Raport Białoruś

Białoruś: uczestnicy protestów przeciw integracji z Rosją wzywani na milicję

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 06:00
Uczestnicy protestów przeciwko integracji z Rosją, które odbyły się na Białorusi 7 i 8 grudnia, otrzymują wezwania na milicję, gdzie spisywane są protokoły za udział w nielegalnych zgromadzeniach – informują w sobotę obrońcy praw człowieka i media niezależne.
Demonstracja w Mińsku 7 grudnia 2019 roku
Demonstracja w Mińsku 7 grudnia 2019 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Internetowa gazeta Nasza Niwa podaje, że na milicję wzywani są kolejni białoruscy opozycjoniści i aktywiści, którzy w ubiegły weekend uczestniczyli w nieuzgadnianych z władzami wielogodzinnych protestach przeciwko pogłębieniu integracji z Rosją.

Monitoring wezwań prowadzi organizacja obrońców praw człowieka Wiasna. Jak dotąd wezwania na milicję otrzymało co najmniej 12 osób.

Protesty 7 i 8 grudnia trwały po wiele godzin, a uczestniczyło w nich – w sobotę około tysiąca, w niedzielę – ok. 600 osób. To relatywnie dużo w porównaniu z akcjami, które odbywały się w białoruskiej stolicy w ostatnim czasie, choć obiektywnie mało, biorąc pod uwagę, że w Mińsku mieszka 2 mln ludzi. Milicja w czasie protestów nie interweniowała. 

Zdziwieni tą sytuacją eksperci uznali, że władze „były zainteresowane sukcesem akcji, ponieważ także chcą zachowania niepodległości”. Oceniali również, że wobec trwających negocjacji Moskwą demonstracje były na rękę prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, ponieważ wzmacniały jego pozycję przetargową w rozmowach.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowy zakończyły się fiaskiem, ale targi ws. niezależności Białorusi będą kontynuowane >>>

Rozmowy o integracji

W sobotę 7 grudnia w Soczi odbyły się kilkugodzinne rozmowy prezydentów Białorusi i Rosji na temat pogłębionej integracji, jednak nie zakończyły się one żadnym rozstrzygnięciem. Dalszy ciąg rozmów prezydentów zaplanowano na 20 grudnia w Petersburgu. Wtedy też ma się odbyć kolejna demonstracja opozycji.

Od grudnia 2018 r. Moskwa otwarcie naciska na „pogłębianie integracji” z Białorusią i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla tego kraju od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r., które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych.

Oba kraje we wrześniu parafowały wstępny program działań w ramach integracji, który nie został dotąd upubliczniony. Ma on zostać uzupełniony o 31 map drogowych w różnych sektorach, a następnie cały pakiet dokumentów mają podpisać prezydenci Rosji i Białorusi.
Według deklaracji władz białoruskich w obecnych negocjacjach nie ma mowy o integracji politycznej, a tylko o sprawach gospodarczych. Treść programu integracji nie została podana do wiadomości publicznej.

Z Mińska Justyna Prus (PAP/agkm)

CZYTAJ TAKŻE: 20 grudnia kolejne rozmowy Putina i Łukaszenki >>>


Czytaj także

Czego boi się Aleksander Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o rozmowach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:52
- Wprawiałem w ruch proces wznowienia relacji USA-Białoruś -  akredytacji attaché wojskowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl były urzędnik Pentagonu Michael Carpenter. - Kiedy po raz pierwszy udałem się do swoich szefów w Pentagonie i powiedziałem, że powinniśmy poświęcać znacznie więcej uwagi Białorusi, nie wyglądało na to, że przyczyny takich propozycji są dla nich oczywiste - wspomina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef BBN: kontynuujemy dialog z Białorusią, nie rezygnując z naszych zasad

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:00
 - Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, nie rezygnując zarazem z naszych zasad – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch, który spotkał się w Brześciu nad Bugiem z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem Zasiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef BBN: "Defender" to odpowiedź dla tych, którzy mówią, że Amerykanie wycofują się z Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:35
- W przyszłym roku w ramach manewrów "Defender" ćwiczony będzie przerzut całej amerykańskiej dywizji, około 20 tysięcy żołnierzy, przez ocean - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Ogromna większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji - wynika z badań Instytutu Socjologii Białoruskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Analityczka OSW: stanowisko Macrona ws. Rosji może hamować dalsze wzmacnianie wschodniej flanki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:00
- NATO potrzebuje strategicznej refleksji i chyba ma tego świadomość. Chodzi m.in. o różnice w postrzeganiu zagrożeń – w Rosji, w Chinach, w terroryzmie. Zapis o rozpoczęciu analiz, których celem jest poprawa politycznych konsultacji, ujęto w deklaracji ze spotkania przywódców sojuszu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: w Soczi fiasko rozmów Łukaszenka-Putin, ale targi ws. Białorusi będą kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:00
- Rozmowy w Soczi zakończyły się fiaskiem, ale targi na temat pogłębionej integracji będą się ciągnąć dalej – ocenił po sobotnich rozmowach prezydentów Białorusi i Rosji w Soczi analityk Alaksandr Kłaskouski. - Moskwa nie zamierza obsypywać białoruskiego partnera ustępstwami, a raczej odkrawać kawałek po kawałku tort w miarę wypełnienia kart drogowych (integracji) – napisał Alaksandr Kłaskouski na łamach portalu Naviny.by.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister: kolejne rozmowy Putin-Łukaszenka odbędą się 20 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 11:00
 Kolejne spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki, odbędzie się 20 grudnia - poinformował minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin po zakończeniu rozmów przywódców w Soczi. Trwały one w sobotę około 5,5 godziny.
rozwiń zwiń