Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): spotkanie szefów MSZ Rosji i Białorusi w Mińsku
Uładzimir Makiej. Zdjęcie archiwalne
Uładzimir Makiej. Zdjęcie archiwalneFoto: spring96.org

- Polityczna sytuacja na świecie świadczy o tym, że znajdujemy się na progu nowej zimnej wojny - oznajmił Makiej na wspólnym posiedzeniu kolegium ministerstw spraw zagranicznych Białorusi i Rosji w Mińsku.
Łukaszenka: nie można się godzić na aktywność Zachodu na granicy Rosji i Białorusi >>>

Według szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa Ukraina jest na krawędzi rozłamu. Ławrow zaapelował o niezwłoczne przystąpienie do "wszechstronnego wewnątrzukraińskiego dialogu z udziałem wszystkich regionów i sił politycznych". Jego zdaniem Ukraina jest na krawędzi rozłamu i została wciągnięta w bratobójczą walkę.  Ławrow uważa przy tym, że UE stosuje w tej sytuacji politykę podwójnych standardów i stara się zrzucić odpowiedzialność na innych. - Wszystko to poważnie nadweręża zaufanie i stabilność na naszym kontynencie - zaznaczył.

Ławrow o relacjach Rosji i UE: mam nadzieję, że nie przekroczono granicy, zza której nie ma odwrotu >>>

Makiej dodał, że kryzys polityczny na Ukrainie "zaostrzył niezgodności i stworzył wysoki stopień wzajemnej nieufności". Uważa on, że podejmowane przez niektóre państwa próby podporządkowania sobie sytuacji prowadzą do daleko idących konsekwencji. Podkreślił też, że Białoruś i Rosja zetknęły się z naciskami ze strony Zachodu.

- Brak skoordynowania działań społeczności międzynarodowej i dążenie niektórych państw do zmiany obecnej równowagi strategicznej w świecie sprzyjają pogłębianiu konfliktów w wielu regionach planety - dodał.

Makiej przeciw tarczy i za włączeniem Rosji do Partnerstwa Wschodniego

Zapowiedział przy tym, że Białoruś i Rosja będą umacniać współpracę w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego i wypowiedział się przeciwko rozwijaniu tarczy antyrakietowej w Europie.

- W ramach omawiania naszych stosunków z UE poruszyliśmy kwestię Partnerstwa Wschodniego. Białoruś będzie nadal opowiadać się za tym, by Rosja została wciągnięta w realizację tej inicjatywy, między innymi poprzez realizację korzystnych dla wszystkich stron projektów regionalnych - oznajmił.

Zadeklarował przy tym, że Białoruś jest nadal przekonana o konieczności nawiązania konstruktywnej współpracy między UE i Eurazyjską Unią Gospodarczą oraz stworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej i naukowo-kulturalnej "od Władywostoku do Lizbony".

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: nie można się godzić na aktywność Zachodu na granicy Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:20
Białoruś jest zaniepokojona pogarszaniem się sytuacji na Ukrainie - oświadczył Aleksander Łukaszenka, przyjmując ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow: Rosja nie będzie błagać Zachodu w sprawie sankcji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 22:08
- Moskwa ma nadzieję, że w relacjach między Rosją i Unią Europejską nie została przekroczona granica, zza której nie ma już odwrotu - mówił Siergiej Ławrow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś oczekuje tańszego gazu z Rosji. Ma zawrzeć nowy kontrakt na trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:55
Mińsk oczekuje zmniejszenia ceny rosyjskiego gazu. W tym roku Białoruś kupuje gaz po 168 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To zapewne najniższa cena rosyjskiego gazu sprzedawanego do innego europejskiego państwa.
rozwiń zwiń