Redakcja Polska

84 lata temu rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir

09.02.2024 12:56
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku w głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
Audio
  • 84 lata temu Sowieci rozpoczęli deportacje Polaków na Sybir - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
84 lata temu Sowieci rozpoczęli deportacje Polaków na Sybir
84 lata temu Sowieci rozpoczęli deportacje Polaków na SybirFoto: ipn.gov.pl

Następne wywózki NKWD przeprowadziło w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca 1940 roku oraz na przełomie maja i czerwca 1941-go. Ich celem była depolonizacja Kresów Wschodnich i sowietyzacja ludności mieszkającej na terenach zagarniętych Polsce we wrześniu 1939. Według szacunków władz RP na emigracji łącznie w czterech masowych deportacjach do syberyjskich łagrów trafiło około miliona osób cywilnych.

Pierwsza masowa deportacja odbyła się w warunkach, które dla wielu okazały się wyrokiem śmierci. Temperatura dochodziła do minus 40 stopni. Na spakowanie się wywożonym enkawudziści dawali od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a czasem nie pozwalali niczego zabrać.

Deportacje i inne represje stosowane wobec ludności polskiej przez Sowietów w czasie II wojny światowej miały raz na zawsze "oczyścić" te tereny z wszelkich pozostałości po obecności Polaków – mówił w 2007 roku na antenie Polskiego Radia historyk i sowietolog prof. Paweł Wieczorkiewicz.  

Cztery masowe deportacje Polaków w latach 1940-1941 były zaplanowane i systematycznie przeprowadzone tak, aby usunąć z dawnych terenów wschodnich II Rzeczpospolitej wszystkich ludzi uznanych za "niebezpiecznych" dla Sowietów. Celem wywózek była eksterminacja elit oraz świadomej narodowo polskiej ludności, która mogłaby stawić opór władzy. "Dobrowolne przesiedlenia", jak je nazywano, służyły rozbiciu struktury społecznej, dostarczając jednocześnie siły roboczej totalitarnemu imperium.

IAR/ep

 

W Białymstoku otworzono Muzeum Pamięci Sybiru

17.09.2021 17:58
W Białymstoku zostało w piątek oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolska instytucja kultury, która ma prezentować m.in. problematykę deportacji na Wschód. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycję od soboty.

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku apeluje o pamiątki związane z losami sybiraków

28.01.2022 13:00
O przekazywanie pamiątek związanych z losami sybiraków - zaapelowało Muzeum Pamięci Sybiru. W zbiorach instytucji znajduje się obecnie ponad 7,4 tys. eksponatów, ale nadal poszukiwane są kolejne.

Mijają 83 lata od decyzji Stalina dotyczącej zbrodni katyńskiej

05.03.2023 12:00
Na podstawie dokumentu podpisanego 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Związku Radzieckiego, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów i jeńców wojennych. Znajdowali się oni w obozach i więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.

83. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego

12.04.2023 12:17
Druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej objęła rodziny jeńców wojennych z trzech obozów specjalnych, a także bliskich więźniów politycznych osadzonych w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi. Deportowano też rodziny wojskowych zbiegłych za granicę.

Poczta Polska wydała znaczek okolicznościowy upamiętniający wycofanie się wojsk sowieckich z Polski

17.09.2023 16:53
Poczta Polska wydała znaczek okolicznościowy upamiętniający wycofanie się wojsk sowieckich z Polski. W tym roku mija 30 lat od tego wydarzenia. Na znaczku wydanym w nakładzie 120 tysięcy sztuk przedstawiono wagony kolejowe wywożące pojazdy wojsk radzieckich. Jego cena to 4 złote 60 groszy.

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

22.09.2023 14:52
W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.