X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

35 lat temu zmarł Stanisław Bareja, scenarzysta i reżyser kultowych komedii z czasów PRL

14.06.2022 13:11
Najbardziej znane jego filmy to "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana", „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” i seriale "Alternatywy 4" oraz „Zmiennicy”.
Audio
  • 35 lat temu zmarł Stanisław Bareja - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Replika Misia z filmu Miś, postawiona w 2011 na warszawskim Bemowie
Replika Misia z filmu Miś, postawiona w 2011 na warszawskim BemowieFoto: Hiuppo, praca własna, Wikipedia

Stanisław Bareja był jednym z nielicznych powojennych artystów, którego komedie uwielbiane były przez widzów jak Polska długa i szeroka. Pomimo cenzury obnażał absurdy rzeczywistości PRL, a humorystyczne sceny z kolejek do sklepów, z urzędów i zakładów pracy dzięki umiejętności wnikliwej obserwacji reżysera weszły do kanonu polskiej kinematografii komediowej. Jego filmy – i słusznie - zyskały dziś miano kultowych i nadal cieszą się ogromną sympatią i dużą oglądalnością. Komedie wyśmiewały PRL-owskie absurdy, ale był to śmiech przez łzy.

Najbardziej znanym filmem Barei jest "Miś" z 1980 roku, który reżyser stworzył we współpracy ze Stanisławem Tymem - odtwórcą głównej roli. Film pozornie opowiadający o perypetiach prezesa klubu sportowego, ujawnił cały szereg PRL-owskich niedorzeczności. Niektóre dialogi i powiedzonka z "Misia" weszły do potocznego języka i są cytowane do dziś. Niezapomnianą i absolutnie kultową sceną jest nagrywanie życzeń dla prezesa przez trenera klubu sportowego Wacława Jarząbka. W tej roli - niezapomniany Jerzy Turek - wyśpiewujący je do tajemniczej szafy.

Stanisław Bareja zatrudniał w swoich filmach aktorów, z którymi świetnie się rozumiał, którzy mieli podobną wizję dotyczącą stylu filmu, występujących postaci, a także podobne poczucie absurdalnego humoru. Krytykując w komediowy sposób absurdy PRL-u, nie cieszył się sympatią filmowych twórców, ani krytyków. Nie był też ulubieńcem władzy. W związku z tym nie mógł liczyć na dofinansowanie swoich filmów. Trudne realia musiał przełożyć na model pracy, ograniczając do minimum powtarzanie ujęć.  

Reżyser zaangażował się także w działania antykomunistycznej opozycji. Z zagranicznych podróży przywoził nielegalną literaturę i redagował podziemne gazetki. Wspólnie z żoną Hanną Kotkowską-Bareją przemycił przez granicę 50-kilogramową maszynę drukarską na dachu fiata 126 p.

Stanisław Bareja zmarł 14 czerwca 1987 roku w Essen w Niemczech, gdzie przebywał na stypendium przy Muzeum Folkwang. Miał 57 lat. Uznania krytyków doczekał się dopiero po śmierci. W 2008 roku czytelnicy magazynu "Film", głosujący w plebiscycie Złotych Kaczek, uznali Bareję za najlepszego polskiego reżysera komediowego stulecia. Pośmiertnie reżyser został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego imię nosi jedna z ulic w Warszawie i rondo w Krakowie.

IAR/ep

 

W Wilnie zostanie pokazany film "Pan Tadeusz" z 1928 roku

09.06.2022 11:10
W Wilnie w ramach obchodów Roku Romantyzmu zostanie wyświetlony film "Pan Tadeusz" z 1928 roku. Projekcja odbędzie się w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim.

Wystawa "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Belottem w tle"

10.06.2022 08:58
Na ekspozycji w warszawskim Zamku Królewskim zgromadzono naczynia porcelanowe, a także ryciny Belotta oraz reprodukcje widoków miast holenderskich.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza w Krakowie

11.06.2022 18:33
Co roku, na początku lata, Instytut Kultury Willa Decjusza organizuje wydarzenie promujące różnorodność kulturową Krakowa. W tym roku, w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, zwraca uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych opresji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. 

W Zamościu zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

14.06.2022 10:39
Laureaci wielkiego święta radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej to spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca.