Raport Białoruś

Poroszenko w Mińsku wezwie Putina, by wycofał swoich bojowników

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że podczas zaplanowanego na wtorek spotkania w formacie Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) ma zamiar rozmawiać o przywróceniu pokoju na wschodzie jego kraju. Do stolicy Białorusi, gdzie odbędzie się ten zjazd, przyjedzie m.in. prezydent Rosji Władimir Putin.
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoFoto: president.gov.ua

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

- Świat zmęczył się tą wojną. Jedziemy do Mińska, by rozmawiać o pokoju - oświadczył Poroszenko w czwartek, mówiąc o konflikcie z prorosyjskimi rebeliantami w obwodach donieckim i ługańskim.

Szef państwa poinformował, że zaapeluje w Mińsku do Rosjan, by zabrali ze wschodniej Ukrainy swoich bojowników. - Jestem przekonany, że to się nam uda - podkreślił.

Poroszenko zaznaczył przy tym, że Ukraina potrafi bronić swej niepodległości. - Jesteśmy w stanie bronić suwerenności, niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy. Z całą pewnością zwyciężymy - powiedział.

W czasie szczytu w Mińsku przewidziane są rozmowy dwustronne - ogłosił we wtorek Kreml. Nie sprecyzował jednak, czy zaplanowano spotkanie w tym formacie Poroszenki i Putina.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podał, że Unię Europejską reprezentować będą: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel De Gucht oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Według służb prasowych Poroszenki uczestnicy spotkania "omówią kwestie związane z wdrożeniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, bezpieczeństwem energetycznym oraz stabilizacją sytuacji w Donbasie".

Unia Celna, którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan, od stycznia 2015 r. ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), wzorowaną na UE wspólnotę, do której pierwotnie miała dołączyć także Ukraina.

Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Wałerij Czałyj oświadczył, że najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe, jeśli chodzi o poszukiwanie sposobów rozwiązania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Na 23 sierpnia wizytę w Kijowie - pierwszą od wybuchu kryzysu na Ukrainie - zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Spotka się z Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prawdopodobnie z merami ukraińskich miast. Tematem rozmów będą: sytuacja na Ukrainie, relacje z Rosją oraz możliwości konkretnej pomocy dla Ukrainy.

Po szczycie w Mińsku prezydent Poroszenko 30 sierpnia uda się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE. Obecność ukraińskiego prezydenta jest też przewidziana na szczycie NATO w Walii 4 i 5 września.

PAP/agkm

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Fiasko rozmów w stolicy Niemiec. Berlin i Moskwa mówią o "pewnym postępie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 11:49
- We wszystkich głównych kwestiach na temat kryzysu ukraińskiego osiągnięto "pewien postęp" - poinformowało MSZ Rosji. Rozmowy prowadzili szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyszkiewicz: jedna decyzja Kremla kończy kryzys ukraiński

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 08:06
- Wystarczy jedna decyzja Kremla i cały ten groźny kryzys przejdzie do historii - tak berlińskie rozmowy szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec podsumował w radiowej Jedynce wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz z PO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: źle, że rozmowy z Rosją odbywają się bez udziału USA

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 09:10
- Z góry wiadomo, że tego typu negocjacje do niczego nie doprowadzą, bo nie istnieje żadne pole kompromisu - tak berlińskie rozmowy szefów MSZ Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji podsumował w radiowej Jedynce dr Ryszard Żółtanieckim, były ambasador Polski w Grecji i na Cyprze oraz kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Separatyści ostrzelali z rakiet konwój uchodźców pod Ługańskiem. "Ogromna liczba zabitych"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 20:41
Prorosyjscy bojownicy otworzyli ogień z moździerzy i wyrzutni Grad w stronę kolumny uchodźców z obwodu ługańskiego. Ludzie płonęli w samochodach – informują władze Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Putin rozbija unijną dyplomację i rozgrywa Europę"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:22
Władimir Putin sam ustala z kim z Unii Europejskiej chce rozmawiać – mówi Tomasz Badowski z Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Jak dodaje, Europa sama demonstruje, że nie radzi sobie z problemem Ukrainy i oddaje inicjatywę w ręce Putina. Ekspert spodziewa się wkroczenia wojsk Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ: Rosja nie zagwarantowała przerwania dostaw broni na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 16:06
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że głównym tematem jego niedzielnych rozmów z szefami dyplomacji Francji, Niemiec i Rosji było przerwanie rosyjskich dostaw broni na wschodnią Ukrainę.
rozwiń zwiń