Redakcja Polska

Nagrody Biblioteki Narodowej "Skrzydła Dedala" wręczone

23.03.2023 13:13
Autorka książek dla młodzieży Małgorzata Musierowicz, literaturoznawca profesor Jan Tomkowski oraz publicysta i poeta Piotr Wierzbicki to laureaci za lata 2020, 2021 i 2022.  
Audio
  • Po przerwie spowodowanej pandemią ponownie przyznano nagrody Biblioteki Narodowej "Skrzydła Dedala" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Nagroda Skrzydła Dedala
Nagroda Skrzydła DedalaFoto: materiały prasowe

Nagroda przyznawana jest przez Bibliotekę Narodową od 2015 roku pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej.

Laureatka Skrzydeł Dedala za 2020 roku Małgorzata Musierowicz to autorka wielotomowego, bardzo popularnego cyklu powieści „Jeżycjada”, którym zaczytywała się młodzież już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Nagrodę za rok 2021 przyznano za całokształt twórczości literaturoznawcy, autorowi podręczników do literatury powszechnej i polskiej profesorowi Janowi Tomkowskiemu.

Wyróżnienie za miniony rok otrzymał Piotr Wierzbicki - znany dziennikarz i pisarz, a także opozycjonista w czasach PRL. To autor m.in. głośnych "Myśli staroświeckiego Polaka" czy książek "Boski Bach" i "Nieboski Chopin".

Jury nagrody kieruje się przede wszystkim wysokim poziomem artystycznym wyróżnianych dzieł i autorów, ale również ich niezależnością myślenia, odwagą i nonkonformistyczną postawą. Jednocześnie stara się dostrzegać i doceniać rozmaite gatunki literatury, od szeroko pojętej prozy artystycznej, przez eseistykę i pisarstwo historyczne po poezję i dramat. Nagroda Skrzydła Dedala nawiązuje do idei Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego, przyznawanej w latach 1985-1989 przez Komitet Kultury Niezależnej, a następnie w latach 1995-2008 przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu (Ossolineum) i w latach 2010–2012 przez Bibliotekę Narodową.

IAR/ep

 

100 lat temu urodził się Miron Białoszewski, poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny

30.06.2022 18:48
Był artystą wykraczającym poza swoje czasy; wypracował własny styl, w którym oprócz związków z XX-wieczną awangardą odnaleźć można przede wszystkim pogłębioną refleksję nad językiem.

130 lat temu urodził się Bruno Schulz - pisarz, grafik i rysownik

13.07.2022 14:38
12 lipca 1892 r. urodził się w Drohobyczu (obecnie Ukraina) w rodzinie żydowskich sklepikarzy Bruno Schulz, jeden z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownik i grafik, autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".

85. rocznica urodzin Edwarda Stachury, poety i pisarza

19.08.2022 13:13
- Stachura ze swoją wrażliwością przemawiał do młodych ludzi zmęczonych szarzyzną PRL-u, ale równie dobrze może trafiać do współczesnych czytelników, których nie zadowala dzisiejszy konsumpcjonizm czy deficyt duchowości - mówił literaturoznawca Jakub Beczek. 18 sierpnia minęła 85. rocznica urodzin pisarza.

Przyznano nagrody w Konkursie Książka Historyczna Roku

02.12.2022 16:22
W siedzibie Telewizji Polskiej wręczono nagrody w czterech kategoriach w konkursie Książka Historyczna Roku. Jego organizatorami są: TVP, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.

"Wielki skok Aligatora". Historia Kresów, niezwykłe przygody i kryminalna intryga

26.01.2023 15:30
Książka Piotra Jezierskiego „Wielki skok Aligatora” to kolejny tom przygód bohaterki powieści „Aligator w Wilnie”. Tym razem Alina rusza na Ukrainę. We Lwowie przyłącza się do grupy młodych poszukiwaczy skarbów, która trafia na trop tajemnicy związanej z Władysławem Warneńczykiem.