Raport Białoruś

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje
Foto: Europarliament Audiovisual Unit

Ogłaszając w czwartek decyzję o przedłużeniu sankcji o kolejny rok, do końca października 2015 roku, UE oceniła, że nie ma podstaw, by 24 osoby (na 243) i siedem firm (na 25) nadal obejmować restrykcjami. Jednak usunięcie ich z listy nie świadczy o zmianie polityki Unii wobec Białorusi - głosi oficjalny komunikat. UE przypomniała, że na Białorusi wciąż są więźniowie polityczni.

Wśród osób usuniętych z czarnej listy są m.in. dwaj biznesmeni: Uładzimir Piefcijeu i Uładzimir Tarnauski. (zob. dokument w dzienniku urzędowym UE). Wcześniej UE uważała ich za jednych ze sponsorów władz białoruskich.

Stefanowicz powiedział w piątek niezależnemu Radiu Swaboda, że obrońcy praw człowieka nie dawali żadnych rekomendacji dotyczących tych 24 osób. - Decyzje podejmowane są jednostronnie przez struktury UE - powiedział działacz.

- Myślę, że decyzja o skróceniu listy to efekt zachodzących obecnie procesów geopolitycznych. UE tym sposobem podejmuje pewne kroki, spodziewając się wyjścia jej naprzeciw. Bardzo sceptycznie oceniam takie nadzieje - powiedział działacz. Zdaniem obrońców praw człowieka "decyzje w takich kwestiach powinny być parytetowe: nie ma więźniów politycznych - nie ma czarnej listy" - powiedział Stefanowicz.

Zauważył też, że do tej pory MSZ w Mińsku powtarzało, że nalega na zniesienie wszelkich sankcji. - Można z tego wnosić, że władze białoruskie nie będą zadowolone z decyzji UE, ponieważ będą uważały ją za połowiczną - powiedział Stefanowicz.

MSZ w Mińsku oceniło decyzję UE jako krok w dobrym kierunku, choć niewystarczający - podała w piątek państwowa agencja BiełTA. - Z ubolewaniem przyjęliśmy wczorajszą decyzję Rady UE o przedłużeniu restrykcji wobec obywateli i firm białoruskich. Uważamy to za kolejną straconą szansę na usunięcie głównej przeszkody w normalizacji naszych stosunków. Zarazem pewne skrócenie listy sankcji to krok w dobrym kierunku, choć naszym zdaniem, daleko niewystarczający - powiedział Andrej Jaroszkin z wydziału ds. współpracy europejskiej w MSZ.

"To nieetyczne"

Inny białoruski obrońca praw człowieka Uładzimir Łabkowicz zwrócił uwagę, że z "czarnej listy" usunięto m.in. byłą sędzię, która wydawała wyroki motywowano politycznie. Wskazał, że sędzia Aksana Relawa pracuje obecnie jako konsultantka prezesa sądu w Mińsku. - Formalnie nie jest sędzią, ale biorąc pod uwagę jej doświadczenie i związek z politycznymi prześladowaniami, może ona mieć oczywiście wpływ na podejmowane decyzje - powiedział Łabkowicz. Ocenił, że usunięcie nazwiska sędzi z listy "wygląda na niedorzeczne i nieetyczne".

Unijne sankcje obejmują zakaz wjazdu na terytorium UE i zamrożenie aktywów. Białoruś objęta jest też unijnym embargiem na sprzedaż broni, a także wszelkiego sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleś Bialacki o Białorusi: zmieniłem więzienie na nieco lżejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:53
Najbardziej znany białoruski więzień polityczny deklaruje, że nie poddaje się i będzie pracować nadal na rzecz demokracji i niepodległości swojej ojczyzny. Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka - wyszedł kilka tygodni temu na wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś nie podaje terminu wprowadzenia małego ruchu granicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:00
W Mińsku miało miejsce pierwsze od 5 lat posiedzenie polsko-białoruskiej komisji do spraw współpracy transgranicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd unieważnił sankcje wobec białoruskiego dziennikarza państwowych mediów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 13:33
Dziennikarz znalazł się na czarnej liście UE, jako osoba usprawiedliwiająca represje wobec opozycji demokratycznej i społeczeństwa demokratycznego. Jest pracownikiem państwowych mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś zamknęła piesze przejścia graniczne z UE od 1 października

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:35
Od środy 1 października Białoruś zawiesiła ruch pieszy na drogowym przejściu granicznym z Polską w Kuźnicy (Podlaskie), gdzie ostatnio granicę przekraczało w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini mogą otrzymać dwuletnie polskie wizy turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 16:53
- Obywatele Białorusi mogą od środy ubiegać się w polskich konsulatach o dwuletnie wizy turystyczne, jeśli w ciągu ostatnich 3 lat otrzymali co najmniej 2 wizy Schengen, w tym jedną polską wydaną w celu turystycznym - poinformowała Ambasada RP w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: kampania na rzecz opozycjonisty, który ciągle trafia do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 16:27
Paweł Winahradau w ciągu ostanich lat spędził za kratami 165 dni, z czego 65 tylko w ciągu ostatniego roku. Obrońcy praw człowieka tłumaczą, że w ten sposób władza chce zmusić działacza, by wycofał się z życia publicznego. Apelują do wszystkich o przyłączanie się do akcji w jego obronie. Chodzi o to, by opublikować w Internecie wideo lub zdjęcie z tagiem #freeVinagradau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Władze Białorusi i Rosji chcą zmusić ludzi do milczenia”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 23:59
System jest podobny w Rosji, na Białorusi – chodzi o to, by zamknąć ludziom usta i potem pokazywać ich milczenie na Zachodzie jako dowód zgody z polityką władz. A osiągnąć to można tylko poprzez represje. Dlatego tak bardzo nęka się nas wszystkich, którzy otwarcie wyrażamy nasz sprzeciw – mówi portalowi PolskieRadio.pl Jurij Rubcow, białoruski działacz opozycyjny. Podkreśla, że Białorusinom można pomóc poprzez rozpowszechnianie informacji o represjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: teraz czekamy na ruch Brukseli w sprawie ułatwień wizowych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 12:03
W sprawie uproszczenia polityki wizowej z Białorusią piłka jest do stronie UE - oświadczyła wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jelena Kupczyna w telewizji Biełaruś 1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś może wprowadzić ruch bezwizowy dla gości Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 14:15
Omawiany jest pilotażowy projekt mający na celu organizację bezwizowego przepuszczania turystów na przejściu granicznym Pierarou-Białowieża - poinformował o tym Wadzim Karmazyn z białoruskiego ministerstwa sportu.
rozwiń zwiń