Redakcja Polska

Powstał musical poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Spotkanie z Ałbeną Grabowską

27.09.2023 11:36
Musical „Kopernik” wkrótce zobaczymy na scenie Opery Krakowskiej. Jak powstawał? Opowiada twórczyni libretta - znana pisarka, Ałbena Grabowska.
Audio
  • O pracy nad musicalem poświęconym Mikołajowi Kopernikowi, ale także o wcześniej napisanych książkach, które przyniosły autorce popularność i uznanie czytelników oraz o sile swoich bułgarskich korzeni, Ałbena Grabowska opowiedziała Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Ałbena Grabowska, znana pisarka i lekarka w Polskim Radiu
Ałbena Grabowska, znana pisarka i lekarka w Polskim RadiuFoto: Maria Wieczorkiewicz

- Z ogromną przyjemnością pisałam libretto do musicalu poświęconego Mikołajowi Kopernikowi. Ten wybitny uczony, mający wiele zainteresowań, był także lekarzem - co mnie jako lekarce jest szczególnie bliskie, a czytając zapiski z jego obserwacji medycznych byłam zdumiona ich trafnością, zważywszy na czasy, w których powstały - mówiła goszcząca w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy - Ałbena Grabowska, pisarka i lekarka, autorka wielu poczytnych książek, a wśród nich spopularyzowanej przez telewizyjny serial historycznej sagi „Stulecie Winnych”.

W Roku Mikołaja Kopernika powstał  musical napisany na podstawie biografii wybitnego uczonego, która nie jest powszechnie znana. Pomysł na jej prezentację w tak niekonwencjonalny sposób już wzbudza zainteresowanie.

Ałbena Grabowska, autorka libretta w rozmowie z nami wyjaśniała: - To była wspólna inicjatywa Warmii i Krakowa, żeby pokazać w oryginalny sposób Mikołaja Kopernika, który większość swego życia spędził na Warmii, ale też Kraków był mu bardzo bliski z racji studiów w Akademii Krakowskiej, a później też z racji bywania w Krakowie przy najważniejszych uroczystościach, takich jak koronacja Króla Zygmunta Starego, tudzież Hołd Pruski. W związku z tym, jak to zwykle robię usiadłam do researchu, żeby się dowiedzieć o Mikołaju Koperniku jak najwięcej i stał mi się tak bliski, że z przyjemnością pisałam o nim musical. Z przyjemnością pracowaliśmy wszyscy, bo to jest zawsze praca zespołowa, z autorem tekstów piosenek - Danielem Wyszogrodzkim i twórcą muzyki –Tomkiem Szymusiem. Jesteśmy już po trzech przedstawieniach prapremierowych, dwa były we Fromborku i były dla nas wielkim przeżyciem, gdyż artyści  śpiewali w plenerze, na Wzgórzu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. To tam Kopernik prowadził intensywne badania astronomiczne, a jako kanonik fromborskiej katedry tam też spoczął po śmierci. Później jeszcze gościliśmy w Krakowie, na dziedzińcu na Wawelu i to też było niezwykle wzruszające. Teraz już spektakl będzie prezentowany w Operze Krakowskiej.

O pracy nad musicalem poświęconym Mikołajowi Kopernikowi, ale także o wcześniej napisanych książkach, które przyniosły autorce popularność i uznanie czytelników oraz o sile swoich bułgarskich korzeni, Ałbena Grabowska opowiedziała Marii Wieczorkiewicz.

Polska platforma streamingowa 35mm.online ma już dwa lata

24.09.2023 14:00
Serwis Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oferuje użytkownikom cyfrowy dostęp do setek polskich produkcji.

Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA

25.09.2023 11:53
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będą to zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 roku z warszawskiej kolekcji prywatnej.

Zapomniany portret Chopina odnaleziony w magazynach londyńskiego muzeum Tate Britain

25.09.2023 15:00
W magazynach muzeum Tate Britain w Londynie znajduje się obraz przedstawiający Chopina jako dziecko, w otoczeniu rówieśników. Dzieło to prawdopodobnie nigdy nie było wystawiane pomimo, że znajduje się w magazynach muzealnych od 1894 roku, czyli 129 lat.

Polski design z sukcesem prezentowany w ramach Vienna Design Week

26.09.2023 17:32
Podczas tegorocznego Vienna Design Week polska obecność pozostaje szczególnie widoczna. W programie tego uznanego festiwalu znalazły się aż trzy wystawy prezentujące polskich projektantów.