Redakcja Polska

"Chcą zarabiać 10 tysięcy i więcej". Ekonomia powrotów z emigracji

03.12.2023 17:00
Co najmniej dziesięć tysięcy złotych – taką kwotę dochodu netto deklarują Polacy w Stanach Zjednoczonych czy Australii jako podstawę utrzymania się i życia w godnych warunkach po powrocie do Polski. I to bez obciążeń kredytowych, z założeniem, że posiadamy miejsce zamieszkania, samochód i oszczędności. Tymczasem średnia pensja krajowa brutto w Polsce wynosi około 7400 złotych.
Audio
  • Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o ekonomii powrotów z emigracji, oczekiwaniach i możliwościach wynagrodzeń na polskim rynku pracy, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Około 80 procent polskich emigrantów do powrotu przekonałyby płace na poziomie 8000 zł netto.
Około 80 procent polskich emigrantów do powrotu przekonałyby płace na poziomie 8000 zł netto.Foto: Shutterstock Jan Wu

Wiemy z danych Głównego Urzędu Statystycznego, że około 2/3 badanej społeczności pracowników najemnych, w przedsiębiorstwach zatrudniających dziesięć i więcej osób zarabia poniżej średniej krajowej, a 1/3 jest na poziomie średniej, bądź wyżej. To oznacza, że podana kwota nie dotyczy większości osób zatrudnionych w tych firmach. I mamy tutaj sytuację, w której lepiej jest patrzeć na poziom mediany wynagrodzeń, to jest ta wartość środkowa. Tutaj dane mówią o kwocie 5700 złotych brutto, a więc wyraźnie mniej niż średnia krajowa. To dane z października 2022 roku, przez ten czas wynagrodzenia wzrosły o około 10. procent – mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Oczekiwania finansowe po powrocie z emigracji są bardzo indywidualne. Punktem odniesienia są zazwyczaj zarobki, które ma się w innym kraju. To jest również kwestia kosztów życia i pewnego standardu, do którego mogliśmy przywyknąć przez lata przebywania poza granicami Polski. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że 1/4 polskich emigrantów wróciłaby niezależnie jakie byłyby płace u nas w kraju. Natomiast w przypadku około 80 procent polskich emigrantów, do powrotu przekonałyby płace na poziomie 8000 złotych netto. To jak widzimy są kwoty znacznie wyższe niż średnie wynagrodzenie, które w Polsce występuję. Ale, co podkreślę, mówimy o sektorze pracowników najemnych. Jeśli powracający z emigracji założą własną działalność gospodarczą, to wówczas te osoby są kowalami własnego losu a dochody mogą być bardziej zróżnicowane – zaznacza gość audycji Kierunek: Polska.

Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o ekonomii powrotów z emigracji, oczekiwaniach i możliwościach wynagrodzeń na polskim rynku pracy, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


W Warszawie zaprezentowano odzyskane pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim

29.11.2023 10:16
Pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim, pianiście i kompozytorze, premierze rządu II RP, m.in. fortepian marki Bösendorfer z 1860 roku, zaprezentował we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który przedmioty te zakupił na aukcji.

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wracają do domu

30.11.2023 12:08
6 grudnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczną doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. Będą to legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.  

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.