Raport Białoruś

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut rozmawiali w areszcie z adwokatami. Nie zostali jeszcze przesłuchani

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 16:45
Do tej pory przetrzymywani w areszcie w Mińsku liderzy polskiej mniejszości na Białorusi nie zostali przesłuchani. Mieli jednak pierwsze kontakty ze swoimi adwokatami.
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut Foto: Polskie Radio

szuszkiewicz 1200 free.jpg
Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

Jak udało się ustalić Polskiemu Radiu, adwokat miał spotkanie z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

Prawnik nie chce udzielać wywiadów dla mediów, gdyż podpisał zobowiązanie do nieujawniania informacji. Portal internetowy "znadniemna.pl" informuje, że Andżelika Borys "trzyma się dzielnie". Wciąż nie została przesłuchana, ani nie postawiono jej formalnego zarzutu.

Posłuchaj
00:57 Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR).mp3 Białoruś: adwokaci spotkali się w areszcie polskimi działaczami. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

Andrzej Poczobut także spotkał się z adwokatem

Z adwokatem w mińskim areszcie spotkał się także polski działacz i publicysta Andrzej Poczobut. Jego rodzina informuje, że przetrzymywany jest w normalnych, jak na areszt, warunkach, a jego samopoczucie także jest względnie dobre.

Czytaj także:

W najbliższych dniach Andrzeja Poczobuta powinien odwiedzić drugi adwokat pochodzący z rodzinnego miasta Grodna.

białoruś 1200 Protest Mińsk free białoruś
"Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej

Czytaj także:

Na razie nie wiadomo czy podjęte zostały jakiekolwiek działania śledcze wobec Ireny Biernackiej z Lidy i Marii Tiszkowskiej z Wołkowyska, które również są przetrzymywane w areszcie w Mińsku. Maria Tiszkowska ma dzisiaj urodziny.

Polscy aktywiści zostali zatrzymani 25 marca w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym żołnierzy wyklętych.

Śledztwo prokuratury

W czwartek należący do Zarządu Głównego ZPB Poczobut, Biernacka i Tiszkowska zostali zatrzymani przez milicję w ramach sprawy karnej. Prezes ZPB Andżelika Borys została zatrzymana dwa dni wcześniej w związku ze sprawą o "organizację nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały doroczny jarmark Kaziuki. Nazajutrz otrzymała wyrok 15 dni aresztu.

Cała czwórka została objęta postępowaniem karnym, o którym w czwartek poinformowała prokuratura generalna. Dotyczy ono podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i "rehabilitacji nazizmu".

Wskazany przez prokuraturę artykuł kodeksu karnego Białorusi (punkt 3 art. 130) jest zagrożony karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat. Mówi on o "celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym socjalnym". Chodzi o działania, którym "towarzyszy przemoc" lub które są popełnione przez osoby sprawujące oficjalne funkcje. Punkt 3 dotyczy powyższych działań realizowanych przez grupę osób lub prowadzących do nieumyślnego spowodowania śmierci lub innych ciężkich konsekwencji.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

10 marca prokuratura w Brześciu wszczęła sprawę karną wobec tamtejszej działaczki polskiej i dyrektorki szkoły języka polskiego Anny Paniszewej. Również dotyczy ono rzekomej "rehabilitacji nazizmu". Paniszewa przebywa w areszcie.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski historyk: Kalinowski pod szubienicą dał znać, że powstanie trwa. I faktycznie, walczył i po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 19:10
- Przez wiele lat Polaków, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców łączyła wspólna historia. Powstanie styczniowe pokazuje tę wspólnotę naszych losów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Aleś Smalańczuk. Konstanty Kalinowski, bohater narodowy Polski, Litwy i Białorusi, jako przywódca powstania styczniowego na Litwie został skazany na śmierć przez władze carskie i powieszony w Wilnie 22 marca 1864 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski politolog: Łukaszenka próbuje połączyć zwolenników protestów z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:00
- Trwa kampania, która ma na celu połączenie zwolenników protestu z hitlerowskimi kolaboracjonistami - mówi politolog dr Waler Karbalewicz. Władze przekonują, że używana przez protestujących biało-czerwono-biała flaga była wykorzystywana podczas "ludobójstwa" Białorusinów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Związku Polaków na Białorusi ekspresowo skazana w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:22
Prezes Związku Polaków na Białorusi została skazana na 15 dni aresztu. Andżelika Borys była sądzona w związku z organizacją jarmarku rękodzieła ludowego "Grodzieńskie Kaziuki". Władze uznały, że uroczystości odbyły się z naruszeniem prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Polska inicjuje mechanizm dokumentowania przypadków łamania praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 14:35
"Polska wraz z osiemnastoma innymi państwami inicjuje International Accountibility Platform for Belarus - niezależny mechanizm NGOs na rzecz dokumentowania przypadków łamania praw człowieka na Białorusi" - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: kolejne represje wobec Polaków. Funkcjonariusze w kominiarkach zatrzymali Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 07:40
Dziś rano funkcjonariusze pojawili się w grodzieńskim mieszkaniu polskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował później, że polski działacz został zatrzymany. Milicja wkroczyła również do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Funkcjonariusze zapukali też do Marii Tiszkowskiej, polskiej liderki w Wołkowysku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:00
- Aleksander Łukaszenka ma nastawienie nie tylko antypolskie, ale i antybiałoruskie, działa na szkodę narodu białoruskiego, białoruskości – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca białoruskiego państwa, komentując aresztowania, do których doszło przed świętem niezależnych Białorusinów, Dniem Wolności. Jak mówi, Łukaszenka rządzi krajem wedle sowieckiej formuły i cofa kraj w realia ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:43
25 marca, w Dzień Wolności Białorusi, przeprowadzona zostanie akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, na przykład wywieszając biało-czerwono-białą flagę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: na szczycie UE podniosę temat walki reżimu w Mińsku z Polakami na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:33
Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Dodał, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. Na wniosek szefa rządu wprowadzono też zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworczyk: sędzia, który skazał Andżelikę Borys, będzie objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:33
Na wniosek szefa rządu wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
rozwiń zwiń