Redakcja Polska

Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało kolekcję sreber z dawnego Funduszu Obrony Narodowej

24.01.2023 12:42
To przedmioty przekazane przez społeczeństwo na rzecz dozbrajania polskiej armii w obliczu agresji hitlerowskiej. Fundusz Obrony Narodowej powstał w 1936 roku.
Audio
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało kolekcję sreber z dawnego Funduszu Obrony Narodowej - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Premier Morawiecki: w latach 30. XX wieku Polacy wiedzieli, że tylko wspólnym wysiłkiem można obronić to, co jest najcenniejsze - wolność i niepodległość. Dlatego na wezwanie władz zareagowali tak pięknie i tak powszechnie
Premier Morawiecki: w latach 30. XX wieku Polacy wiedzieli, że tylko wspólnym wysiłkiem można obronić to, co jest najcenniejsze - wolność i niepodległość. Dlatego na wezwanie władz zareagowali tak pięknie i tak powszechnieFoto: Kancelaria Premiera

Polscy obywatele przekazywali na rzecz FON miedzy innymi części zastawy stołowej czy biżuterię, obrączki, puchary sportowe, ale też gotówkę, nieruchomości, zboże czy zwierzęta gospodarskie. We wrześniu 1939 roku niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. Złoto i srebro zostało podzielone: "srebrna" część Funduszu Obrony Narodowej powróciła do Polski w 1976 r.

Fundusz Obrony Narodowej został utworzony dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 9 kwietnia 1936 r. Miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia państwa polskiego przez hitlerowskie Niemcy. Polacy zasilili go ofiarnie, zarówno gotówką, jak i nieruchomościami czy kosztownościami. Funduszem zarządzał minister spraw wojskowych, a bezpośrednio - Biuro Budżetowe Ministerstwa Spraw Wojskowych.

 We wrześniu 1939 r. po niemieckiej napaści na Polskę skrzynie z niewykorzystanymi darami rzeczowymi ewakuowano do ambasady RP w Bukareszcie, gdzie podzielono je na część "srebrną" i "złotą". 61 skrzyń ze srebrem trafiło do Francji. Przechowywano je w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, potem w Castres, po wojnie przeniesiono je do Tuluzy. 2408 kg srebra w wyrobach Polska odzyskała w grudniu 1976 r. Zbiór zaprezentowano w 1977 r. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, następnie w Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach, a później złożono w Muzeum Narodowym w Poznaniu.


IAR/PAP/ep

 

Inauguracja inicjatywy "Liberty Road". Wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i ambasady USA

18.09.2022 20:27
Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych zainaugurowały inicjatywę Liberty Road. Projekt ma za na celu skupianie placówek opowiadających o wolności i narodach, dla których była ona szczególnie ważna. Inauguracja miała miejsce w siedzibie Muzeum.

Wystawa „Łukaszowcy” w Muzeum Narodowym w Warszawie

13.10.2022 14:36
Wielki powrót obrazów, prezentowanych w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku od maja 1939 roku do końca 1940 roku, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z naszej historii.

Wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”

11.01.2023 12:23
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zaprasza na ekspozycję, prezentującą najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem.

Unikatowe zbiory muzealne z platformy Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie trafią na portal KRONIK@

18.01.2023 18:30
Portal Kronik@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej kultury i nauki. Na portalu znajdą się teraz cyfrowe dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wielkie widowisko "1863 - Ku Wolności". Rocznica Powstania Styczniowego w Teatrze Narodowym

22.01.2023 06:54
Widowisko muzyczne "1863 - Ku Wolności" rozpocznie oficjalne obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Spektakl, który połączy utwory muzyczne z epoki z animacjami i filmami historycznymi odbędzie się wieczorem w Teatrze Narodowym w Warszawie.