Redakcja Polska

Polonijny Dzień Dwujęzyczności. „Dwujęzyczność to wielki skarb i szansa dla naszych dzieci”

20.10.2023 09:46
Dwujęzyczność dzieci emigracyjnych i powrotowych powinna stanowić filar ich osobistego rozwoju i zakorzenienia w rodzimej kulturze. „Każde wydarzenie, które o tym mówi czy przypomina ma ogromne znaczenie w rozumieniu potrzeb i wyzwań dzieci dwujęzycznych – mówi Aneta Nott Bower z Bilingual House, autorka książki "Przepis na dwujęzyczność".
Audio
  • Z Anetą Nott Bower z Bilingual House, autorka książki Przepis na dwujęzyczność, o potencjale i wyzwaniach dwujęzyczności dzieci oraz Polonijnym Dniu Dwujęzyczności rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Dwujęzyczność dzieci emigracyjnych i powrotowych powinna stanowić filar ich osobistego rozwoju i zakorzenienia w rodzimej kulturze.
Dwujęzyczność dzieci emigracyjnych i powrotowych powinna stanowić filar ich osobistego rozwoju i zakorzenienia w rodzimej kulturze.Foto: Inna Novogel_Shutterstock

Dwujęzyczność to wielki skarb i szansa dla naszych dzieci. Mamy jednak świadomość ogromu pracy potrzebnego, żeby osiągnąć aktywną dwujęzyczność. Ten proces niesie pewne wyzwania i z nimi należy się liczyć. Dzieci dwujęzyczne, które mieszkają poza Polską są otoczone innym językiem. To język, który wcześniej czy później zdominuje życie dziecka i nasza uwaga skupi się na pielęgnacji języka mniejszościowego, czyli języka ojczystego rodziców. I to jest wyzwanie, jak wspierać język polski w atrakcyjnej i skutecznej formie – wyjaśnia Aneta Nott Bower z Bilingual House, autorka książki "Przepis na dwujęzyczność".

Najważniejszym sposobem wspierania języka polskiego jest dialog. To wydaje się oczywiste, że powinniśmy rozmawiać z naszymi dziećmi, a dzieje się tak, że tych rozmów obecnie jest w rodzinach zbyt mało. Albo rozmowy te są zbyt rozproszone, niewystarczająco głębokie czy też dotyczą tak zwanych „tematów kuchennych”. Rozmowy, które wykraczają poza nasze życie codzienne, dotyczą dylematów życiowych czy abstrakcji, takie rozmowy są najbardziej rozwijające jeżeli chodzi o język, jednocześnie pogłębiają naszą relację z dzieckiem. A te dwie kwestie są ze sobą bardzo połączone. Rozmawiajmy z dzieckiem, wykorzystujmy każdą chwilę. Odłóżmy telefon, wyłączmy wszelkie inne rozpraszacze i skupmy się na tym dialogu – zachęca gość audycji Kierunek: Polska.

Z Anetą Nott Bower z Bilingual House, autorką książki "Przepis na dwujęzyczność, o potencjale i wyzwaniach dwujęzyczności dzieci",Polonijnym Dniu Dwujęzyczności, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


Zaproszenie do Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze

12.10.2023 13:00
W 1936 roku, kiedy powstawało Muzeum Kościuszki w Solurze władze Polski podarowały tworzącej się placówce pamiątki po Tadeuszu Kościuszce przywiezione z Rapperswilu. Dzięki temu uratowano zbiory, które mogły być zniszczone w czasie działań wojennych w Polsce. Możemy również je dziś obejrzeć w Solurze, w Muzeum Tadeusza Kościuszki.

„Polki poza Polską”. Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych

18.10.2023 13:15
Centrum Informacyjne Senatu informuje, że do 4 grudnia br. można przysyłać prace na doroczny Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych pt. „Polki poza Polską”.       

Białoruś: inspektorzy ministerstwa oświaty zakłócają zajęcia z nauki języka polskiego w Mińsku

19.10.2023 13:01
W stolicy Białorusi Mińsku inspektorzy ministerstwa oświaty zakłócają zajęcia z nauki języka polskiego. Inspekcje ministerialne objęły wszystkie centra i kluby, w których setki dzieci i dorosłych uczą się języka polskiego oraz poznają historię i kulturę Polski.