Polskie Radio
Section05
płace

"Najlepszą miarą sytuacji na rynku pracy jest wysokość płac"

"Coraz więcej przedsiębiorców planuje podwyżki dla swoich pracowników, spada zaś odsetek tych, którzy chcą zwiększyć zatrudnienie" – wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska. Rośnie też odsetek przedsiębiorców prognozujących wzrost gospodarczy kraju. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza Rafał Sadoch (mBank), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa).
Zobacz więcej na temat:  płace pieniądze wynagrodzenia pkb agencja ratingowa fitch

Nowe dane GUS. "Płace rosną i będą rosły"

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Według urzędu było to 4574 zł brutto, czyli ok. 3250 zł na rękę. Nominalny wzrost płac przekroczył tym samym 7 proc. co stanowi największy wzrost od 2009 roku. Dane te komentowali w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia płaca minimalna pieniądze płace płace Polaków Andrzej Sadowski Roman Przasnyski

Pracownicze Plany Kapitałowe. Opinie ekspertów

W środę trafił do legislacji projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. PPK to, według definicji Polskiego Funduszu Rozwoju, „powszechny, dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, którego podstawowym celem jest zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia finansowego Polakom po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego lub nabyciu uprawnień emerytalnych”. O projekcie rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Paweł Borys (Polski Fundusz Rozwoju), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej), dr Maciej Bukowski (Wise Europa) i Kazimierz Krupa (Drawbridge).
Zobacz więcej na temat:  praca emerytura ZUS płace

"To historyczny dzień dla służby zdrowia"

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku. Konferencję ministra transmitowaliśmy w PR24, a jego wystąpienie przed senacką komisją  relacjonował nasz reporter Michał Walczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia płace służba zdrowia Konstanty Radziwiłł

Eksperci o rynku pracy. Dane GUS są "bardzo pozytywne"

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4473,06 zł, co oznacza, że licząc rok do roku wzrosło o 6 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w ujęciu rocznym wzrosło natomiast o 4,5 proc. W Polskim Radiu 24 komentarz Macieja Jędrzejaka, ekonomisty, Pawła Pelca, radcy prawnego i Bartłomieja Godusławskiego z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy płace bezrobocie gus

"Polska na pierwszym miejscu w UE w walce z ubóstwem"

– Według informacji Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w walce z ubóstwem. To wcale nie znaczy, że pokonaliśmy ubóstwo. Pewna skala tego zjawiska ciągle jest - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej, zwołanej w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. O walce z ubóstwem mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Elżbieta Rafalska bezrobocie płace program 500+