Redakcja Polska

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

22.09.2023 14:52
W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.
Audio
  • Upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Z szefem UdSKiOR, Janem Józefem Kasprzykiem, rozmawia Kamil Zalewski [posłuchaj]
Cmentarz w Ponarach na Litwie
Cmentarz w Ponarach na LitwieŹródło: PL in Lithuania 🇵🇱 @PLinLithuania

Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane przez Związek Polaków na Litwie, Stowarzyszenie "Rodzina Ponarska" oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W Kwaterze Polskiej odprawiona została msza polowa oraz odbył się Apel Pamięci.

- To wyraz naszego hołdu, wobec tych którzy zginęli. To widomy znak tego, że pamiętamy. Pamiętamy o polskich obywatelach żydowskiego, tatarskiego, romskiego pochodzenia. Ginęli tutaj tylko dlatego, że byli polskimi obywatelami - mówi Polskiemu Radiu szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

W uroczystościach po raz pierwszy wzięła udział pełna asysta Wojska Polskiego czyli orkiestra, chorągiew i kompania reprezentacyjna. Jan Józef Kasprzyk przypomina, że Ponary przeszły do historii pod nazwą "wileńskiego Katynia", gdyż metody jakimi posługiwali się Niemcy i ich litewscy kolaboranci były podobne do tych, jakie zastosowali Sowieci wobec polskich oficerów.


Posłuchaj
00:58 12565799_1 (1).mp3 Upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska" Maria Wieloch podkreśla, że dwa lata temu obchodziliśmy m.in. 80. rocznicę pierwszych niemieckich mordów w Ponarach. W zeszłym roku upamiętniona z kolei została młodzież ze Związku Wolnych Polaków.

- W tym roku bardziej akcentujemy rocznicę zamordowania inteligencji polskiej, w tym kilkunastu zakładników, którzy 17 września 1943 roku zostali zamordowali za zlikwidowanie oficera litewskiej policji bezpieczeństwa - wyjaśnia.

Uroczystości ponarskie w Wilnie potrwają do 26 września. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. konferencje poświęcone zbrodni w Ponarach, a poniedziałek Stowarzyszenie "Rodzina Ponarska" weźmie udział w centralnych obchodach Dnia Zagłady Żydów na Litwie.

Niemcy wspólnie z litewskimi kolaborantami dokonywali w Ponarach mordów od 1941 do 1944 roku. Rozstrzeliwano tam Żydów z Wilna i Wileńszczyzny, przedstawicieli polskiej inteligencji i członków polskiego ruchu oporu, sowieckich jeńców wojennych oraz Romów.


IAR/dad

Prezydent Zełenski odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. "Jestem wdzięczny polskiemu narodowi. To wszystko"

22.09.2023 09:20
Podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie. Nie odpowiedział wprost na pytanie Polskiego Radia, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.

V Kongres Archiwów Społecznych. Przed nami ogólnopolskie święto pasjonatów historii

22.09.2023 13:53
Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy V Kongresu Archiwów Społecznych - ogólnopolskiego święta pasjonatek i pasjonatów oddolnego dokumentowania historii, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.

Andrzej Duda nie wierzy, że spór o zboże może w istotny sposób wpłynąć na polsko-ukraińskie relacje

22.09.2023 13:45
Nie mam żadnych wątpliwości, że spór o dostarczanie ukraińskiego zboża na polski rynek jest absolutnie „odpryskowym” wycinkiem relacji polsko-ukraińskich; nie wierzę, że może na nie wpłynąć w sposób istotny - powiedział w piątek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie ministra Jana Dziedziczaka z mediami polonijnymi i polskimi na Wschodzie

22.09.2023 16:29
Przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie i budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą to zdaniem ministra Jana Dziedziczaka jedne z głównych zadań mediów polonijnych i polskich na Wschodzie. Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z uczestnikami VI Światowego Forum Mediów Polonijnych i X Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.