antyniemieckiej i antykomunistycznej, ofiara stalinowskiego terroru

Znany polski duchowny został "Polakiem Roku 2020" na Litwie

13.05.2021 13:01
Jedyny polski dziennik na Litwie, "Kurier Wileński" ogłosił wyniki plebiscytu "Polak Roku 2020". Został nim ksiądz Wojciech Górlicki

Premier Mateusz Morawiecki otworzył konferencję V4+Coalition Pro Familia

13.05.2021 15:20
Rodzina jest obok państwa najlepszym wynalazkiem ludzkości - mówił premier Mateusz Morawiecki otwierając międzynarodową konferencję V4+ COALITION PRO FAMILIA