Redakcja Polska

Ewelina Gąciarska: przychodzi taki moment, że człowiek nie chce być dłużej emigrantem

24.03.2023 10:50
Polska zawsze była i będzie moją ojczyzną, ale kiedy lecę na Islandię nie mam poczucia, że wyjeżdżam za granicę. Jednak w życiu emigracyjnym przychodzi taki moment, kiedy mówisz sobie, że to już, że dłużej nie chcesz być emigrantem. I wracasz do Polski – mówi Ewelina Gąciarska po powrocie z Islandii.
Audio
  • Z Eweliną Gąciarską o dorastaniu na Islandii i budowaniu rodzinnego życia po powrocie do Polski rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Ewelina Gąciarska z końmi na Islandii.
Ewelina Gąciarska z końmi na Islandii.Foto: archiwum Eweliny Gąciarskiej

Mimo wielu lat spędzonych na Islandii czuliśmy, że nie jesteśmy stąd, z tej ziemi. Co ciekawe mój mąż, który również przyjechał na Islandię z Polski w wieku szesnastu lat i dorastał tu, choć w innej części wyspy, ma takie same spostrzeżenia. Paradoksalnie, długi pobyt wzmacnia to odczucie. Nie widać procesu integracji ze społecznością lokalną, mamy inne tradycje, inaczej jesteśmy wychowani i nigdy nie będziemy tak naprawdę z Islandii – analizuje Ewelina Gąciarska. - W domu rozmawialiśmy po polsku, mimo, że wielu Islandczyków, gdy wyjeżdża za granicę, posługuje się językiem danego kraju - dodaje.

Dopiero teraz zaczynam moje życie zawodowe w Polsce. Od czternastego roku życia pracowałam na Islandii. Do Polski przyjeżdżałam raz na rok lub co dwa lata. Sam fakt, że cała rozmowa o pracę przebiega po polsku jest już dla mnie nowością. Zaskoczeń było i jest więcej. Nie brakuje ofert pracy jednak warunki pracy są tak różne, że trzeba wszystko skrupulatnie przeanalizować: rodzaj umowy, proponowane wynagrodzenie, podatki. Często zaskakiwały mnie pytania dodatkowe, spoza mojego doświadczenia zawodowego, bo nie bardzo rozumiem, co wnoszą do mojej aplikacji – przyznaje gość audycji Kierunek Polska.

Z Eweliną Gąciarską o dorastaniu na Islandii i budowaniu rodzinnego życia po powrocie do Polski rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


66 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski - poeta, pieśniarz i kompozytor

22.03.2023 12:00
Bard „Solidarności” przyszedł na świat 22 marca 1957 roku w Warszawie. To on śpiewał pamiętne „Mury”, „Obławę”, „Naszą klasę”, dla swojego pokolenia był symbolem buntu i wolności.

Pierwsza Dama odwiedziła Szkołę Polską im św. Królowej Jadwigi w Tbilisi

22.03.2023 16:13
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Polską im świętej Królowej Jadwigi w Tbilisi. Przekazała kadrze pedagogicznej wyrazy uznania i wdzięczności za działalność edukacyjną i budowanie wspólnoty polskiej w Gruzji. Wizyta Małżonki Prezydenta w gruzińskiej stolicy związana jest z realizacją akcji "Pomocy Polakom na Wschodzie".

W Wielkiej Brytanii i USA ukaże się książka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami

24.03.2023 12:00
W Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce ukaże się książka brytyjskiego historyka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami. Autorem jest Roger Moorhouse. Książka opisuje Grupę Ładosia, czyli polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Niemcami.