Redakcja Polska

Jedna z najrzadszych monet na świecie trafiła do Muzeum Historii Polski w Warszawie

07.02.2024 11:07
W 1621 roku wojska Rzeczypospolitej odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad przeważającymi siłami tureckimi. Najprawdopodobniej właśnie to wydarzenie upamiętnia złota moneta o wadze 50 dukatów, która trafiła do kolekcji muzeum.  
Audio
  • Rozmowa z dr Michałem Przeperskim z Muzeum Historii Polski [posłuchaj]
Barokowa unikatowa moneta w zbiorach MHP
Barokowa unikatowa moneta w zbiorach MHPFoto: materiały prasowe

Ten numizmatyczny rarytas, wybity w tym samym 1621 r. w Bydgoszczy dla króla Zygmunta III Wazy to tzw. donatywa, czyli nieprzeznaczony do wykorzystania w obiegu pieniądz o wielkiej wartości wybijany na specjalną okoliczność.

Powiedzieć rarytas - to mało. 50-dukatówka Zygmunta III Wazy należy do największych i najrzadszych monet w ogóle. Liczy sobie blisko siedem centymetrów średnicy i jest zupełnym unikatem: egzemplarz zakupiony przez Muzeum Historii Polski był jedynym znajdującym się na rynku. Obok tego znajdującego się w Warszawie, znany jest tylko jeszcze jeden, pochodzący ze skarbu z Ławry Peczerskiej, kijowskiego klasztoru prawosławnego, przechowywany w petersburskim Ermitażu.

Nowy nabytek Muzeum Historii Polski to nie tylko biały kruk wśród numizmatów. To także jedno z najpiękniejszych i najważniejszych dzieł polskiej sztuki medalierskiej.

Autorem stempli, które posłużyły do wybicia monety, był Samuel Ammon uważany za najwybitniejszego z medalierów działających w Rzeczypospolitej w okresie baroku. Zachwycony kunsztem gdańskiego mistrza, Zygmunt III Waza na prywatnej audiencji osobiście obdarował go złotym łańcuchem.

Wyjątkowa 50-dukatówka to symbol potęgi Rzeczypospolitej w początkach XVII wieku i świadectwo jej prestiżu – tłumaczy dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski, w rozmowie z Ewą Plisiecką.

"Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" w Muzeum Narodowym w Wilnie

10.04.2022 10:32
W Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarta została międzynarodowa ekspozycja jednego arcydzieła "Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" pod patronatem ministrów kultury Litwy i Polski, Simonasa Kairysa i Piotra Glińskiego.

W Polsce odkryto grób sławnego króla wikingów sprzed tysiąca lat

04.07.2022 13:00
Dzięki teledetekcji satelitarnej w Wiejkowie w województwie zachodniopomorskim, odkryto kurhan Haralda Sinozębego – króla Danii i Norwegii z X wieku, od którego przydomku pochodzi nazwa technologii Bluetooth. To temu władcy przypisuje się zjednoczenie krajów skandynawskich dzięki wprowadzeniu chrześcijaństwa.

Wystawy poświęcone włoskiemu renesansowi i 160. rocznicy powstania styczniowego. Plany Zamku Królewskiego w Warszawie

16.01.2023 12:23
Zamek Królewski przygotowuje prezentację dzieł Botticellego, Belliniego i Perugia oraz ekspozycje we współpracy z czołowymi muzeami i galeriami europejskimi, jak Luwr czy Muzea Kapitolińskie.

Łazienki Królewskie – miejsce ważne dla kształtowania naszego wizerunku, państwowości i patriotyzmu

03.05.2023 10:30
W Święto Konstytucji 3 Maja warto przypomnieć sobie historię i znaczenie miejsca, tak bardzo kojarzącego się z dziejami Polski.

Szansa na poznanie dawnych zawodów i rękodzieła. Królewski Festiwal Rzemiosł w Wilanowie

16.09.2023 12:37
Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie organizuje III Królewski Festiwal Rzemiosł. Na przedpolu pałacu zaprezentuje się ponad 100 przedstawicieli dawnych zawodów i artystów rękodzielników.

"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej". Poruszający spektakl o heroicznej postawie polskiej arystokratki

06.12.2023 14:07
"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej" to opowieść o niezłomnym i bezkompromisowym dążeniu prof. Karoliny Lanckorońskiej do odkrycia i upowszechnienia prawdy o wstrząsającej zbrodni – zamordowaniu profesorów lwowskich w 1941 roku.