Raport Białoruś

Białoruś: umowa o ułatwieniach wizowych z UE "może w 2015 roku"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 12:04
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej nie wykluczył podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

- Nie chciałbym teraz podawać konkretnego terminu. Będziemy spokojnie pracować nad tym, żeby uzyskać korzystne dla obu stron pod względem treści i formy porozumienie dotyczące odpowiednich umów o ułatwieniach wizowych i readmisji z Unią Europejską. Ale jako jeden z możliwych terminów orientacyjnych możemy podać tę datę (szczytu Partnerstwa Wschodniego pod koniec 2015 r.) - powiedział Makiej w wywiadzie dla agencji BiełaPAN, opublikowanym w środę w niezależnej gazecie "Biełorusskije Nowosti".
Dodał, że to bardzo ważne, iż doszło do zadeklarowania obustronnego zainteresowania rozmowami w tej sprawie, zaznaczył jednak, że jest to proces długotrwały, w trakcie którego może dojść do natrafienia na "podwodne rafy i trudności".

Negocjacje Brukseli i Mińska w sprawie porozumień o ułatwieniach wizowych i readmisji ruszyły pod koniec stycznia. Mają się one skoncentrować na uproszczeniu procedur wydawania wiz krótkoterminowych oraz readmisji nielegalnych imigrantów. Prace nad porozumieniami będą toczyć się osobno, ale umowy muszą wejść w życie równocześnie.

Makiej: "postępy w stosunkach z Polską".
Makiej podkreślił, że Białorusi zależy na "normalnych, równoprawnych stosunkach politycznych, handlowo-gospodarczych i innych ze wszystkimi państwami UE".
Jak zaznaczył, Unia jest drugim co do wielkości partnerem handlowo-gospodarczym Białorusi po Rosji. Ze względów m.in. geograficznych Białoruś rozwija aktywniejszą współpracę z państwami sąsiednimi: Litwą i Łotwą. Zaznaczył jednak, że "w ostatnim czasie dały się zauważyć pozytywne postępy w stosunkach z Polską".

Szef MSZ Białorusi o Partnerstwie Wschodnim
Podkreślił, że Białoruś uważa program Partnerstwa Wschodniego za "bardzo ważne narzędzie normalizacji stosunków z Unią Europejską". -
Dopóki ta inicjatywa odpowiada naszym interesom narodowym, będziemy uczestniczyć w tym projekcie bez względu na to, czy to się komuś podoba, czy nie - podkreślił.
Dodał jednak, że po 5 latach istnienia tego programu dojrzała konieczność jego udoskonalenia. Według niego partnerzy zbyt często ograniczają się do omawiania kwestii technicznych i organizacyjnych bez zastanowienia nad tym, "co ta inicjatywa powinna dawać państwom-uczestnikom PW i UE ze strategicznego punktu widzenia".
Najważniejsze - jego zdaniem - to "utrzymać niezależność terytorialną i suwerenność państw-uczestników tej inicjatywy, ich bliskość do Europy i Unii Europejskiej". Ważne jest także, jak dodał, podtrzymywanie gospodarczej i ekonomicznej stabilności w regionie.
Według Makieja więcej uwagi należy poświęcić "kwestiom bezpieczeństwa z uwzględnieniem ostatnich wydarzeń w regionie, problemom dobrobytu mieszkańców, niedyskryminowania żadnych państw uczestniczących w PW" oraz ich równorzędności.

Makiej o Unii Celnej i procesach integracyjnych Rosji
Makiej zaznaczył przy tym, że Partnerstwo Wschodnie nie powinno być traktowane jako alternatywa udziału w innych strukturach integracyjnych i nie należy stawiać jego uczestników przed wyborem: PW albo Unia Celna Białorusi, Rosji i Kazachstanu.
Wyraził też przekonanie, że "wizerunek Białorusi jest demonizowany w opinii publicznej na Zachodzie", a podobne sytuacje są opisywanie inaczej zależnie od tego, czy mają miejsce na Białorusi, czy też w którymś z państw unijnych.
Odnosząc się do podpisania 29 maja porozumienia o utworzeniu 1 stycznia 2015 r. Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej na bazie Unii Celnej, oznajmił, że Białoruś nie popada w euforię z tego powodu, gdyż "porozumienie w tej postaci, w jakim zostało podpisane, nie odpowiada temu, o którym wszystkie strony mówiły wcześniej".
Dodał, że w porozumieniu nie przewidziano wspólnego rynku gospodarczego. - Na razie mowa o osobnych rynkach trzech państw z odpowiednimi wyjątkami i ograniczeniami - zaznaczył.
Tłumacząc, dlaczego Białoruś podpisała to porozumienie, chociaż nie była z niego zadowolona, odparł, że było to ważne, "bo oznaczało kontynuację dalszych procesów integracyjnych".
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Cerkiew i Kościół katolicki za zniesieniem kary śmierci na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 18:13
- Jesteśmy przeciw karze śmierci. Życie to wielki dar Boga. Bóg daje życie i tylko on może je odebrać. Cerkiew prawosławna i Kościół katolicki opowiadają się za ochroną życia - od chwili poczęcia do śmierci - podkreślił metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wieprzowina kilka razy droższa niż na Litwie czy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 19:30
Ogromny wzrost cen wieprzowiny na Białorusi, który sprawił, że jest ona trzy razy droższa niż na Litwie, wynika z braku konkurencji ze strony dostawców zagranicznych - pisze białoruski dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś będzie współpracować z nowymi władzami Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 23:55
Aleksander Łukaszenka stwierdził również, że "żadne sankcje w obecnym świecie nie zdołają zdusić Rosji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka za jednością Ukrainy i dialogiem Kijowa z Moskwą. "Nie straćcie Krymu"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:59
Nie straćcie Krymu, Wiktora Janukowycza lepiej sprowadźcie do siebie – takie rady dawał ukraińskim dziennikarzom Aleksander Łukaszenka podczas wizyty w Kijowie, gdzie przybył na uroczystość inauguracji prezydenta Petra Poroszenki.
rozwiń zwiń