X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Łukaszenka do Rosji: chcemy ułożyć stosunki z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 14:00
Aleksander Łukaszenka zaapelował w czwartek do Rosji, by nie oburzała się, że Mińsk chce znormalizować stosunki z Zachodem. Mówił o tym w parlamencie.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka prosi Rosję, żeby się nie obrażała
Kreml
KremlFoto: Glow Images/East News

- My się nie oburzamy tym, że Rosja świadomie podejmuje obecnie ogromne wysiłki, by znormalizować stosunki z Zachodem. Więc i wy się nie oburzajcie. Trzeba się uspokoić i normalnie pracować - oświadczył Łukaszenka.

Jak dodał, Białoruś będzie "konsekwentnie i świadomie budować stosunki z UE i USA".
Podkreślił przy tym, że jego kraj zawsze będzie dążyć do zachowania bratnich stosunków z Rosją. Zaznaczył, że Białoruś jest bardzo ściśle związana z Rosją, która "zawsze poda nam rękę, chociaż nie bez problemów".

- Kiedy prowadzimy dialog z Zachodem, z UE, z USA i innymi, zadaję jedno pytanie: czy zastąpicie nam Rosję? Nie. To dlaczego nas w to wciągacie? Na przykładzie Ukrainy przekonaliśmy się, czym to się kończy - oznajmił.

Łukaszenka zaapelował do swojego rządu, aby bronił interesów narodowych w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której oprócz Białorusi należą: Rosja, Kazachstan i Armenia.

Łukaszenka zapewnił też, że tegoroczne wybory w jego kraju będą "całkowicie uczciwe, zgodnie z konstytucją".

Termin wyborów nie został jeszcze ustalony. Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jaroszyna mówiła w listopadzie, że odbędą się one najprawdopodobniej 15 listopada.

Żadne z wyborów na Białorusi po 1994 roku nie zostały uznane przez wspólnotę międzynarodową.

Po ostatnich tzw. wyborach prezydenckich w grudniu 2010 r. doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Łukaszence, zajmującemu stanowisko prezydenta już od 1994 r. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek. Do aresztów trafiły wówczas setki ludzi, a kilkudziesięciu usłyszało kilkuletnie wyroki więzienia lub więzienia w zawieszeniu. Wśród skazanych byli główni oponenci Aleksandra Łukaszenki. Część z nich musiała opuścić kraj.

Obecnie w kraju nie ustaje nacisk na niezależnych dziennikarzy, pod koniec roku doszło do zablokowania stron internetowych niezależnych portali. Uchwalono niekorzystne zmiany w prawie dotyczące mediów. Do więzienia trafił m.in. działacz z Homla, Jurij Rubocu, który nosił koszulkę "Łukaszenko, odejdź".

PAP/IAR/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś już nie chce handlować z Rosją w jej walucie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka polecił rządowi, aby handel z Rosją odbywał się w twardych walutach: dolarach lub euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aresztowano cztery osoby za handel walutami

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:57
Na Białoruś powrócił zapomniany zawód tzw. ”cinkciarza”, czyli osoby nielegalnie wymieniającej waluty. To wynik zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zniesiono prowizję od kupna euro i dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 12:55
Prowizja od kupna waluty przez ludność Białorusi zostanie od piątku zniesiona - zdecydował Bank Narodowy. Była ona pobierana od 20 grudnia w rozmiarze 30 proc., ale potem ją stopniowo obniżano. Miała ograniczyć popyt na walutę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu na drogę Mińsk-Grodno

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 22:00
Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu wysokości 250 mln dol., m.in. na modernizację drogi Mińsk-Grodno - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w czwartek.
rozwiń zwiń