Polskie Radio
Section05
Maria Przełomiec

PR24 Finlandia i Szwecja w NATO? Prof. Królikowski wskazuje, że to byłoby korzystne dla Polski

- Gdyby Finlandia i Szwecja dołączyły do NATO, próba militarnych działań przeciw Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce, stwarzałoby dużo większe ryzyko dla Rosjan. Bardziej zagrożony byłby też obwód kaliningradzki, a Sojusz zyskałby większą swobodę działania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Hubert Królikowski, analityk ds. wojskowości (Uniwersytet Jagielloński). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Maria Przełomiec NATO Finlandia Szwecja bezpieczeństwo

Postawa Białorusi w kontekście wojny na Ukrainie. Żurawski vel Grajewski: Łukaszenka puszcza oko do Zachodu

Gościem Marii Przełomiec w audycji "Spojrzenie na Wschód" na antenie Polskiego Radia 24 był politolog i historyk prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Omówił on kwestię wpływu wojny na Ukrainie na zmianę światowej architektury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Rosja Moskwa Władimir Putin Białoruś Aleksander Łukaszenka

"One tam dalej są". Arkadiusz Legieć o wojskach rosyjskich w Górskim Karabachu

Kwestię reakcji Kaukazu oraz państw Azji Środkowej na wojnę na Ukrainie, a także szansę na powrót Turcji do gry omówili na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Ośrodek Studiów Wschodnich Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Azja Kazachstan Azerbejdżan górski karabach

Zamachy na Wołodymyra Zełenskiego. "Być może ktoś prezydenta Ukrainy przed nimi ostrzega"

- Zdaniem niektórych ekspertów to, że zamachy na Wołodymyra Zełenskiego nie wychodzą, może być dowodem na to, że ktoś z otoczenia prezydenta Rosji ostrzega przed nimi prezydenta Ukrainy. Oby to była prawda - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Maria Przełomiec, dziennikarka specjalizująca się w tematyce wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Antoni Trzmiel ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Władimir Putin serwis wschodni konflikty międzynarodowe Europa Ukraina Rosja

Prof. Igor Greckij: nie spodziewam się, że Rosjanie powstaną i zmiotą Putina

- W Związku Radzieckim masowe protesty rozpoczęły się dopiero po rozpoczęciu liberalizacji ustroju politycznego w okresie pieriestrojki. Ludzie wychodzili wtedy na ulice i byli pewni, że nie zostaną okaleczeni przez policję. Teraz sytuacja jest zupełnie inna i ona ma więcej wspólnego z czasami Stalina niż Gorbaczowa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Igor Greckij, rosyjski politolog. Gościem "Spojrzenia na Wschód" był także korespondent Polskiego Radia w Rosji Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Maciej Jastrzębski media propaganda

Dr Oleksy: rosyjskie oddziały stacjonujące w Naddniestrzu siedzą w koszarach, nie wykazują aktywności w stronę Ukrainy

- Do tej pory Naddniestrze zachowuje zaskakująco neutralne i pokojowe stanowisko. Nawet udziela pomocy ukraińskim uchodźcom - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Piotr Oleksy (Instytut Wschodni UAM w Poznaniu). Gościem audycji był również Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Mołdawia Gruzja Polskie Radio 24 Maria Przełomiec

Wizyta Olafa Scholza w Rosji a atak hakerski na Ukrainę. Doleśniak-Harczuk: to naczynia połączone

We wtorek Moskwę odwiedzał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W tym samym dniu ukraińskie instytucje publiczne i finansowe padły ofiarą ataków hakerskich. W Polskim Radiu 24 obie te kwestie były omawiane przez ekspertów: Olgę Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i Kamila Basaja z Fundacji INFO OPS Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec cyberatak cyberbezpieczeństwo Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT

"Rosja już przegrała tę konfrontację". Ekonomista tłumaczy skutki napięcia w Europie Wschodniej

- Rosjanie mogą wydać dużo pieniędzy, aby stworzyć określone wrażenie, tym razem chcą nas przestraszyć - mówił o sytuacji we wschodniej Europie Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. - Współczesny rynek oparty jest na zaufaniu, a Rosja straciła to zaufanie - przekonywał zaś dr Janusz Wdzięczak, ekonomista z Instytutu Sobieskiego. - Rosja już przegrała tę konfrontację, mimo że jeszcze jej nie zaczęła - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wojciech Jakóbik Maria Przełomiec Rosja Ukraina

"Testowanie wschodniej flanki NATO". Jan Piekło o scenariuszach ataku ze strony Rosji

- Stanowcza postawa Zachodu każe się Putinowi zastanowić nad skalą możliwej interwencji na Ukrainie - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy (PAP). Gościem audycji "Spojrzenie na Wchód" był także Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe Maria Przełomiec Jan Piekło Jarosław Guzy Polskie Radio 24 Nord Stream II Nord Stream 2

"To element polityki dezinformacyjnej reżimu". Pszczel o oskarżeniach Białorusi pod adresem Polski

- Ja bym tak całkowicie nie rozdzielał Łukaszenki i Putina. Zwróćmy uwagę na to, że tak naprawdę Białoruś i Rosja są dość mocno ze sobą zintegrowane w różnych obszarach - powiedział w audycji "Spojrzenie na Wschód" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Hubert Królikowski, analityk ds. wojskowości (UJ). Gościem Marii Przełomiec był także Robert Pszczel, były szef biura informacyjnego NATO w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja służby i bezpieczeństwo polityka granica konflikty międzynarodowe Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Maria Przełomiec dezinformacja

Maria Przełomiec: w kwestiach wojskowych Białoruś jest już w Rosji od dawna

W ramach tych 28 umów integracyjnych między Rosją i Białorusią zostały podpisane 2 istotne umowy: wspólna polityka imigracyjna, co wydaje się szczególnie interesujące w kontekście tego, co dzieje się od rana na polsko-białoruskiej granicy i wspólna doktryna wojskowa - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka PR24 oraz TVP, specjalistka ds. wschodnich Maria Przełomiec.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś Rosja granica Maria Przełomiec Antoni Trzmiel

"Poziom fałszerstw jest oczywiście olbrzymi". Adam Eberhardt o wyborach w Rosji

- Kwestię głosowania trudno nazwać wyborami. Właściwie nie było żadnych realnie opozycyjnych kandydatów dopuszczonych do wyboru. Mechanizm jest dobrze naoliwiony, poziom fałszerstw jest oczywiście olbrzymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich). W rozmowie uczestniczyła również prof. Agnieszka Legucka (PISM). 
Zobacz więcej na temat:  Maria Przełomiec Polskie Radio 24 Adam Eberhardt Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Ośrodek Studiów Wschodnich Rosja wybory w Rosji Władimir Putin polityka Europa ŚWIAT

Świat po klęsce USA w Afganistanie. Dyner: Rosja da radę prowadzić politykę w dwóch kierunkach

- W Kijowie wycofanie się Amerykanów z Afganistanu zostało odebrane z dużym niepokojem. Ukraińcy zrozumieli, że wsparcie Amerykanów nie jest bezwarunkowe - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Piechowska, analityk PISM. - Na razie wydaje się, że Rosja da radę prowadzić politykę zagraniczną na dwóch kierunkach, co nie jest bardzo dobrą wiadomością dla nas - przekonywała zaś Anna Maria Dyner, analityk PISM.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Maria Przełomiec Rosja Bliski Wschód USA Kabul talibowie islam Polskie Radio 24 Azja Afganistan

"Zmieniła się sytuacja, przełomem były wybory w 2015 roku". Leszek Szerepka o protestach na Białorusi

Wcześniej Łukaszenka zawarł z narodem białoruskim pewną umowę, która sprowadzała się do takiego zdania: "W tym kraju jest tylko jeden polityk, a reszta musi wykonywać jego polecenia". Wtedy większość Białorusinów to zaakceptowała. Ale to były lata 90. Teraz zmieniła się sytuacja - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka, autor książki "Białoruski Snajper".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Maria Przełomiec Europa Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka

Napięcia w stosunkach polsko-białoruskich. Potocki: to celowe działania

- Mam wrażenie, że białoruskie władze znalazły sobie dogodny pretekst do tego, by wyjaśnić we własnych programach propagandowych, dlaczego akurat tym razem zajęły się miejscowymi Polakami - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. Gościem audycji był także Michał Potocki, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Maria Przełomiec

Eksperci zgodnie o służbach specjalnych Rosji: zawodzą

- Publikacja materiałów Nawalnego przypomniała pewną rzecz, bardzo bolesną dla rosyjskich służb już występującą wcześniej. Rosyjski system bezpieczeństwa ochrony informacji jest bardzo nieszczelny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" była także prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska ŚWIAT Maria Przełomiec Rosja Europa Wschodnia Kreml Ośrodek Studiów Wschodnich Polski Instytut Spraw Międzynarodowych FSB

Dr Górka-Winter: NATO jest silniejsze i bardziej zmobilizowane niż 10 lat temu

- Jeśli mielibyśmy oceniać NATO z perspektywy dzisiejszej, jest sojuszem na pewno silniejszym wojskowo, niż było to jeszcze dekadę temu, na pewno bardziej zmobilizowanym i bardziej klarownie wyznaczającym swoje cele - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Barbara Górka-Winter z UW. O raporcie dotyczącym reformy Sojuszu w audycji "Spojrzenie na Wschód" mówił także Łukasz Kulesa z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Europa Europa Wschodnia ŚWIAT NATO Rosja Polski Instytut Spraw Międzynarodowych