Redakcja Polska

W centrum Waszyngtonu odbył się polski festiwal wianków

23.06.2024 11:01
Polonijne i amerykańskie zespoły tańca i pieśni ludowej wystąpiły pod Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie w ramach "Wianków", corocznie organizowanej imprezy polonijnej z okazji nocy świętojańskiej. Artystów i widzów nie odstraszyła nawet 40-stopniowa temperatura.
Polonia amerykańska w okresie PRL stała się jednym z głównych emigracyjnych ośrodków politycznych. Do dziś znaczną część amerykańskiej polonii tworzą migranci i potomkowie migrantów politycznych z PRL
Polonia amerykańska w okresie PRL stała się jednym z głównych emigracyjnych ośrodków politycznych. Do dziś znaczną część amerykańskiej polonii tworzą migranci i potomkowie migrantów politycznych z PRLShutterstock/Roberto Galan

Mimo największych upałów w roku, zespoły i artyści z Baltimore i Waszyngtonu wystąpiły w pełnych krakowskich, łowickich, czy góralskich strojach ludowych przed stawem pod Mauzoleum Lincolna. Wykonano zarówno znane przeboje jak "Góralu, czy ci nie żal", jak i np. ukraińskie tańce ludowe. Dzieci i dorośli korzystali z warsztatów wicia wianków, a wieczór w centralnym punkcie stolicy zakończył się tradycyjną procesją wianków oraz masowym polonezem z udziałem publiczności.

Wśród tegorocznych wykonawców był m.in. skupiający trzy polonijne pokolenia zespoły Ojczyzna i Wiślanie z Baltimore, a także niezwiązany bezpośrednio z Polską Carpathia Folk Dance Ensemble, złożony m.in. z wojskowych, dyplomatów i innych profesjonalistów pracujących na co dzień w Waszyngtonie i wykonująca wschodnio i środkowoeuropejskie tańce ludowe. "Delikatnie mówiąc, tańczenie w tym pełnym stroju na słońcu nie było najłatwiejsze, ale to była duża frajda wystąpić na tej imprezie" - powiedział PAP Michael Vogue, jeden z tancerzy, który wykonał huculski taniec z ciupagami. "Nie wszyscy z nas mają pochodzenie z krajów regionu, ale wszyscy od dawna jesteśmy pochłonięci tańcami ludowymi, bo to są najbardziej wspólnotowe tańce" - dodał.

Impreza organizowana przez Polish American Arts Association odbywa się co roku od ponad 40 lat, a w niektórych momentach swojej historii - np. w czasie stanu wojennego - przyciągała tysiące widzów. W sobotę występy oglądało kilkaset osób, mimo że miejscowe władze ostrzegały przed długotrwałym pobycie na zewnątrz. Na jednej z wcześniejszych imprez poznali się Guadelupe i Walter, którzy w sobotę świętowali 30 rocznicę ślubu.

"Legenda mówi, że kto złapie wianek, ten może liczyć na szybki ślub. Cóż, to stało się mi" - mówił pan Walter. Jak powiedział prezes PAAA Matthew Stefański, cel imprezy jest podwójny.

"Stworzyć fajne i bezpłatne wydarzenie dla Polaków i osób pochodzenia polskiego, aby mogli spotkać się i świętować nasze wspólne dziedzictwo, a także podzielić się naszą kulturą i tradycjami z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi, sąsiadami i gośćmi ze wszystkich z całego świata, którzy codziennie odwiedzają National Mall" - tłumaczy. "Nie ma na świecie wspanialszej sceny niż National Mall, dlatego jesteśmy podekscytowani możliwością wystąpienia znakomitych polsko-amerykańskich muzyków i zespołów tańca ludowego z całego DMV, którzy wystąpią podczas tegorocznego festiwalu Wianki".


PAP/ho


Otwarto pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025

22.06.2024 11:30
Otwarcie z udziałem ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie w Rumunii – najstarszej placówce muzealnej w południowo-wschodniej Europie zainaugurowało pierwszy w historii polsko-rumuński sezon kulturalny - podało MKiDN.

Były sekretarz generalny NATO Javier Solana odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego

22.06.2024 16:41
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.

"W polityce zagranicznej nic nigdy nie jest raz na zawsze". Radosław Sikorski o wyzwaniach polskiej dyplomacji

22.06.2024 20:05
Gościem specjalnym Polskiego Radia dla Zagranicy był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy m.in. o potrzebie walki z dezinformacją, relacjach polsko - ukraińskich i przyszłości Europy po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

IPN zachęca do zgłaszania kandydatur do nagrody "Semper Fidelis"

23.06.2024 14:00
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zgłaszania kandydatów do 6. Nagrody "Semper Fidelis" - zawsze wierni. Kandydatów - osoby i instytucje - można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej ipn.gov.pl