Raport Białoruś

Władze Grodna prowadzą wstępne rozmowy z LOT-em nt. rejsów do tego miasta

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 16:40
Władze obwodu grodzieńskiego prowadzą wstępne rozmowy z PLL LOT o możliwym uruchomieniu rejsów na lotnisko w Grodnie – poinformowała białoruska agencja prasowa BiełTA. LOT w rozmowie z PAP przekazał, że "analizuje" ten kierunek.
Grodno, panorama miasta nad Niemnem
Grodno, panorama miasta nad NiemnemFoto: Chamille White/Shutterstock.com

"Polska firma LOT jest zainteresowana uruchomieniem regularnego rejsu do Grodna" – powiedział agencji BiełTA w poniedziałek Aleh Andrejczyk z departamentu sportu i turystyki w grodzieńskim urzędzie obwodowym.

Doprecyzował, że prowadzone były wstępne rozmowy na temat rejsów Warszawa-Grodno-Warszawa. "W przyszłym roku będziemy prowadzić aktywne działania w tej sprawie" – dodał.

Jak wyjaśnił, LOT byłby zainteresowany współpracą pod warunkiem objęcia grodzieńskiego lotniska obowiązującym na terenie Grodna i części obwodu grodzieńskiego programem pięciodniowego ruchu bezwizowego. Od jesieni ubiegłego roku możliwe jest przekraczanie bez wizy jednego przejścia samochodowego w Kuźnicy Białostockiej, a także – w okresie letnim – przejścia Rudawka-Lesnaja drogą wodną, pieszo lub na rowerze.

Warunkiem skorzystania z ruchu bezwizowego jest wcześniejsze wykupienie usług w białoruskiej firmie turystycznej.
"Prowadzimy rozmowy, analizujemy ten kierunek" - powiedział PAP dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT-u, Adrian Kubicki.

Władze obwodu grodzieńskiego, o czym informował m.in. w rozmowie z PAP miejscowy gubernator Uładzimir Kraucou, planują zainicjowanie poprawek do prezydenckiego dekretu nr 318, regulującego tryb bezwizowy w obwodzie grodzieńskim i na terenie Parku Kanał Augustowski. Chodzi o objęcie ruchem wizowym grodzieńskiego lotniska, a także przejścia kolejowego w Kuźnicy.

Grodno ma niewielkie lotnisko otwarte dla ruchu międzynarodowego, z którego odbywają się loty rejsowe do Kaliningradu oraz loty czarterowe.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

RAPORT BIAŁORUŚ: INFORMACJE O BIAŁORUSI

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Białoruś bez wiz, ale z odpowiednim dokumentem. Grodno i okolice liczą na turystów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 07:00
Od 26 października bez wizy można zwiedzić Grodno i białoruską część Kanału Augustowskiego – można przebywać w wyznaczonej strefie bezwizowej do pięciu dni. Koniecznie trzeba jednak wcześniej uzyskać w firmie turystycznej odpowiedni dokument. Podróż warto zacząć planować i przygotowywać wcześniej. Warto zajrzeć na specjalną stronę poświęconą ruchowi bezwizowemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś znosi wizy na 5-dniowe pobyty. Rzecznik Kremla: nie mogę powiedzieć jak i kiedy, ale to konsultowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 04:00
9 stycznia na Białorusi poinformowano o planie zniesienia wiz na 5-dniowe pobyty na Białorusi dla 80 krajów, w tym UE, dla podróżujących przez port lotniczy w Mińsku. Rzecznik Kremla był pytany przez dziennikarzy w Moskwie o to, czy plan ten był konsultowany z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: możliwość przylotu na pięć dni bez wiz od 12 lutego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 13:28
Przepisy umożliwiające obywatelom 80 państw, w tym Polski, bezwizowy pobyt na Białorusi do pięciu dób wejdą w życie 12 lutego - poinformowało na Twitterze białoruskie MSZ. Władze w Mińsku chcą w ten sposób zachęcić do wizyt turystów i biznesmenów. Warunkiem jest przekroczenie granicy na lotnisku w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZPB Andżelika Borys: władze Białorusi starają się niszczyć organizację, zagrożone są polskie szkoły

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 23:59
Władze Białorusi chcą zniszczyć niezależny Związek Polaków, działając z zewnątrz i od wewnątrz, chciałyby go kontrolować. Warto mówić o tym, że takie metody są stosowane, również w przypadku innych niezależnych organizacji  - o tym mówiła prezes ZPB Andżelika Borys w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Opowiedziała też o walce o polskie szkoły i o wielkanocnych tradycjach Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie sezonowego przejścia z ruchem bezwizowym na Kanale Augustowskim

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 15:35
Kajakiem, rowerem i pieszo można od piątku dostać się na Białoruś przez przejście graniczne na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja (Podlaskie). Ruch bezwizowy na tym przejściu zainauguruje w piątek południu w Rudawce "Piknik bez granic". Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski" (i także w Grodnie) można przebywać do pięciu dni (szczegółowe zasady na www.grodnovisafree.by).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władze Grodna nie zgodziły się na akcję w obronie polskich szkół

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 18:14
Władze Grodna nie pozwoliły nieuznawanemu przez Mińsk Związkowi Polaków na Białorusi (ZPB) na zorganizowanie akcji w obronie polskich szkół - poinformowała PAP w niedzielę szefowa ZPB Andżelika Borys.
rozwiń zwiń