Redakcja Polska

Ponad trzysta osób przeszło ulicami Warszawy w XV Katyńskim Marszu Cieni

04.04.2022 14:15
Upamiętniający ofiary sowieckich mordów w 1940 roku marsz, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupę Historyczną "Zgrupowanie Radosław”, zakończył się przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Audio
  • XV Katyński Marsz Cieni w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
XV Katyński Marsz Cieni  Warszawa, 3 kwietnia 2022
XV Katyński Marsz Cieni – Warszawa, 3 kwietnia 2022Fot. Sławek Kasper (IPN)

Katyński Marsz Cieni to coroczny hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. W marszu szli  rekonstruktorzy ubrani w mundury poszczególnych międzywojennych jednostek wojskowych, ale też policji czy funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza. Na końcu pochodu znalazły się ubrane w stroje z lat 40-tych ubiegłego wieku kobiety i dzieci, symbolizujące rodziny ofiar Zbrodni Katyńskiej.  

Marsz – hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej - przeszedł przez ulice Warszawy w ciszy, ale na postojach czytane były listy i zapiski odnalezione w dołach, gdzie leżały ofiary zbrodni katyńskiej – mówi koordynator XV Katyńskiego Marszu Cieni Jarosław Wróblewski. Przyznał on, że w tym roku Marsz ma szczególne znaczenie wobec informacji o mordowaniu jeńców przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

82 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywózkę do Katynia polskich oficerów, jeńców obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - jeńców obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Ich egzekucje trwały sześć tygodni, od kwietnia do maja 1940 roku.

W wyniku zbrodni katyńskiej wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. W tej liczbie znalazło się 14 700 jeńców przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Grzebano ich w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje oraz Charkowie. Pozostałe 7305 osób, w tym 3435 z tak zwanej Ukraińskiej Listy Katyńskiej i 3870 z tak zwanej Białoruskiej Listy Katyńskiej, byli to w większości cywile. Zostali osadzeni w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi, czyli terenów Polski włączonych do ZSRR. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy, chowano ich w bezimiennych dołach śmierci. Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy, 13 kwietnia 1943 roku. Przez kilkadziesiąt lat władze ZSRR przekonywały światową opinię publiczną, że zbrodni katyńskiej dopuścili się Niemcy. Dopiero w 1990 roku Rosjanie przyznali, że masowe egzekucje przeprowadziło NKWD. Sprawcy nie zostali jednak osądzeni. W 14-letnim śledztwie rosyjskiej prokuratury, zakończonym w 2004 roku, uznano, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawiono przed sądem.

Śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzi od 2004 roku Instytut Pamięci Narodowej. Historycy IPN uważają zbrodnię katyńską za ludobójstwo ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi, oraz jej masowość. Starania o upamiętnienie ofiar Katynia zostały uwieńczone w 2000 roku, w 60. rocznicę zbrodni, kiedy otwarto polskie cmentarze w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W 2012 roku otwarto czwarty cmentarz - w Bykowni na Ukrainie.

IAR/ep

"Składajcie zeznania ws. zbrodni rosyjskich". Piotr Wawrzyk apeluje do uchodźców z Ukrainy

04.04.2022 08:37
Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ, na antenie Polsat News zaapelował między innymi do uchodźców, którzy przybyli z Ukrainy do naszego kraju, aby w polskich prokuraturach składali zeznania w sprawie zbrodni rosyjskich. Zapewnił, że "każde z nich będzie przyjęte i stanie się elementem oskarżeń wobec funkcjonariuszy państwa rosyjskiego". 

Premier Mateusz Morawiecki: rosyjskie zbrodnie na Ukrainie to ludobójstwo

04.04.2022 13:23
Premier Mateusz Morawiecki nazwał ludobójstwem zbrodnie popełniane przez rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. W szczególności wskazał na brutalne mordowanie ludności cywilnej w podkijowskich miejscowościach okupowanych przez kilkadziesiąt dni przez siły rosyjskie.

73 lata temu powstało NATO. Fundamentem sojuszu jest wspólna obrona

04.04.2022 14:00
4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie został podpisany Traktat Północnoatlantycki powołujący do życia sojusz. Wszedł w życie kilka miesięcy później - 24 sierpnia.