Raport Białoruś

Mike Pompeo pierwszy raz na Białorusi. W przyszłym tygodniu w Londynie, Kijowie i Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 16:00
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo uda się w przyszłym tygodniu do Londynu, dwa dni przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię, a następnie odwiedzi Ukrainę, w samym środku procesu ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa w związku z aferą ukraińską. Potem odwiedzi Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo
Sekretarz stanu USA Mike PompeoFoto: Shutterstock.com / Gints Ivuskans

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowy Putina i Łukaszenki w Petersburgu. Porozumiano się co do 28 obszarów integracji >>>

Były urzędnik Pentagonu o polityce USA na Białorusi >>>

W środę w Londynie Pompeo spotka się z premierem Borisem Johnsonem, aby "potwierdzić specjalne relacje" między dwoma sojuszniczymi krajami i "przedyskutować kwestię rozwinięcia i pogłębienia więzi handlowych" po zaplanowanym na koniec miesiąca brexicie - ogłosił w piątek Departament Stanu.

W czwartek Pompeo przyleci do Kijowa, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i szefem dyplomacji - ministrem Wadymem Prystajką oraz obrony Andrijem Zahorodniukiem, aby - według Departamentu Stanu - "podkreślić amerykańskie poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".

1 lutego Pompeo odwiedzi Białoruś

1 lutego Pompeo odwiedzi Białoruś, gdzie w Mińsku spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i szefem dyplomacji Uładzimirem Makiejem. Stamtąd uda się do Kazachstanu i Uzbekistanu.

Jak przypomina agencja AFP, amerykańska administracja gorąco popiera wyjście Wielkiej Brytanii z UE i obiecała mu "wielką i wspaniałą" dwustronną umowę handlową.

Wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji na Ukrainie, zaplanowana na początek stycznia, została przełożona z uwagi na wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Dochodzi do niej, gdy prezydent Trump jest w swym kraju oskarżony o nadużycie władzy dla osobistych korzyści politycznych oraz o utrudnianie dochodzenia w Kongresie mającego na celu wyjaśnienie tej sprawy. Według Demokratów prezydent miał wstrzymać pomoc wojskową dla Ukrainy, aby wywrzeć nacisk na władze tego kraju i skłonić je, by zbadały działalność na Ukrainie Huntera Bidena, syna Joe Bidena - Demokraty i prawdopodobnego rywala Trumpa w tegorocznych wyborach prezydenckich.

W Mińsku Pompeo ma potwierdzić zaangażowanie USA w poprawę stosunków z Białorusią. Jak pisze AP, prezydent Łukaszenka dąży do lepszych stosunków z Zachodem od czasu aneksji Krymu przez Rosję, gdyż Białoruś obawia się, że może zostać wchłonięta przez potężnego wschodniego sąsiada. We wrześniu ub. roku USA i Białoruś zgodziły się zacieśnić więzi dyplomatyczne poprzez powrót ambasadorów do swoich stolic po 11-letniej przerwie.

W Kazachstanie, w stolicy kraju Nur-Sułtanie, podejmować go będzie obecny prezydent Kasym-Żomart Tokajew i pierwszy prezydent republiki Nursułtan Nazarbajew. W Taszkiencie, gdzie Pompeo będzie 2-3 lutego, w Taszkencie będzie rozmawiać z prezydentem Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem. Weźmie tam też udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw S5+1.

PAp/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ekspert: w Soczi fiasko rozmów Łukaszenka-Putin, ale targi ws. Białorusi będą kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:00
- Rozmowy w Soczi zakończyły się fiaskiem, ale targi na temat pogłębionej integracji będą się ciągnąć dalej – ocenił po sobotnich rozmowach prezydentów Białorusi i Rosji w Soczi analityk Alaksandr Kłaskouski. - Moskwa nie zamierza obsypywać białoruskiego partnera ustępstwami, a raczej odkrawać kawałek po kawałku tort w miarę wypełnienia kart drogowych (integracji) – napisał Alaksandr Kłaskouski na łamach portalu Naviny.by.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Rosja chce ograniczyć suwerenność Białorusi do minimum

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:00
- Integracja, którą proponuje Rosja to ograniczenie suwerenności państwa białoruskiego do minimum. Sprawy bezpieczeństwa i obronności Białorusi są już decydowane w Rosji - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). W programie "Spojrzenie na Wschód" wziął również udział Piotr Stępiński (BiznesAlert.pl).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: uczestnicy protestów przeciw integracji z Rosją wzywani na milicję

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 06:00
Uczestnicy protestów przeciwko integracji z Rosją, które odbyły się na Białorusi 7 i 8 grudnia, otrzymują wezwania na milicję, gdzie spisywane są protokoły za udział w nielegalnych zgromadzeniach – informują w sobotę obrońcy praw człowieka i media niezależne.
rozwiń zwiń